Ustalenie kategorii potrzeb mieszkaniowych oraz kolejność i tryb ich zaspokajania przy przydziale mieszkań pozostających w dyspozycji rad narodowych i zakładów pracy.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 18 stycznia 1972 r.
w sprawie ustalenia kategorii potrzeb mieszkaniowych oraz kolejności i trybu ich zaspokajania przy przydziale mieszkań pozostających w dyspozycji rad narodowych i zakładów pracy.

Na podstawie § 1 ust. 5 i § 12 uchwały nr 280 Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 1971 r. w sprawie zasad przydziału mieszkań (Monitor Polski Nr 60, poz. 397) w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych zarządza się, co następuje:

I.

Przydział lokali mieszkalnych pozostających w dyspozycji organów do spraw lokalowych prezydiów rad narodowych.

§  1.
1.
Lokale mieszkalne pozostające w dyspozycji rad narodowych przeznaczone są przede wszystkim dla osób pozostających w najtrudniejszej sytuacji materialnej.
2.
Przydział lokali, o których mowa w ust. 1, położonych w miejscowościach objętych publiczną gospodarką lokalami może być dokonywany na rzecz osób:
1)
zamieszkujących w lokalach położonych w budynkach zagrożonych zawaleniem lub podlegających rozbiórce w związku z inwestycjami rad narodowych oraz spółdzielni budownictwa mieszkaniowego, jak również w lokalach podlegających przebudowie,
2)
które utraciły mieszkania na skutek klęski żywiołowej,
3)
zajmujących pomieszczenia nie nadające się do zamieszkania,
4)
zajmujących pomieszczenia na terenie szpitali, szkół itp., nie przeznaczone na mieszkania służbowe,
5)
zajmujących lokale nadmiernie zagęszczone,
6)
niezbędnych w danej miejscowości ze względu na rodzaj wykonywanej pracy lub kwalifikacje zawodowe,
7)
nie posiadających mieszkań, między innymi młodych małżeństw,
8)
przekwaterowywanych w wykonaniu ostatecznych decyzji administracyjnych.
3.
Lokale, o których mowa w ust. 1, mogą również być przydzielane absolwentom szkół wyższych w wypadkach określonych w § 22 ust. 4 i 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1964 r. w sprawie zatrudniania absolwentów szkół wyższych oraz orzekania o obowiązku zwrotu kosztów wykształcenia (Dz. U. z 1972 r. Nr 2, poz. 9).
§  2.
1.
Osoby, których dochód łącznie z dochodem wszystkich wspólnie zamieszkałych członków rodziny przekracza wysokość określoną w § 10 ust. 1 uchwały nr 280 Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 1971 r. w sprawie zasad przydziału mieszkań (Monitor Polski Nr 60, poz. 397), zwanej dalej "uchwałą", nie mogą otrzymać przydziału mieszkania pozostającego w dyspozycji organu do spraw lokalowych prezydium rady narodowej.
2.
Osoby wymienione w § 1 ust. 2 pkt 1, 2, 4 i 8, które nie przystąpią do spółdzielni budownictwa mieszkaniowego pomimo uzyskiwania dochodu przekraczającego wysokość określoną w § 10 ust. 1 uchwały, mogą otrzymać mieszkania pozostające w dyspozycji organów do spraw lokalowych prezydiów rad narodowych w zasadzie tylko ze starego budownictwa, nadające się do zajęcia ze względu na stan techniczny.
3.
W razie konieczności dostarczenia lokali mieszkalnych osobom zamieszkałym w budynkach podlegających rozbiórce w związku z inwestycjami nie wymienionymi w § 1 ust. 2 pkt 1, jeżeli dochód tych osób:
1)
przekracza wysokość określoną w § 10 ust. 1 uchwały, osoby te mogą otrzymać lokale w spółdzielniach budownictwa mieszkaniowego; w takich wypadkach inwestor obowiązany jest do przekazania spółdzielni budownictwa mieszkaniowego odpowiednich nakładów na zwiększenie planu budownictwa spółdzielczego,
2)
nie przekracza wysokości określonej w § 10 ust. 1 uchwały, organ do spraw lokalowych prezydium właściwej rady narodowej przydziela tym osobom lokale dostarczone przez inwestora; odnosi się to również do osób wymienionych w pkt 1, które nie wyrażą zgody na przystąpienie do spółdzielni budownictwa mieszkaniowego, z tym że mogą one otrzymać lokale tylko ze starego budownictwa; za zgodą prezydium właściwej rady narodowej inwestor zamiast dostarczenia lokali może przekazać temu prezydium odpowiednie środki finansowe i nakłady na rzecz zwiększenia planu budownictwa mieszkaniowego rady narodowej.
4.
Zamiejscowi absolwenci wyższych uczelni zatrudnieni w zakładach pracy na podstawie umów przedwstępnych, umów o stypendia fundowane i skierowań do pracy, których dochód przekracza wysokość określoną w § 10 ust. 1 uchwały, mogą otrzymać mieszkania z budownictwa rad narodowych do czasu otrzymania mieszkania z budownictwa spółdzielczego.
§  3.
Organy do spraw lokalowych prezydiów właściwych rad narodowych powinny zapewnić mieszkania dla osób niezbędnych w danej miejscowości ze względu na rodzaj wykonywanej pracy lub kwalifikacje zawodowe (§ 1 ust. 2 pkt 6), jeżeli dochód tych osób nie przekracza wysokości określonej w § 10 ust. 1 uchwały; przepis § 2 ust. 1 nie ma jednak zastosowania do osób zwalniających całkowicie i w dobrym stanie technicznym dotychczas zajmowane mieszkanie w innej miejscowości do dyspozycji organu do spraw lokalowych prezydium właściwej rady narodowej bądź zakładu pracy.
§  4.
Ustalając kolejność przydziału mieszkań należy mieć na względzie, że pierwszeństwo w przydziale mieszkań mają osoby pozbawione mieszkań na skutek klęsk żywiołowych oraz zamieszkujące w budynkach przeznaczonych do rozbiórki. Przy ocenie pozostałych warunków mieszkaniowych wymienionych w § 1 należy brać pod uwagę standard zajmowanych pomieszczeń, stopień ich zagęszczenia, liczbę najemców lokalu, stan zdrowotny osób ubiegających się o przydział itp.
§  5.
Przepisy uchwały dotyczące wysokości dochodów oraz przepisy zarządzenia dotyczące kolejności przydziału mieszkań nie mają zastosowania w razie dokonywania przydziału mieszkań lub ich części na podstawie art. 35, 49 i 52 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. z 1962 r. Nr 47, poz. 227), art. 9 ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o wyłączeniu spod publicznej gospodarki lokalami domów jednorodzinnych oraz lokali w domach spółdzielni mieszkaniowych (Dz. U. z 1962 r. Nr 47, poz. 228) oraz § 9 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 marca 1959 r. w sprawie warunków przydziału i opróżniania mieszkań służbowych, właściwości organów w tych sprawach i trybu postępowania (Dz. U. Nr 24, poz. 152).
§  6.
Mieszkania, o których mowa w § 6 i 7 uchwały, przydzielane są przez spółdzielnie mieszkaniowe osobom skierowanym przez prezydia rad narodowych.
§  7.
1.
Przydział lokali mieszkalnych pozostających w dyspozycji rad narodowych następuje na rzecz osób objętych rocznymi listami ustalanymi przez prezydia właściwych rad narodowych.
2.
Projekty list przydziału mieszkań podaje się do publicznej wiadomości przez wywieszenie ich na okres dwóch tygodni w siedzibach prezydiów właściwych rad narodowych miast (dzielnic, osiedli) w celu umożliwienia zgłoszenia do nich uwag lub zastrzeżeń.
3.
Zgłoszone do projektów list uwagi i zastrzeżenia powinny być rozpatrzone przez prezydium rady narodowej, a osoby, które je zgłosiły, należy powiadomić o sposobie załatwienia.
4.
Listy przydziału mieszkań powinny obejmować między innymi dane dotyczące dotychczasowych warunków mieszkaniowych, rodzaju budownictwa, w którym powinien nastąpić przydział (nowe lub stare), liczby osób, które mają być objęte przydziałem mieszkania.

II.

Przydział lokali mieszkalnych pozostających w dyspozycji zakładów pracy.

§  8.
Przy określaniu kategorii potrzeb mieszkaniowych i kolejności ich zaspokajania należy uwzględniać zasady określone w §§ 9-13 przy jednoczesnym wzięciu pod uwagę specyfiki resortu.
§  9.
Mieszkania służbowe w budynkach wybudowanych po wejściu w życie uchwały w ramach zakładowego budownictwa mieszkaniowego powinny być przeznaczone przede wszystkim dla pracowników:
1)
wchodzących w skład pogotowia produkcyjnego lub technicznego,
2)
których charakter pracy wymaga zamieszkania w lokalu położonym w określonym budynku lub zespole budynków,
3)
angażowanych w związku ze zwiększeniem zmianowości i uruchamianiem produkcji nowo wybudowanych i rozbudowywanych zakładów pracy,
4)
zamiejscowych absolwentów wyższych uczelni, zatrudnionych w zakładach pracy na podstawie umów przedwstępnych, umów o stypendia fundowane i skierowań do pracy - do czasu otrzymania mieszkań z budownictwa spółdzielczego.
§  10.
Mieszkania wybudowane własnymi siłami zakładów pracy lub przy znacznym ich udziale, w ramach budownictwa własnego zakładów pracy, powinny być przeznaczone na poprawę warunków mieszkaniowych pracowników tych zakładów.
§  11.
Mieszkania wybudowane w ramach budownictwa rad narodowych dla zakładów pracy powinny być przeznaczone na:
1)
mieszkania służbowe dla pracowników angażowanych w związku ze zwiększeniem zmianowości i uruchamianiem produkcji nowo wybudowanych i rozbudowywanych zakładów pracy,
2)
mieszkania służbowe dla pracowników mieszkających w najtrudniejszych warunkach, między innymi młodych małżeństw nie posiadających własnych mieszkań,
3)
lokale zastępcze przydzielane jako mieszkanie służbowe dla pracowników, którzy utracili uprawnienia do zajmowania lokali przydzielonych im ze względu na charakter pracy, oraz pracowników, którzy przestali wchodzić w skład pogotowia produkcyjnego lub technicznego (§ 9 pkt 1 i 2),
4)
lokale zastępcze dla osób nieuprawnionych do zajmowania mieszkań służbowych, którym zakład pracy ma obowiązek dostarczenia lokali zastępczych, oraz dla osób zamieszkałych w budynkach ulegających rozbiórce w związku z inwestycjami tych zakładów pracy.
§  12.
Mieszkania w zakładowych domach mieszkalnych oraz w innych budynkach wybudowanych przed dniem wejścia w życie uchwały, w których lokale podlegają przydzielaniu na mieszkania służbowe, przeznaczone są dla osób określonych w § 9 i § 11.
§  13.
1.
Przydział lokali mieszkalnych z budownictwa spółdzielczego dla zakładów pracy dokonywany jest w ramach liczby mieszkań określonych w porozumieniach zawieranych przez spółdzielnie z zakładami pracy i następuje na rzecz pracowników tych zakładów pracy.
2.
Zakłady pracy, ustalając kolejność przydziału mieszkań dla poszczególnych pracowników, obowiązane są uwzględniać potrzeby mieszkaniowe związane ze zwiększeniem zmianowości i rozwojem produkcji tych zakładów oraz potrzeby związane z dotychczasowymi warunkami mieszkaniowymi pracowników, a w szczególności warunkami określonymi w § 1.
§  14.
1.
Przydział lokali pozostających w dyspozycji zakładów pracy następuje na rzecz osób objętych listami przydziału mieszkań, ustalonymi na podstawie rocznych planów poprawy warunków socjalnych załogi.
2.
Projekty list przydziału mieszkań pracownikom wymienionym w § 3 ust. 2 pkt 1 i 2 uchwały ustalają kierownicy zakładów pracy, w pozostałych zaś wypadkach kierownicy zakładów pracy na wniosek rad zakładowych.
3.
Projekty list przydziału mieszkań, jak też list osób, które mają być skierowane do spółdzielni budownictwa mieszkaniowego, powinny wskazywać w szczególności:
1)
rodzaj budownictwa (własne ze wskazaniem okresu wybudowania budynku, budownictwo rad narodowych lub spółdzielcze dla zakładów pracy),
2)
tytuł uzasadniający przydział w odniesieniu do mieszkań służbowych,
3)
liczbę osób, dla których uwzględnia się powierzchnię mieszkalną, oraz wielkość proponowanego mieszkania.
4.
Projekty list, o których mowa w ust. 2, wywiesza się na okres dwóch tygodni na terenie zakładu pracy w celu umożliwienia zgłoszenia do nich uwag lub zastrzeżeń.
5.
Zgłoszone do projektów list uwagi i zastrzeżenia powinny być rozpatrzone:
1)
przez kierownika zakładu pracy - w odniesieniu do pracowników wymienionych w § 3 ust. 2 pkt 1 i 2 uchwały,
2)
przez kierownika zakładu pracy w porozumieniu z radą zakładową - w pozostałych wypadkach.

O sposobie załatwienia zgłoszonych uwag i zastrzeżeń należy powiadomić osoby, które je zgłosiły.

§  15.
W razie nieskierowania do spółdzielni osób uprawnionych do otrzymania mieszkań, o których mowa w § 13 ust. 1, w terminie wyznaczonym przez spółdzielnię, zakład pracy ponosi koszty utrzymania mieszkań do czasu skierowania tych osób. W razie nieskierowania uprawnionych osób przez okres dłuższy niż 3 miesiące od upływu wyznaczonego terminu spółdzielnia może mieszkania te przydzielić innym członkom, dostarczając zakładowi pracy w zamian inne mieszkania w późniejszym terminie.
§  16.
Umieszczenie na liście przydziału mieszkań ze spółdzielczego budownictwa dla zakładów pracy staje się bezskuteczne w razie rozwiązania stosunku pracy przed wydaniem przydziału mieszkania.
§  17.
1.
Jeżeli pracownik skierowany przez zakład pracy utracił członkostwo w danej spółdzielni lub zwolnił mieszkanie, zakładowi pracy przysługuje prawo skierowania innego pracownika w celu przydzielenia mu tego mieszkania.
2.
Uprawnienie, o którym mowa w ust. 1, nie przysługuje zakładowi pracy w razie:
1)
zamiany mieszkań,
2)
przydzielenia mieszkania zwolnionego na skutek ustania członkostwa osobie korzystającej z pierwszeństwa do przyjęcia do spółdzielni i uzyskania prawa do lokalu po byłym członku na podstawie art. 145 ustawy z dnia 17 lutego 1961 r. o spółdzielniach i ich związkach (Dz. U. Nr 12, poz. 61),
3)
przejścia spółdzielczego prawa do lokalu na podstawie art. 147 ustawy o spółdzielniach i ich związkach.
3.
Zwolnienie mieszkania uzyskanego przez członka w warunkach określonych w ust. 2 uprawnia zakład pracy do skierowania innego pracownika w celu przydzielenia mu mieszkania odpowiadającego kategorii mieszkania pierwotnie przydzielonego pracownikowi.
4.
O utracie członkostwa i zwolnieniu lokalu w innych wypadkach niż określone w ust. 2 spółdzielnia zobowiązana jest zawiadomić zakład pracy. Dotyczy to również mieszkań wybudowanych przed dniem wejścia w życie uchwały w ramach spółdzielczego budownictwa resortowego lub zakładowego.
§  18.
W razie opróżnienia mieszkania wybudowanego w ramach budownictwa rad narodowych dla zakładów pracy mieszkanie to pozostaje w dyspozycji zakładu pracy.

III.

Przepisy końcowe.

§  19.
W celu prawidłowego ustalania warunków mieszkaniowych osób ubiegających się o przydział mieszkań i opiniowania wniosków tych osób powinny być powoływane zespoły społeczne złożone z aktywistów związków zawodowych, Frontu Jedności Narodu, przedstawicieli organizacji społecznych oraz zakładów pracy.
§  20.
Przez dochód netto rozumie się wynagrodzenie za pracę po potrąceniu podatku od wynagrodzeń i składki na cele emerytalne bądź rentę lub emeryturę. Jeżeli osoba oprócz wynagrodzenia za pracę (renty, emerytury) ma stałe dochody z gospodarstwa rolnego lub innych źródeł, dochody te dolicza się do wynagrodzenia za pracę (renty, emerytury). Przez dochód z gospodarstwa rolnego uważa się dwukrotną przychodowość szacunkową z gospodarstwa określoną dla celów podatku gruntowego.
§  21.
Pomieszczenia nie nadające się do zamieszkania, pozostające w dyspozycji rad narodowych, powinny być po ich opróżnieniu zabezpieczone przez administrację domów przed samowolnym ich zasiedleniem i wykorzystane w miarę możliwości na punkty usługowe, warsztaty rzemieślnicze, pomieszczenia magazynowe itp. Do osób samowolnie zajmujących pomieszczenia nie nadające się do zamieszkania, lokale w budynkach podlegających rozbiórce lub inne lokale podlegające przydziałowi należy stosować przepisy art. 60 i 84 ust. 2 Prawa lokalowego.
§  22.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1972.8.52

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalenie kategorii potrzeb mieszkaniowych oraz kolejność i tryb ich zaspokajania przy przydziale mieszkań pozostających w dyspozycji rad narodowych i zakładów pracy.
Data aktu: 18/01/1972
Data ogłoszenia: 08/02/1972
Data wejścia w życie: 08/02/1972