Normatywy czasowe oddawania do montażu i eksploatacji maszyn, urządzeń i kompletnych obiektów.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU CHEMICZNEGO
z dnia 28 stycznia 1972 r.
w sprawie normatywów czasowych oddawania do montażu i eksploatacji maszyn, urządzeń i kompletnych obiektów.

Na podstawie § 10 ust. 3 uchwały nr 189 Rady Ministrów z dnia 1 czerwca 1962 r. w sprawie wzmożenia kontroli nad zamawianiem i montażem maszyn (Monitor Polski Nr 51, poz. 249) oraz zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 9 listopada 1962 r. w sprawie wytycznych dotyczących ustalania normatywów czasowych oddawania maszyn i urządzeń do montażu i eksploatacji (Monitor Polski z 1962 r. Nr 85, poz. 399 i z 1968 r. Nr 53, poz. 369) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się normatywy czasowe oddawania maszyn i urządzeń do montażu dla następujących grup maszyn i urządzeń zgodnie z klasyfikacją Systematycznego Wykazu Wyrobów (SWW):
0751 aparaty, maszyny i urządzenia do procesów chemicznych – 4 miesiące,
0752 urządzenia specjalne do przetwórstwa tworzyw sztucznych i mieszanek gumowych – 3 miesiące,
0753 urządzenia specjalne do produkcji włókien sztucznych – 3 miesiące,
0798-1 maszyny i urządzenia specjalne do produkcji materiałów światłoczułych – 3 miesiące,
0781 pompy do cieczy – 3 miesiące,
0872 sprężarki o wydajności od 1 m3/min. wzwyż – 3 miesiące,
0877 maszyny do formowania, dozowania, konfekcjonowania produktów – 3 miesiące.
§  2.
Normatywy czasowe ustalone w § 1 dotyczą maszyn i urządzeń o wartości jednostkowej przekraczającej 200.000 zł dla maszyn (urządzeń) z dostaw krajowych oraz 100.000 zł dla maszyn (urządzeń) z importu.
§  3.
1.
Normatywy czasowe dla kompletnych obiektów inwestycji resortu przemysłu chemicznego powinny być ustalane po zatwierdzeniu założeń techniczno-ekonomicznych danej inwestycji, nie później jednak niż na 14 dni przed zawarciem umowy o dostawę.
2.
Przez kompletny obiekt rozumie się zestaw maszyn i urządzeń, które bez względu na to, czy pochodzą od jednego, czy też od różnych dostawców, współdziałają ze sobą w technologii danego procesu produkcyjnego i mieszczą się w zbiorczym zestawieniu kosztów budowy zakładów przemysłu chemicznego w części II, w rozdziałach: "3. Obiekty produkcyjne" i "5. Obiekty gospodarki energetycznej" jako całość lub "5.1. Kotłownie i siłownie".
3.
Bieg normatywu czasowego rozpoczyna się od daty otrzymania ostatniej maszyny warunkującej eksploatację zestawu maszyn i urządzeń, będących wyposażeniem konkretnego węzła technologicznego (montażowego) wchodzącego w skład obiektu.
§  4.
1.
Dyrektorzy zjednoczeń (jednostek równorzędnych) odpowiednio do specyfiki branży regulują szczegółowe zasady ustalania i obliczania normatywów czasowych dla kompletnych obiektów.
2.
Jeżeli dostawa kwalifikuje się jako kompletny obiekt w rozumieniu § 3 ust. 2, dyrektor zjednoczenia (jednostki równorzędnej) jest uprawniony do ustalenia normatywu w granicach 120 dni.
§  5.
1.
Zakres rzeczowy i wartościowy wniosku o ustalenie normatywu czasowego dla kompletnego obiektu powinien obejmować podstawowe węzły montażowe, tak by normatyw czasowy mógł być liczony dla każdego węzła oddzielnie na podstawie harmonogramu budowy.
2.
Wniosek o ustalenie normatywu dla kompletnego obiektu składa bezpośredni inwestor jednostce nadrzędnej.
3.
Jednostka nadrzędna może wniosek odrzucić, jeżeli nie spełnia on warunków, o których mowa w § 3 ust. 2.
4.
Egzemplarze zatwierdzonego normatywu czasowego dla kompletnego obiektu powinny być w ciągu 7 dni od ich otrzymania przekazane przez inwestora głównemu księgowemu i oddziałowi banku finansującego daną inwestycję.
5.
W razie nieustalenia normatywu czasowego w trybie określonym w § 4 oraz w ust. 2, 3 i 4 niniejszego paragrafu do dostarczonych maszyn i urządzeń wchodzących w skład kompletnego obiektu stosuje się normatywy czasowe ustalone w §§ 1 i 2.
§  6.
W uzasadnionych wypadkach, w których przekroczenie normatywu czasowego przekazania maszyn, urządzeń i kompletnych obiektów do montażu i eksploatacji nastąpiło mimo przestrzegania przez inwestora i jego jednostkę nadrzędną zasad gospodarności i dołożenia należytych starań o terminowe zagospodarowanie maszyn, inwestor na podstawie udokumentowanego wniosku może być częściowo lub całkowicie zwolniony przez oddział banku finansującego inwestora od zapłacenia odsetek za zwłokę.
§  7.
Traci moc zarządzenie Ministra Przemysłu Chemicznego z dnia 3 września 1963 r. w sprawie normatywów czasowych oddawania do montażu i eksploatacji maszyn, urządzeń i kompletnych obiektów (Monitor Polski Nr 68, poz. 342).
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1972.10.76

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Normatywy czasowe oddawania do montażu i eksploatacji maszyn, urządzeń i kompletnych obiektów.
Data aktu: 28/01/1972
Data ogłoszenia: 19/02/1972
Data wejścia w życie: 19/02/1972