Udzielanie dodatkowych dni wolnych od pracy w 1972 r.

UCHWAŁA Nr 203
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 lipca 1972 r.
w sprawie udzielania dodatkowych dni wolnych od pracy w 1972 r.

Na podstawie art. 1 i 5 dekretu z dnia 20 lipca 1972 r. o dodatkowych dniach wolnych od pracy (Dz. U. Nr 29, poz. 203) Rada Ministrów w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
§  1.
1.
W roku 1972 pracownicy uspołecznionych zakładów pracy mogą otrzymać dwa dodatkowe dni wolne od pracy niezależnie od niedziel i dni ustawowo wolnych od pracy. W miarę możliwości dodatkowe dni wolne powinny być udzielone w soboty.
2.
Udzielanie dodatkowych dni wolnych od pracy następuje przez odpowiednią zmianę wymiaru czasu pracy w dniach poprzedzających dodatkowe dni wolne.
3.
Dodatkowe dni wolne od pracy, o których mowa w ust. 1, nie przysługują:
1)
pracownikom, którzy obecnie korzystają z dodatkowych dni wolnych od pracy udzielonych w systemie czterobrygadowej organizacji pracy, w pracy trzyzmianowej ze zlikwidowaną trzecią zmianą w soboty lub innych systemach organizacyjnych czasu pracy, przewidujących udzielanie pracownikowi dodatkowych dni wolnych,
2)
pracownikom korzystającym z urlopów wypoczynkowych dłuższych niż 26 dni roboczych (z wyłączeniem urlopów dodatkowych udzielanych z tytułu wykonywania pracy w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia),
3)
pracownikom sezonowym.
§  2.
Warunkiem wprowadzenia dodatkowych dni wolnych od pracy według zasad, o których mowa w uchwale, jest:
1)
wykonanie planu produkcji i usług;
2)
uzyskiwanie założonych relacji ekonomicznych i wyników finansowych;
3)
nieprzekroczenie planowanego funduszu płac;
4)
usprawnienie organizacji pracy umożliwiające racjonalne wykorzystanie czasu i kwalifikacji pracowników.
§  3.
Udzielenie dodatkowego dnia wolnego dla określonej grupy pracowników (całego zakładu pracy, wydziału, oddziału, brygady, zespołu itd.) może nastąpić po uprzednim wyrównaniu czasu nie przepracowanego z tytułu udzielanego dodatkowego wolnego dnia przez odpowiednią zmianę wymiaru czasu pracy.
§  4.
1.
Decyzję o udzielaniu w zakładzie pracy dodatkowych dni wolnych od pracy podejmuje kierownik zakładu pracy w porozumieniu z radą zakładową po stwierdzeniu, że dokonane przygotowania organizacyjne zapewniają realizację planowych zadań, a udzielanie dodatkowych dni wolnych w zakładzie pracy nie koliduje z działalnością innych jednostek gospodarki oraz zaspokajaniem potrzeb społeczeństwa.
2.
Kierownik zakładu pracy w porozumieniu z radą zakładową:
1)
wyznacza terminy udzielania dodatkowych dni wolnych,
2)
określa zakres i terminy zmian w rozkładzie czasu pracy dla całej załogi zakładu pracy lub określonych grup pracowników,
3)
zawiadamia wszystkich pracowników o dokonanych ustaleniach w sposób przyjęty w danym zakładzie pracy co najmniej na tydzień przed wprowadzeniem zmian.
§  5.
1.
Dodatkowe dni wolne od pracy przysługują wyłącznie w terminach z góry ustalonych. Pracownikom, którzy z powodu urlopu, choroby lub innych przyczyn dni tych nie mogli wykorzystać w wyznaczonych terminach, nie przysługują w zamian inne dni wolne od pracy ani żadne roszczenia z tego tytułu.
2.
Jeżeli na polecenie zakładu pracy pracownik wykonywał pracę w dniu wyznaczonym dla niego jako dzień wolny od pracy, a przepracował dni, w których następuje wyrównywanie czasu nie przepracowanego (§ 3), powinien otrzymać dzień wolny od pracy w innym terminie. Nie dotyczy to kierowników zakładów pracy, ich zastępców oraz głównych księgowych.
3.
Dodatkowy dzień wolny od pracy nie przysługuje pracownikowi, który przed tym dniem opuścił pracę bez usprawiedliwienia bądź który nie został dopuszczony do pracy z powodu stanu nietrzeźwości.
§  6.
Zobowiązuje się Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych do wydawania wytycznych dotyczących udzielania dodatkowych dni wolnych od pracy oraz koordynacji prac w tym zakresie.
§  7.
Zaleca się centralnym organizacjom spółdzielczym udzielanie dodatkowych dni wolnych od pracy w spółdzielczych zakładach pracy na zasadach określonych niniejszą uchwałą.
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Pracy, Płac i Spraw Socjalnych, zainteresowanym ministrom (kierownikom urzędów centralnych) oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024