Normy dla towarów rolno-spożywczych pochodzących z importu.

ZARZĄDZENIE
PREZESA POLSKIEGO KOMITETU NORMALIZACYJNEGO
z dnia 25 stycznia 1972 r.
w sprawie norm dla towarów rolno-spożywczych pochodzących z importu.

Na podstawie art. 11 ustawy z dnia 27 listopada 1961 r. o normalizacji (Dz. U. Nr 53, poz. 298) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa zasady i tryb opracowywania, uzgadniania i ustanawiania norm dla towarów rolno-spożywczych pochodzących z importu.
§  2.
1.
W stosunku do towarów rolno-spożywczych pochodzących z importu mają zastosowanie:
1)
Polskie Normy, ustanowione jako obowiązujące, w zakresie produkcji i importu albo w zakresie obrotu i importu lub w zakresie produkcji, obrotu i importu,
2)
normy branżowe, ustanowione jako obowiązujące w jednym z zakresów wymienionych w pkt 1 lub wyłącznie w zakresie importu.
2.
Jeżeli normy branżowe dla towarów rolno-spożywczych pochodzących z importu obowiązują wyłącznie:
1)
w stosunkach umownych między importerem (przedsiębiorstwem handlu zagranicznego dokonującym importu) a krajowym odbiorcą towaru,
2)
w stosunkach określonych w pkt 1 oraz w obrocie wewnętrznym i dotyczą towarów importowanych o odmiennych cechach niż analogiczne towary produkowane w kraju lub towarów importowanych w kraju nie produkowanych, a towary te przeznaczone są do wprowadzania na rynek krajowy bez zabiegów zmieniających ich istotę i właściwości,

to oznacza się je podtytułem "wymagania importowe".

§  3.
1.
Normy branżowe - wymagania importowe ustanawia się jako obowiązujące w zakresie:
1)
importu - w wypadku określonym w § 2 ust. 2 pkt 1 lub
2)
obrotu i importu - w wypadku określonym w § 2 ust. 2 pkt 2.
2.
Normy, o których mowa w ust. 1, ustanawia się dla towarów, których import ma charakter stały lub powtarzalny.
3.
Normy branżowe - wymagania importowe mogą być ustanawiane niezależnie od obowiązujących norm na dany towar produkowany w kraju lub pochodzący z importu, którego istota i właściwości zostały zmienione w wyniku zabiegów dokonanych w kraju.
§  4.
1.
Normy branżowe - wymagania importowe opracowuje Centralny Inspektorat Standaryzacji.
2.
Norm branżowych - wymagania importowe nie opracowuje się dla towarów, dla których w wyniku uzgodnienia między jednostką opracowującą projekt normy a Centralnym Inspektoratem Standaryzacji ustanowiono Polskie Normy lub normy branżowe obowiązujące w jednym z zakresów wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 1.
§  5.
1.
Normy branżowe - wymagania importowe powinny określać niezbędne wymagania jakościowe oraz stosownie do potrzeb i możliwości - wymagania dotyczące opakowania i znakowania towarów, a także ustalać metody badań i inne konieczne wymagania.
2.
Ustalone przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej lub Ministra Rolnictwa wymagania zdrowotno-sanitarne, weterynaryjne lub fitosanitarne powinny być podane w normie branżowej - wymagania importowe przez powołanie aktu, w którym zostały zawarte.
§  6.
Tryb opracowywania i uzgadniania planu prac normalizacyjnych w zakresie norm branżowych - wymagania importowe określają ogólnie obowiązujące przepisy w sprawie planowania prac normalizacyjnych. Projekt planu prac normalizacyjnych w zakresie norm branżowych - wymagania importowe opracowuje Centralny Inspektorat Standaryzacji.
§  7.
Przy opracowywaniu i uzgadnianiu projektów norm branżowych - wymagania importowe mają zastosowanie ogólne przepisy dotyczące opracowywania i uzgadniania norm, z następującymi zmianami i uzupełnieniami:
1)
opracowywanie założeń do normy nie jest wymagane,
2)
jako podstawa opracowania powinny być uwzględniane: normy polskie, normy i zalecenia międzynarodowe, normy kraju eksportera, standardy giełdowe lub inne przepisy oraz ustalenia krajowe i powszechnie przyjęte w handlu międzynarodowym,
3)
charakterystykę normy zastępuje wykaz norm i dokumentów, które wykorzystano przy opracowywaniu; wykaz ten powinien być dołączony do projektu normy,
4)
w razie odstąpienia od zebrania opinii o projekcie normy w drodze ankiety powinien być on przesłany do zainteresowanych jednostek na 14 dni przed terminem posiedzenia komisji normalizacyjnej, na którym będzie dyskutowany.
§  8.
Prace związane z opracowywaniem norm branżowych - wymagania importowe finansowe są na zasadach określonych przepisami dotyczącymi źródeł i sposobu finansowania prac normalizacyjnych.
§  9.
Tłumaczenie oraz publikowanie i rozpowszechnianie za granicą norm branżowych - wymagania importowe należy do przedsiębiorstw handlu zagranicznego, które powinny te czynności wykonywać w porozumieniu z Centralnym Inspektoratem Standaryzacji.
§  10.
1.
W stosunku do norm na towary rolno-spożywcze, ustanawianych po dniu wejścia w życie niniejszego zarządzenia, nie mają zastosowania przepisy zarządzenia Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego z dnia 28 października 1968 r. w sprawie zgodności towarów pochodzących z importu z wymaganiami Polskich Norm i norm branżowych (Monitor Polski Nr 46, poz. 325).
2.
Do czasu ustanowienia i wejścia w życie norm, o których mowa w § 2 ust. 1, do towarów rolno-spożywczych pochodzących z importu mają zastosowanie Polskie Normy i normy branżowe, które obowiązują w imporcie stosownie do zarządzenia wymienionego w ust. 1.
§  11.
W braku norm wymienionych w § 2 ust. 1 i § 10 ust. 2 do towarów rolno-spożywczych pochodzących z importu mają zastosowanie międzynarodowe normy lub zalecenia, w szczególności w zakresie środków spożywczych i używek, normy kraju eksportera, standardy giełdowe lub inne przepisy i ustalenia powszechnie przyjęte w handlu międzynarodowym, jeżeli nie są sprzeczne z obowiązującymi w kraju przepisami zdrowotnymi, oraz przepisy krajowe.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024