Normy dla towarów rolno-spożywczych pochodzących z importu.

ZARZĄDZENIE
PREZESA POLSKIEGO KOMITETU NORMALIZACYJNEGO
z dnia 25 stycznia 1972 r.
w sprawie norm dla towarów rolno-spożywczych pochodzących z importu.

Na podstawie art. 11 ustawy z dnia 27 listopada 1961 r. o normalizacji (Dz. U. Nr 53, poz. 298) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa zasady i tryb opracowywania, uzgadniania i ustanawiania norm dla towarów rolno-spożywczych pochodzących z importu.
§  2.
1.
W stosunku do towarów rolno-spożywczych pochodzących z importu mają zastosowanie:
1)
Polskie Normy, ustanowione jako obowiązujące, w zakresie produkcji i importu albo w zakresie obrotu i importu lub w zakresie produkcji, obrotu i importu,
2)
normy branżowe, ustanowione jako obowiązujące w jednym z zakresów wymienionych w pkt 1 lub wyłącznie w zakresie importu.
2.
Jeżeli normy branżowe dla towarów rolno-spożywczych pochodzących z importu obowiązują wyłącznie:
1)
w stosunkach umownych między importerem (przedsiębiorstwem handlu zagranicznego dokonującym importu) a krajowym odbiorcą towaru,
2)
w stosunkach określonych w pkt 1 oraz w obrocie wewnętrznym i dotyczą towarów importowanych o odmiennych cechach niż analogiczne towary produkowane w kraju lub towarów importowanych w kraju nie produkowanych, a towary te przeznaczone są do wprowadzania na rynek krajowy bez zabiegów zmieniających ich istotę i właściwości,

to oznacza się je podtytułem "wymagania importowe".

§  3.
1.
Normy branżowe - wymagania importowe ustanawia się jako obowiązujące w zakresie:
1)
importu - w wypadku określonym w § 2 ust. 2 pkt 1 lub
2)
obrotu i importu - w wypadku określonym w § 2 ust. 2 pkt 2.
2.
Normy, o których mowa w ust. 1, ustanawia się dla towarów, których import ma charakter stały lub powtarzalny.
3.
Normy branżowe - wymagania importowe mogą być ustanawiane niezależnie od obowiązujących norm na dany towar produkowany w kraju lub pochodzący z importu, którego istota i właściwości zostały zmienione w wyniku zabiegów dokonanych w kraju.
§  4.
1.
Normy branżowe - wymagania importowe opracowuje Centralny Inspektorat Standaryzacji.
2.
Norm branżowych - wymagania importowe nie opracowuje się dla towarów, dla których w wyniku uzgodnienia między jednostką opracowującą projekt normy a Centralnym Inspektoratem Standaryzacji ustanowiono Polskie Normy lub normy branżowe obowiązujące w jednym z zakresów wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 1.
§  5.
1.
Normy branżowe - wymagania importowe powinny określać niezbędne wymagania jakościowe oraz stosownie do potrzeb i możliwości - wymagania dotyczące opakowania i znakowania towarów, a także ustalać metody badań i inne konieczne wymagania.
2.
Ustalone przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej lub Ministra Rolnictwa wymagania zdrowotno-sanitarne, weterynaryjne lub fitosanitarne powinny być podane w normie branżowej - wymagania importowe przez powołanie aktu, w którym zostały zawarte.
§  6.
Tryb opracowywania i uzgadniania planu prac normalizacyjnych w zakresie norm branżowych - wymagania importowe określają ogólnie obowiązujące przepisy w sprawie planowania prac normalizacyjnych. Projekt planu prac normalizacyjnych w zakresie norm branżowych - wymagania importowe opracowuje Centralny Inspektorat Standaryzacji.
§  7.
Przy opracowywaniu i uzgadnianiu projektów norm branżowych - wymagania importowe mają zastosowanie ogólne przepisy dotyczące opracowywania i uzgadniania norm, z następującymi zmianami i uzupełnieniami:
1)
opracowywanie założeń do normy nie jest wymagane,
2)
jako podstawa opracowania powinny być uwzględniane: normy polskie, normy i zalecenia międzynarodowe, normy kraju eksportera, standardy giełdowe lub inne przepisy oraz ustalenia krajowe i powszechnie przyjęte w handlu międzynarodowym,
3)
charakterystykę normy zastępuje wykaz norm i dokumentów, które wykorzystano przy opracowywaniu; wykaz ten powinien być dołączony do projektu normy,
4)
w razie odstąpienia od zebrania opinii o projekcie normy w drodze ankiety powinien być on przesłany do zainteresowanych jednostek na 14 dni przed terminem posiedzenia komisji normalizacyjnej, na którym będzie dyskutowany.
§  8.
Prace związane z opracowywaniem norm branżowych - wymagania importowe finansowe są na zasadach określonych przepisami dotyczącymi źródeł i sposobu finansowania prac normalizacyjnych.
§  9.
Tłumaczenie oraz publikowanie i rozpowszechnianie za granicą norm branżowych - wymagania importowe należy do przedsiębiorstw handlu zagranicznego, które powinny te czynności wykonywać w porozumieniu z Centralnym Inspektoratem Standaryzacji.
§  10.
1.
W stosunku do norm na towary rolno-spożywcze, ustanawianych po dniu wejścia w życie niniejszego zarządzenia, nie mają zastosowania przepisy zarządzenia Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego z dnia 28 października 1968 r. w sprawie zgodności towarów pochodzących z importu z wymaganiami Polskich Norm i norm branżowych (Monitor Polski Nr 46, poz. 325).
2.
Do czasu ustanowienia i wejścia w życie norm, o których mowa w § 2 ust. 1, do towarów rolno-spożywczych pochodzących z importu mają zastosowanie Polskie Normy i normy branżowe, które obowiązują w imporcie stosownie do zarządzenia wymienionego w ust. 1.
§  11.
W braku norm wymienionych w § 2 ust. 1 i § 10 ust. 2 do towarów rolno-spożywczych pochodzących z importu mają zastosowanie międzynarodowe normy lub zalecenia, w szczególności w zakresie środków spożywczych i używek, normy kraju eksportera, standardy giełdowe lub inne przepisy i ustalenia powszechnie przyjęte w handlu międzynarodowym, jeżeli nie są sprzeczne z obowiązującymi w kraju przepisami zdrowotnymi, oraz przepisy krajowe.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1972.6.42

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Normy dla towarów rolno-spożywczych pochodzących z importu.
Data aktu: 25/01/1972
Data ogłoszenia: 01/02/1972
Data wejścia w życie: 01/02/1972