Normy dla towarów rolno-spożywczych pochodzących z importu.

ZARZĄDZENIE
PREZESA POLSKIEGO KOMITETU NORMALIZACYJNEGO
z dnia 25 stycznia 1972 r.
w sprawie norm dla towarów rolno-spożywczych pochodzących z importu.

Na podstawie art. 11 ustawy z dnia 27 listopada 1961 r. o normalizacji (Dz. U. Nr 53, poz. 298) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa zasady i tryb opracowywania, uzgadniania i ustanawiania norm dla towarów rolno-spożywczych pochodzących z importu.
§  2.
1.
W stosunku do towarów rolno-spożywczych pochodzących z importu mają zastosowanie:
1)
Polskie Normy, ustanowione jako obowiązujące, w zakresie produkcji i importu albo w zakresie obrotu i importu lub w zakresie produkcji, obrotu i importu,
2)
normy branżowe, ustanowione jako obowiązujące w jednym z zakresów wymienionych w pkt 1 lub wyłącznie w zakresie importu.
2.
Jeżeli normy branżowe dla towarów rolno-spożywczych pochodzących z importu obowiązują wyłącznie:
1)
w stosunkach umownych między importerem (przedsiębiorstwem handlu zagranicznego dokonującym importu) a krajowym odbiorcą towaru,
2)
w stosunkach określonych w pkt 1 oraz w obrocie wewnętrznym i dotyczą towarów importowanych o odmiennych cechach niż analogiczne towary produkowane w kraju lub towarów importowanych w kraju nie produkowanych, a towary te przeznaczone są do wprowadzania na rynek krajowy bez zabiegów zmieniających ich istotę i właściwości,

to oznacza się je podtytułem "wymagania importowe".

§  3.
1.
Normy branżowe - wymagania importowe ustanawia się jako obowiązujące w zakresie:
1)
importu - w wypadku określonym w § 2 ust. 2 pkt 1 lub
2)
obrotu i importu - w wypadku określonym w § 2 ust. 2 pkt 2.
2.
Normy, o których mowa w ust. 1, ustanawia się dla towarów, których import ma charakter stały lub powtarzalny.
3.
Normy branżowe - wymagania importowe mogą być ustanawiane niezależnie od obowiązujących norm na dany towar produkowany w kraju lub pochodzący z importu, którego istota i właściwości zostały zmienione w wyniku zabiegów dokonanych w kraju.
§  4.
1.
Normy branżowe - wymagania importowe opracowuje Centralny Inspektorat Standaryzacji.
2.
Norm branżowych - wymagania importowe nie opracowuje się dla towarów, dla których w wyniku uzgodnienia między jednostką opracowującą projekt normy a Centralnym Inspektoratem Standaryzacji ustanowiono Polskie Normy lub normy branżowe obowiązujące w jednym z zakresów wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 1.
§  5.
1.
Normy branżowe - wymagania importowe powinny określać niezbędne wymagania jakościowe oraz stosownie do potrzeb i możliwości - wymagania dotyczące opakowania i znakowania towarów, a także ustalać metody badań i inne konieczne wymagania.
2.
Ustalone przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej lub Ministra Rolnictwa wymagania zdrowotno-sanitarne, weterynaryjne lub fitosanitarne powinny być podane w normie branżowej - wymagania importowe przez powołanie aktu, w którym zostały zawarte.
§  6.
Tryb opracowywania i uzgadniania planu prac normalizacyjnych w zakresie norm branżowych - wymagania importowe określają ogólnie obowiązujące przepisy w sprawie planowania prac normalizacyjnych. Projekt planu prac normalizacyjnych w zakresie norm branżowych - wymagania importowe opracowuje Centralny Inspektorat Standaryzacji.
§  7.
Przy opracowywaniu i uzgadnianiu projektów norm branżowych - wymagania importowe mają zastosowanie ogólne przepisy dotyczące opracowywania i uzgadniania norm, z następującymi zmianami i uzupełnieniami:
1)
opracowywanie założeń do normy nie jest wymagane,
2)
jako podstawa opracowania powinny być uwzględniane: normy polskie, normy i zalecenia międzynarodowe, normy kraju eksportera, standardy giełdowe lub inne przepisy oraz ustalenia krajowe i powszechnie przyjęte w handlu międzynarodowym,
3)
charakterystykę normy zastępuje wykaz norm i dokumentów, które wykorzystano przy opracowywaniu; wykaz ten powinien być dołączony do projektu normy,
4)
w razie odstąpienia od zebrania opinii o projekcie normy w drodze ankiety powinien być on przesłany do zainteresowanych jednostek na 14 dni przed terminem posiedzenia komisji normalizacyjnej, na którym będzie dyskutowany.
§  8.
Prace związane z opracowywaniem norm branżowych - wymagania importowe finansowe są na zasadach określonych przepisami dotyczącymi źródeł i sposobu finansowania prac normalizacyjnych.
§  9.
Tłumaczenie oraz publikowanie i rozpowszechnianie za granicą norm branżowych - wymagania importowe należy do przedsiębiorstw handlu zagranicznego, które powinny te czynności wykonywać w porozumieniu z Centralnym Inspektoratem Standaryzacji.
§  10.
1.
W stosunku do norm na towary rolno-spożywcze, ustanawianych po dniu wejścia w życie niniejszego zarządzenia, nie mają zastosowania przepisy zarządzenia Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego z dnia 28 października 1968 r. w sprawie zgodności towarów pochodzących z importu z wymaganiami Polskich Norm i norm branżowych (Monitor Polski Nr 46, poz. 325).
2.
Do czasu ustanowienia i wejścia w życie norm, o których mowa w § 2 ust. 1, do towarów rolno-spożywczych pochodzących z importu mają zastosowanie Polskie Normy i normy branżowe, które obowiązują w imporcie stosownie do zarządzenia wymienionego w ust. 1.
§  11.
W braku norm wymienionych w § 2 ust. 1 i § 10 ust. 2 do towarów rolno-spożywczych pochodzących z importu mają zastosowanie międzynarodowe normy lub zalecenia, w szczególności w zakresie środków spożywczych i używek, normy kraju eksportera, standardy giełdowe lub inne przepisy i ustalenia powszechnie przyjęte w handlu międzynarodowym, jeżeli nie są sprzeczne z obowiązującymi w kraju przepisami zdrowotnymi, oraz przepisy krajowe.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024