Zm.: zarządzenie w sprawie zezwolenia na otwieranie i prowadzenie dla osób fizycznych krajowców dewizowych oprocentowanych rachunków bankowych w walucie zagranicznej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 sierpnia 1972 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie zezwolenia na otwieranie i prowadzenie dla osób fizycznych krajowców dewizowych oprocentowanych rachunków bankowych w walucie zagranicznej.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 133) oraz § 14 ust. 2 pkt 2 uchwały nr 125 Rady Ministrów z dnia 15 lipca 1969 r. w sprawie odsetek od kredytów udzielanych przez banki oraz od środków pieniężnych na rachunkach bankowych (Monitor Polski Nr 32, poz. 238) zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 1970 r. w sprawie zezwolenia na otwieranie i prowadzenie dla osób fizycznych krajowców dewizowych oprocentowanych rachunków bankowych w walucie zagranicznej (Monitor Polski Nr 11, poz. 95) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2 ust. 1:
a)
pkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3) kwoty uzyskane z tytułu prześladowania przez reżim hitlerowski, w tym również z tytułu pobytu w obozach koncentracyjnych, pseudolekarskich doświadczeń i prac przymusowych",

b)
dodaje się punkty 5 i 6 w brzmieniu:

"5) kwoty pochodzące z zagranicznych przekazów na pokrycie kosztów podróży i pobytu za granicą,

6) kwoty z oprocentowanych rachunków walutowych "B", które można wypłacać zgodnie z § 6 pkt 2";

2)
§ 4 otrzymuje brzmienie:

"§ 4. 1. Oprocentowanie wkładów na rachunkach walutowych "A" i "B" krajowców dewizowych wynosi w stosunku rocznym:

1) 3% dla wkładów płatnych na każde żądanie,

2) 3,5% dla wkładów terminowych na 90 dni,

3) 4% dla wkładów terminowych na 180 dni,

4) 5% dla wkładów terminowych na 360 dni.

2. Odsetki doliczane są do wkładu w walucie rachunku z upływem zadeklarowanego okresu jego utrzymania, a następnie z upływem każdego kolejnego okresu. Odsetki mogą być podjęte w dowolnym terminie z zachowaniem ich oprocentowania za okres aż do ich podjęcia według stopy procentowej dla wkładu, od którego zostały obliczone.

3. Jeżeli wkład zostaje utrzymany w ciągu zadeklarowanego w umowie okresu i nie zostaje podjęty w dniu upływu tego okresu, umowa przedłuża się automatycznie na kolejne takie same okresy. Od kwot utrzymanych przez pełne okresy odsetki dolicza się według stopy procentowej właściwej dla okresu, na jaki wkład został złożony.

4. Dopuszczalne jest podjęcie wkładu terminowego w części lub w całości również w ciągu każdego zadeklarowanego okresu. W razie podjęcia jakiejkolwiek kwoty w ciągu zadeklarowanego lub przedłużonego okresu, cały wkład traktuje się od początku tego okresu jako wkład płatny na każde żądanie oprocentowany w wysokości 3%. Nie dotyczy to zadysponowania częścią lub całością wkładu na transakcje eksportu wewnętrznego w Banku Polska Kasa Opieki S.A. lub na zakup towarów w przedsiębiorstwach i jednostkach oraz według zasad, o których mowa w § 5 pkt 2, a także na nabycie środków płatniczych państw socjalistycznych niezależnie od przydziału przysługującego w walutach tych państw na koszty podróży i pobytu za granicą.";

3)
w § 5 punkty 2 i 7 otrzymują brzmienie:

"2) na zakup przez posiadacza rachunku towarów w polskich przedsiębiorstwach handlu zagranicznego lub w innych jednostkach uprawnionych do sprzedaży w kraju towarów za zagraniczne waluty wymienialne, z tym że z zakupów towarów w PHZ "Baltona" mogą korzystać tylko osoby, którym z mocy przepisów celnych przysługuje zwolnienie od należności celnych przywozowych, jak również na zaopatrzenie własne osoby uprawnione do wykonywania rzemiosła lub prywatnego przemysłu."

"7) na pokrycie kosztów podróży i pobytu za granicą posiadacza rachunku, jego małżonka, zstępnych i wstępnych, rodzeństwa, rodziców małżonka, zięciów, synowych, pasierbów i osób przez niego przysposobionych - krajowców dewizowych, jak również na pokrycie kosztów ubezpieczenia pojazdu mechanicznego,";

4)
w § 6 punkty 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"1) bez ograniczeń na cele wymienione w § 5 pkt 1 i 6 oraz na zakup przez posiadacza rachunku towarów w polskich przedsiębiorstwach handlu zagranicznego lub w innych jednostkach uprawnionych do sprzedaży w kraju towarów za zagraniczne waluty wymienialne, z tym że na zakup w PHZ "Baltona" tylko towarów na zaopatrzenie własne przez osoby uprawnione do wykonywania rzemiosła lub prywatnego przemysłu,

2) do 30% każdorazowo wniesionej kwoty na cele wymienione w § 5 pkt 5 i na pokrycie kosztów związanych z wyjazdami osób, o których mowa w § 5 pkt 7, jeżeli kwota pozostaje na rachunku co najmniej od 12 miesięcy, nie więcej jednak niż do równowartości ogółem 24.000 zł rocznie, a ponadto do całkowitej wysokości należnych odsetek,".

§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 1972 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1972.41.226

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zm.: zarządzenie w sprawie zezwolenia na otwieranie i prowadzenie dla osób fizycznych krajowców dewizowych oprocentowanych rachunków bankowych w walucie zagranicznej.
Data aktu: 05/08/1972
Data ogłoszenia: 26/08/1972
Data wejścia w życie: 01/09/1972