Ogólne warunki umów składu towarów w chłodniach składowych między jednostkami gospodarki uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO I SKUPU
z dnia 22 listopada 1972 r.
w sprawie ogólnych warunków umów składu towarów w chłodniach składowych między jednostkami gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 384 § 1 Kodeks cywilnego oraz § 1 uchwały nr 93 Rady Ministrów z dnia 29 czerwca 1970 r. w sprawie upoważnienia Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu do ustalania ogólnych warunków umowy składu towarów w chłodniach składowych (Monitor Polski Nr 20, poz. 169) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ustala się ogólne warunki umów składu towarów w chłodniach składowych między jednostkami gospodarki uspołecznionej, stanowiące załącznik do zarządzenia, zwane dalej "ogólnymi warunkami".
2.
Ogólne warunki stosuje się przy zawieraniu umów składu artykułów spożywczych, zwanych dalej "towarami", pomiędzy przedsiębiorstwami chłodniczymi, zwanymi dalej "chłodniami", a innymi jednostkami gospodarki uspołecznionej, zwanymi dalej "składającymi".
3.
Ogólnych warunków nie stosuje się:
1)
przy składowaniu towarów stanowiących rezerwy państwowe,
2)
przy składowaniu ryb i towarów pochodzenia rybnego w chłodniach rybnych resortu żeglugi.
§  2.
Jeżeli składający otrzymał przydział pojemności załadunkowej na podstawie przepisów o gospodarowaniu powierzchnią chłodniczą, chłodnia obowiązana jest zawrzeć umowę składu uwzględniającą przydzieloną pojemność załadunkową oraz okres przydziału.
§  3. 1
(skreślony).
§  4. 2
(skreślony).
§  5.
1.
Do umów składu zawartych przed dniem wejścia w życie zarządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe z zastrzeżeniem wymienionym w ust. 2.
2.
Ogólne warunki stosuje się do zobowiązań wynikających z umów składu zawartych przed dniem wejścia w życie zarządzenia, jeżeli chodzi o skutki prawne zdarzeń, które nastąpiły po dniu jego wejścia w życie.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1973 r.

ZAŁĄCZNIK

OGÓLNE WARUNKI UMÓW SKŁADU TOWARÓW W CHŁODNIACH SKŁADOWYCH MIĘDZY JEDNOSTKAMI GOSPODARKI USPOŁECZNIONEJ

Rozdział  1

Zawieranie umowy składu.

§  1.
1.
Umowy składu zawiera się na okresy wieloletnie, roczne lub na okresy krótsze niż rok.
2.
Umowy składu na okresy wieloletnie lub roczne są zawierane ze składającymi, którzy stale korzystają ze składowania towarów w chłodniach. Wieloletnie lub roczne umowy składu powinny być zawierane na piśmie najpóźniej do dnia 30 listopada roku poprzedzającego okres lub rok, na który są zawierane.
3.
Zawieranie umów składu na okresy krótsze niż rok następuje w formie pisemnych zamówień składającego, potwierdzonych przez chłodnie. W pilnych wypadkach zamówienie może być zgłoszone ustnie, telefonicznie lub telegraficznie. Chłodnia obowiązana jest potwierdzić zamówienie niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni od daty jego otrzymania lub w tym terminie zgłosić zastrzeżenia. Jeżeli składający nie godzi się z zastrzeżeniami chłodni, umowa dochodzi do skutku tylko w zakresie uzgodnionym przez strony. W razie niezgłoszenia przez chłodnię zastrzeżeń w terminie, o którym wyżej mowa, umowę składu uważa się za zawartą na warunkach określonych w zamówieniu.

Rozdział  2

Przyjmowanie towarów do chłodni.

§  2.
1.
Jeżeli umowa składu nie przewiduje inaczej szczegółowe określenie ilości, asortymentu i terminów przyjmowania towarów do składu, uwzględniających dzienne wielkości, strony uzgadniają w tygodniowym harmonogramie dostaw. Asortyment poszczególnych towarów strony określają w umowie składu. Z projektem harmonogramu występuje składający najpóźniej do godziny 9 każdego piątku na tydzień następny. Potwierdzenie przyjęcia harmonogramu do wykonania przez chłodnie, a w razie zastrzeżeń - jego uzgodnienie powinno nastąpić najpóźniej do godziny 12 w sobotę.
2.
Składający może wprowadzić zmiany do harmonogramu, o którym mowa w ust. 1, pod warunkiem ich uzgodnienia z chłodnią najpóźniej do godziny 12 dnia poprzedzającego daną dostawę.
3.
Niezależnie od harmonogramu, o którym mowa w ust. 1, składający jest obowiązany:
1)
w razie dostarczania towarów pojazdami samochodowymi doręczać chłodni codziennie do godziny 12 (w soboty do godziny 10) pisemne zawiadomienie, podając w nim na dzień następny godziny podstawiania środków transportowych oraz ilość dostarczanego nimi towaru do składu,
2)
w razie wysyłki towarów koleją zawiadamiać chłodnię o dokonanej wysyłce telefonicznie, telegraficznie lub telexem w takim czasie, by zawiadomienie to dotarło do chłodni przed jej nadejściem.
§  3.
Chłodnia może nie przyjąć towaru ponad ilości dzienne i w innych asortymentach niż określone w uzgodnionym harmonogramie tygodniowym, z tym że chłodnia dołoży wszelkiej staranności, by przyjąć w poszczególnych dniach nadwyżkę towaru w granicach do 10% ilości uzgodnionej, jeżeli posiada rezerwę nie rozdzielonej pojemności załadunkowej lub może taką pojemność wygospodarować bez naruszenia interesów innych składających, w czasie umożliwiającym dokonanie odbioru.
§  4.
Dokonywanie przez chłodnie jakichkolwiek innych czynności związanych ze składowanym towarem (np. lodowanie środków transportowych) aniżeli objęte harmonogramem tygodniowym następuje po każdorazowym ich zleceniu przez składającego, potwierdzonym przez chłodnię, na zasadach i w terminach określonych w § 2.
§  5.
Jeżeli składający zamierza dostarczać lub odbierać towar wagonami, zobowiązany jest uzgodnić z chłodnią warunki związane z ruchem wagonów na bocznicy chłodni.
§  6.
1.
Przyjęcie towaru do składowania następuje na warunkach loco rampa chłodni składowej, z tym że chłodnia obowiązana jest do wyładowania towarów ze środków transportowych.
2.
W razie dostarczania towarów pojazdami samochodowymi pojazd taki uważa się za podstawiony do rozładunku z chwilą jego przybycia w czasie określonym w zawiadomieniu, o którym mowa w § 2 ust. 3 pkt 1, i zgłoszenia gotowości do rozładunku upoważnionemu pracownikowi chłodni.
§  7.
Dostarczony do składowania towar powinien odpowiadać wymaganiom jakościowym określonym w obowiązujących normach przedmiotowych z zakresu chłodnictwa składowego.
§  8.
Do każdej dostawy towaru składający obowiązany jest dołączyć:
1)
zlecenie przyjęcia towaru, zawierające określenie rodzaju, ilości i jakości towaru, a w odniesieniu do towaru w opakowaniach - również rodzaju i ilości sztuk opakowań transportowych,
2)
dla towarów podlegających kontroli organów weterynaryjnych urzędowe świadectwo zdrowotności towaru wystawione przez uprawnionego lekarza weterynarii,
3)
atest jakościowy wystawiony przez służbę kontroli jakości składającego, stwierdzający w szczególności:
a)
zgodność towaru z obowiązującymi normami przedmiotowymi z zakresu chłodnictwa składowego,
b)
datę produkcji towaru,
c)
iż użyty do przewozu środek transportu odpowiada wymaganiom, o którym mowa w § 24 ust. 1,
4)
dla towarów pochodzących z importu wszystkie obowiązujące dokumenty z zakresu nadzoru jakościowego i sanitarnego wystawione przez właściwe organy polskie,
5)
inne dokumenty przewidziane w przepisach szczególnych lub umowie składu.
§  9.
1.
Jeżeli umowa składu lub tryb przyjmowania towarów uzgodniony w porozumieniach, o których mowa w § 3 zarządzenia, nie przewiduje inaczej, przyjęcie towaru do składowania następuje od osoby upoważnionej przez składającego, zwanej dalej "osobą upoważnioną". Osoba upoważniona reprezentuje składającego we wszystkich sprawach związanych z przyjmowaniem towarów do chłodni, a w szczególności w sprawach związanych z odbiorem ilościowym i jakościowym.
2.
W razie niestawienia się osoby upoważnionej przez składającego przyjęcie towaru dokonywane jest przez chłodnię komisyjnie.
§  10.
Na każdą dostawę przyjętego do składowania towaru chłodnia wydaje składającemu dowód przyjęcia (dowód składowy) zawierający w szczególności:
1)
określenie rodzaju, asortymentu i ilości towaru, a w odniesieniu do towaru w opakowaniach - również rodzaju i ilości sztuk opakowań transportowych,
2)
określenie jakości towaru zgodnie z obowiązującymi normami przedmiotowymi z zakresu chłodnictwa składowego.
§  11.
Towar dostarczony do chłodni podlega ocenie jakościowej co do jego przydatności do składowania i zgodności jakości towaru z deklaracją zawartą w ateście. Oceny dokonuje służba kontroli jakości chłodni w obecności osoby upoważnionej lub komisji określonej w § 9 ust. 2.
§  12.
1.
Służba kontroli jakości chłodni kwalifikuje towar do przyjęcia w zależności od jego stanu jakościowego zgodnie z obowiązującymi normami przedmiotowymi z zakresu chłodnictwa składowego, określając jego przydatność do składowania następująco:
1)
towary grupy A podlegające postanowieniom normy przedmiotowej z zakresu warunków klimatycznych i okresów przechowywania w chłodniach w pełnym zakresie,
2)
towary grupy B przyjmowane do składowania na ustalony przez służbę kontroli jakości chłodni skrócony okres przechowywania zgodnie z postanowieniami normy, o której mowa w ust. 1,
3)
towary grupy C, które jakością nie odpowiadają wymaganiom grupy A i B, a nie zagrażają innym towarom w chłodniach, mogą być przyjmowane tylko w uzasadnionych gospodarczo wypadkach i jedynie na ściśle określony, krótki czas przechowywania dla umożliwienia składającemu dysponowania towarem na inne cele (zabezpieczenie gospodarcze).
2.
Jeżeli składający ma zastrzeżenia co do oceny jakościowej towaru dokonanej przez służbę kontroli jakości chłodni, może zwrócić się do właściwego dla danej branży rzeczoznawcy wpisanego na listę okręgowej komisji arbitrażowej, a w odniesieniu do towarów objętych zakresem działania Państwowej Inspekcji Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolnych albo Państwowej Inspekcji Handlowej do rzeczoznawcy działającego przy organach tych inspekcji - o wydanie orzeczenia. Wezwanie rzeczoznawcy powinno nastąpić natychmiast po zaistnieniu sporu co do jakości. W razie dostawy towaru świeżego przeznaczonego do zamrożenia towar ulega zamrożeniu i zostaje zatrzymany do czasu dokonania oceny przez rzeczoznawcę jako partia sporna, nie dłużej jednak niż 48 godzin po zamrożeniu. Orzeczenie rzeczoznawcy jest wiążące dla chłodni i składającego. W razie niedokonania w tym terminie badania przez rzeczoznawcę przyjmuje się jako wiążącą obie strony ocenę jakości dokonaną przez służbę kontroli jakości chłodni. Analogiczny tryb postępowania obowiązuje dla towarów przeznaczonych do przechowywania w temperaturach zerowych.
§  13.
1.
W razie stwierdzenia cech jakościowych kwalifikujących towar do grupy B albo niezgodności towaru z dokumentami wymienionymi w § 8, chłodnia natychmiast zawiadamia osobę upoważnioną, a w jej nieobecności telexem, telegraficznie lub telefonicznie bezpośrednio składającego, informując jednocześnie, na jakich warunkach towar może być przyjęty do składowania. Zawiadomienie telexem, telegraficznie lub telefonicznie powinno być najpóźniej w dniu następnym potwierdzone na piśmie.
2.
Składający obowiązany jest przez osobę upoważnioną natychmiast po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, oświadczyć na piśmie, czy wyraża zgodę na warunki składowania zaproponowane przez chłodnię, albo postąpić stosownie do przepisu § 12 ust. 2. W razie nieobecności osoby upoważnionej składający przekazuje oświadczenie telexem, telegraficznie lub telefonicznie i potwierdza je na piśmie w dniu następnym. Jeżeli składający nie zgadza się na zaproponowane przez chłodnię warunki składowania i nie postąpi zgodnie z § 12 ust. 2, oznacza to, że towar jest postawiony do jego dyspozycji, i jednocześnie ze złożeniem oświadczenia, o którym wyżej mowa, obowiązany jest on zadysponować towarem. W razie braku jakiegokolwiek oświadczenia ze strony składającego chłodnia upoważniona jest do zamrażania towaru lub podjęcia innych czynności zabezpieczających.
3.
W razie zakwalifikowania towaru zgodnie z § 12 ust. 1 pkt 3 chłodnia zawiadamia o tym na zasadach i w terminie określonych w ust. 1, stawiając towar do dyspozycji składającego oraz informując, przez jaki okres towar może być składowany celem zabezpieczenia gospodarczego, przy czym okres ten nie może być dłuższy niż 7 dni. Składający obowiązany jest niezwłocznie, nie później jednak niż przed upływem okresu składowania w celu zabezpieczenia gospodarczego, odebrać towar. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
4.
Dodatkowe koszty poniesione przez chłodnię związane ze składowaniem towarów przyjętych na zabezpieczenie gospodarcze, a w szczególności koszty dezynfekcji pomieszczeń chłodniczych, środków transportowych, ubrań roboczych itp., pokrywa składający.
5.
Chłodnia nie ponosi odpowiedzialności za jakość towarów przyjętych na zabezpieczenie gospodarcze (grupa C).
§  14.
1.
Chłodnia ma prawo odmówić przyjęcia towaru:
1)
dostarczonego w opakowaniach uszkodzonych w stopniu uniemożliwiającym składowanie albo nie zabezpieczającym towaru przed wysypaniem, rozlaniem itp.; w razie dostarczenia towaru w opakowaniach uszkodzonych i niemożliwości natychmiastowego jego zwrotu składającemu, chłodnia przyjmuje taki towar jedynie na zabezpieczenie gospodarcze na warunkach określonych w § 13 ust. 3-5,
2)
dostarczonego środkami transportu nie odpowiadającymi wymaganiom sanitarnym przewidzianym w obrocie artykułami żywnościowymi, określonym w przepisach szczególnych albo normach przedmiotowych,
3)
który był już przechowywany przez ustalony dla niego okres przechowywania; taki towar chłodnia może przyjąć jedynie na zabezpieczenie gospodarcze na warunkach określonych w § 13 ust. 3-5.
2.
Chłodnia nie przyjmuje do składowania, nawet na zabezpieczenie gospodarcze, towaru, który może spowodować jakiekolwiek zakażenie pomieszczeń chłodniczych lub innych towarów znajdujących się w chłodni. Jeżeli składający nie godzi się na odmowę przyjęcia towaru, obowiązuje tryb postępowania określony w § 12 ust. 2.
§  15.
Towar przyjmowany jest do składowania według wagi i ilości sztuk stwierdzonych przez chłodnię przy przyjęciu według następujących zasad:
1)
towar dostarczony luzem - według wagi netto i ilości sztuk,
2)
towar dostarczony w opakowaniu - według wagi brutto i ilości sztuk opakowań transportowych,
3)
towar dostarczony w opakowaniu znormalizowanym na zlecenie składającego według ilości i deklarowanej wagi brutto.

Rozdział  3

Składowanie towarów.

§  16.
Jeżeli umowa składu nie przewiduje inaczej, towar należący do jednego składającego, złożony w okresie jednego miesiąca w jednej komorze składowej, jednego rodzaju, asortymentu i grupy oraz klas jakości - przechowywany jest jako oddzielna partia rozliczeniowa. Najmniejszą partią rozliczeniową jest ilość towaru przyjętego za jednym dowodem przyjęcia.
§  17.
Chłodnia jest obowiązana do składowania towarów w temperaturach przewidzianych dla danego towaru w normach przedmiotowych z zakresu chłodnictwa składowego, a w miarę posiadanych możliwości w temperaturach niższych niż przewidziane w tych normach, a żądanych przez składającego.
§  18.
Chłodnia uprawniona jest do nieodpłatnego pobierania próbek składowanego towaru w celu badania jego jakości. Przy pobieraniu próbek towaru chłodnia obowiązana jest postępować zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie normami czynnościowymi. Ilość towaru pobrana tytułem próbek powinna być uwidoczniona na opakowaniu towaru. Po zakończeniu składowania danej partii rozliczeniowej towaru chłodnia obowiązana jest wobec składającego do rozliczenia się z ilości pobranego towaru w celu badania jego jakości.
§  19.
1.
Chłodnia i składający obowiązani są w terminie do dnia 8 każdego miesiąca dokonywać za miesiąc ubiegły uzgodnienia salda każdej rozliczeniowej partii przechowywanego towaru. Uzgodnienie następuje na piśmie.
2.
W razie nieuzgodnienia salda w terminie, o którym mowa w ust. 1, składający obowiązany jest w terminie 14 dni od otrzymania zestawienia sald z chłodni potwierdzić na piśmie zgodność sald albo zgłosić swoje zastrzeżenia. Brak potwierdzenia salda w terminie, o którym wyżej mowa, równoznaczny jest z jego potwierdzeniem.
3.
Zapisy w ewidencji materiałowej chłodni i składającego prowadzone być powinny na podstawie jednolitych dowodów przyjęcia i wydania każdej ilości towaru wchodzącego w skład partii rozliczeniowej.
§  20.
W razie stwierdzenia w czasie składowania zmian jakościowych zachodzących w przechowywanym towarze w stopniu grożącym przekroczeniem granic tolerancji przewidzianych normami przedmiotowymi z zakresu chłodnictwa, chłodnia obowiązana jest powiadomić o tym niezwłocznie składającego i w uzgodnieniu z nim ustalić termin zabrania towaru.
§  21.
1.
Niezależnie od wypadku, o którym mowa w § 20, chłodnia ma prawo żądać zabrania towaru, a składający ma obowiązek to żądanie spełnić, jeżeli:
1)
upłynął umowny termin korzystania z pojemności załadunkowej lub termin przechowywania określony przy przyjęciu towaru do chłodni albo przedłużony termin przechowywania uzgodniony przez strony,
2)
z przyczyn niezależnych od chłodni nastąpiły okoliczności uniemożliwiające dalsze przechowywanie towaru (np. w razie awarii urządzeń chłodniczych, pozbawienia chłodni na czas dłuższy dopływu energii elektrycznej itp.), a chłodnia wyczerpała możliwości przekazania towaru do składu w innej chłodni.
2.
W wypadku, o którym mowa w ust. 1, ma odpowiednie zastosowanie tryb postępowania przewidziany w § 20.
§  22.
1.
W razie nieodebrania przez składającego towaru w wypadkach, o których mowa w § 20 i 21, w ustalonym terminie chłodnia jest uprawniona do podjęcia odpowiednich czynności na koszt i ryzyko składającego w celu oddzielenia towaru od innych towarów albo przeładunku towarów w celu uzyskania pojemności załadunkowej dla innych towarów.
2.
W razie nieodebrania przez składającego towaru w ustalonym terminie, niezależnie od czynności, o których mowa w ust. 1, chłodnia zawiadamia o tym fakcie jednostkę nadrzędną składającego oraz swoją jednostkę nadrzędną, które obowiązane są wydać niezwłocznie odpowiednie zarządzenia.

Rozdział  4

Wydawanie towarów z chłodni.

§  23.
Przy wydawaniu towarów z chłodni mają odpowiednie zastosowanie przepisy § 2, 3, 4, 6 i 9 ze zmianami wynikającymi z przepisów niniejszego rozdziału.
§  24.
1.
Środki transportowe podstawione pod załadunek towaru powinny spełniać wymagania sanitarne przewidziane w obrocie artykułami żywnościowymi, określone w przepisach szczególnych albo normach przedmiotowych.
2.
Służba kontroli jakości chłodni uprawniona jest do zadania, czy środki transportowe spełniają wymagania, o których mowa w ust. 1; w razie podstawienia do załadunku środka transportowego nie spełniającego tych wymagań chłodnia ma prawo odmówić załadunku towaru, zawiadamiając o tym niezwłocznie składającego.
§  25.
W zakresie kolejności wydawania towarów chłodnia postępuje stosownie do zlecenia składającego, zawartego w tygodniowym harmonogramie, a w braku takiego zlecenia - chłodnia w pierwszej kolejności wydaje towary o najwcześniejszych datach produkcji.
§  26.
Chłodnia obowiązana jest wystawić atest jakościowy na każdą ilość wydawanego towaru, stwierdzający, że wydawany towar odpowiada wymaganiom przewidzianym w obowiązujących normach przedmiotowych z zakresu chłodnictwa składowego, oraz dowód wydania towaru zawierający dane, o których mowa w § 8 pkt 1.
§  27.
1.
Odbiór ilościowy i jakościowy towaru następuje za pisemnym potwierdzeniem na rampie magazynowej chłodni.
2.
Jeżeli składający ma zastrzeżenia co do jakości wydawanego towaru, obowiązany jest niezwłocznie, nie później niż przed zakończeniem wydawania, powiadomić chłodnię o stwierdzonych wadach towaru. Jeżeli chłodnia nie uznaje reklamacji składającego, obowiązuje tryb postępowania określony w § 12 ust. 2.

Rozdział  5

Zasady rozliczania i odpowiedzialności chłodni.

§  28.
1.
Jednostką rozliczeniową jest partia rozliczeniowa towaru.
2.
Rozliczenie ilościowe z przyjętego przez chłodnię towaru powinno nastąpić w ciągu 5 dni od zakończenia wydawania towaru danej partii rozliczeniowej.
3.
Rozliczenia towaru dokonuje chłodnia w formie protokołu, w którym uwidacznia:
1)
ilość przyjętego towaru według wagi netto oraz ilość sztuk przy towarach luzem, a w odniesieniu do towaru dostarczonego w opakowaniu, w którym był składowany i wydany, według wagi brutto i ilości sztuk opakowań transportowych; dane te powinny być zgodne z dowodem składowym,
2)
ilość towaru pobranego tytułem próbek,
3)
ilość wydanego towaru według wagi netto oraz ilości sztuk przy towarach luzem, a w odniesieniu do towaru w opakowaniu, o którym mowa w pkt 1, według wagi brutto i ilości sztuk opakowań transportowych,
4)
różnicę pomiędzy ilością towaru przyjętego a wydanego,
5)
datę rozpoczęcia tworzenia partii rozliczeniowej i datę zakończenia wydawania tej partii.
§  29.
Chłodnia obowiązana jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania umowy składu w zakresie:
1)
utrzymania wymaganych warunków klimatycznych i higieniczno-sanitarnych dla towarów podczas ich składowania w chłodni,
2)
ilości sztuk przyjętego towaru,
3)
ubytku towaru wynikającego z przekroczenia norm ubytków naturalnych, a dla towarów nie objętych normami ubytków – za ubytek nadmierny, wykraczający poza granice ubytku naturalnego wynikające z właściwości danego towaru, specyfiki i okresu składowania,
4)
uszkodzenia mechanicznego towaru lub opakowań,
5)
zmian jakościowych towaru powstałych w okresie składowania,
6)
widocznych śladów otwarcia opakowań i wynikających z tego braków towaru,
7)
przetrzymywania środków transportowych podstawionych zgodnie z obustronnie uzgodnionym harmonogramem (§ 2) poza okresy czasu wynikające z obowiązujących przepisów przewozowych.
§  30.
Składający ma prawo:
1)
wstępu do pomieszczeń chłodniczych w celu sprawdzenia prawidłowego przechowywania towaru przy zachowaniu obowiązujących przepisów porządkowych w chłodni,
2)
wglądu w ewidencję magazynową chłodni oraz rejestry i inne dokumenty służby kontroli jakości chłodni, dotyczące towaru składającego,
3)
uczestniczenia przy inwentaryzacji towaru,
4)
uczestniczenia w posiedzeniach zakładowej komisji inwentaryzacyjnej chłodni badającej prawidłowość obliczenia i odpisywania ubytków naturalnych. O terminie inwentaryzacji i posiedzeniach komisji inwentaryzacyjnej chłodnia obowiązana jest każdorazowo zawiadomić składającego na 3 dni naprzód, a w razie inwentaryzacji doraźnej na dwie godziny przed jej rozpoczęciem.
§  31. 3
(skreślony).

Rozdział  6

Kary umowne.

§  32. 4
1.
Składający obowiązany jest zapłacić chłodni karę umowną w następującej wysokości:
1)
18 zł od 1 tony za każdy dzień nie wykorzystanej lub przekroczonej w danym miesiącu pojemności załadunkowej określonej w umowie,
2)
450 zł od 1 tony towaru dostarczonego w grupie jakościowej niższej od deklarowanej,
3)
900 zł od 1 tony w razie dostawy albo odbioru większej lub mniejszej ilości towaru, gdy różnica przekracza 10 % ilości dziennej, określonej w potwierdzonym przez chłodnię tygodniowym harmonogramie,
4)
1.800 zł od każdego środka transportu podstawionego przez składającego niezgodnie z potwierdzonym przez chłodnię tygodniowym harmonogramem albo zawiadomieniem, o którym mowa w § 2 ust. 3, a jeżeli tym środkiem transportowym jest statek - od każdych 50 ton jego pojemności.
2.
Kara, o której mowa w ust. 1 pkt 4, nie przysługuje w razie:
1)
gdy rozbieżność w stosunku do czasu określonego w harmonogramie nie przekracza 15 minut,
2)
niepodstawienia przez składającego w terminie środka przewozowego, pod warunkiem że składający uzgodni niezwłocznie z chłodnią nowy termin dostarczenia towaru.
3.
Chłodnia na żądanie składającego obowiązana jest zapłacić karę umowną w następującej wysokości:
1)
18 zł od 1 tony za każdy dzień w razie odmowy przyjęcia towaru do określonej w umowie składu na dany miesiąc pojemności załadunkowej, jeżeli towar był dostarczany sukcesywnie w ilościach uzgodnionych w harmonogramie,
2)
450 zł od 1 tony towaru przyjętego do składowania, jeżeli przy wydaniu tego towaru jakość jego nie będzie odpowiadała normom z zakresu chłodnictwa składowego,
3)
900 zł za każdą tonę nie przyjętego towaru lub wydania go w mniejszej ilości w stosunku do ilości dziennej określonej w potwierdzonym przez chłodnię tygodniowym harmonogramie, gdy różnica między ilością przyjętą a przewidzianą w harmonogramie przekracza 10%,
4)
1.800 zł od każdego przetrzymanego środka transportu podstawionego przez składającego do załadunku lub rozładunku zgodnie z potwierdzonym przez chłodnię tygodniowym harmonogramem i zawiadomieniem, o którym mowa w § 2 ust. 3; przepis ust. 2 pkt 1 stosuje się odpowiednio.
4.
Jeżeli szkoda jest większa od kary umownej, wierzyciel może żądać odszkodowania na zasadach ogólnych.
§  33. 5
(skreślony).
1 § 3 skreślony przez § 1 zarządzenia Ministra Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 20 sierpnia 1986 r. (M.P.86.28.203) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 października 1986 r.
2 § 4 skreślony przez § 1 zarządzenia Ministra Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 20 sierpnia 1986 r. (M.P.86.28.203) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 października 1986 r.
3 Załącznik § 31 skreślony przez § 2 pkt 1 zarządzenia Ministra Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 20 sierpnia 1986 r. (M.P.86.28.203) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 października 1986 r.
4 Załącznik § 32 zmieniony przez § 2 pkt 2 zarządzenia Ministra Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 20 sierpnia 1986 r. (M.P.86.28.203) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 października 1986 r.
5 Załącznik § 33 skreślony przez § 2 pkt 3 zarządzenia Ministra Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 20 sierpnia 1986 r. (M.P.86.28.203) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 października 1986 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1972.54.292

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ogólne warunki umów składu towarów w chłodniach składowych między jednostkami gospodarki uspołecznionej.
Data aktu: 22/11/1972
Data ogłoszenia: 13/12/1972
Data wejścia w życie: 01/01/1973