Odpowiedzialność jednostek gospodarki uspołecznionej za wykonywanie dostaw towarów rynkowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 marca 1971 r.
w sprawie odpowiedzialności jednostek gospodarki uspołecznionej za wykonywanie dostaw towarów rynkowych.

Na podstawie art. 384 Kodeksu cywilnego, § 1 ust. 1 pkt 1 uchwały nr 97 Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1965 r. w sprawie upoważnienia naczelnych organów administracji państwowej do ustalania ogólnych warunków dla określonych kategorii umów (Monitor Polski z 1965 r. Nr 23, poz. 109 i z 1969 r. Nr 36, poz. 270) oraz § 7 ust. 2 i § 9 ust. 2 uchwały nr 3 Rady Ministrów z dnia 8 stycznia 1971 r. w sprawie zasad polityki cen detalicznych w latach 1971 i 1972 (Monitor Polski Nr 4, poz. 22) zarządza się, co następuje:
§  1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej przy zawieraniu umów sprzedaży lub dostawy towarów rynkowych wyodrębniają towary tańsze, cieszące się ogólnym popytem ludności.
§  2.
1.
W razie nie dostarczenia towarów tańszych, cieszących się ogólnym popytem ludności (§ 1), w zamówionych asortymentach ustalonych w umowie sprzedawca obowiązany jest zapłacić kupującemu karę umowną w wysokości 15% wartości towaru zamówionego, a nie dostarczonego.
2.
Kary umowne, o których mowa w ust. 1, nie mogą być obniżane.
§  3.
1.
Jeżeli w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu, w którym miała być wykonana dostawa towarów, o których mowa w § 1, nie ustalono i nie pobrano kary umownej za niedostarczenie tych towarów bądź za niedostarczenie ich w zamówionym asortymencie - przekazaniu do budżetu podlega:
1)
przez producenta - kara w wysokości kwoty odpowiadającej należnej, a nie przekazanej odbiorcy kary umownej,
2)
przez odbiorcę (organizację handlową) - kara w wysokości 50% kwoty kary określonej w pkt 1).
2.
Kwoty kar określone w ust. 1 podlegają przekazaniu na dochód budżetu centralnego do wydziału finansowego prezydium powiatowej (równorzędnej) rady narodowej właściwego miejscowo dla jednostki obowiązanej do uiszczenia kary.
§  4.
1.
Kary, o których mowa w § 3 ust. 1, ustalają organy finansowe i inne organy kontrolne (m.in. inspektoraty kontrolno-rewizyjne oraz zjednoczenia i inne jednostki nadrzędne grupujące lub zrzeszające producentów) w razie ujawnienia w trakcie kontroli nienaliczenia i niepobrania kary umownej należnej za niedostarczenie towarów określonych w § 1 bądź za niedostarczenie ich w zamówionym asortymencie, ustalonym w umowie.
2.
Organy, o których mowa w ust. 1, dokonują kontroli prawidłowości ustalania i pobierania kar umownych na podstawie prowadzonej przez dostawców i organizacje handlowe ewidencji zawartych umów sprzedaży lub dostawy, przewidzianej § 17 instrukcji Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 7 października 1966 r. w sprawie postępowania przy zawieraniu i wykonywaniu umów sprzedaży i umów dostawy (Monitor Polski z 1966 r. Nr 57, poz. 277 i z 1967 r. Nr 6, poz. 29).
3.
Ustalenie kary, o której mowa w § 3 ust. 1, następuje w protokole kontroli, w którym należy podać wysokość kary i termin jej zapłacenia wraz z odpowiednim uzasadnieniem podstawy i sposobu obliczenia kary oraz wskazaniem na przysługujące jednostce kontrolowanej odwołanie.
4.
Organ kontrolny (ust. 1) ustala równocześnie kary dla kontrolowanej jednostki i dla jej kontrahenta przesyłając mu wyciąg z protokołu kontroli. Drugi wyciąg z protokołu kontroli organ kontrolny przesyła wydziałowi finansowemu prezydium powiatowej (równorzędnej) rady narodowej właściwej miejscowo dla kontrahenta kontrolowanej jednostki.
5.
W razie gdy powołani przez właściwy organ dyplomowani biegli księgowi bądź inne osoby - jeżeli badanie sprawozdania finansowego jest przeprowadzane w trybie nadzoru - stwierdzą w trakcie badania rocznych sprawozdań finansowych, że kary umowne nie zostały ustalone bądź nie zostały pobrane w terminie określonym w § 3 ust. 1, informują o tym wydziały finansowe prezydiów powiatowych (równorzędnych) rad narodowych właściwych miejscowo dla kontrolowanej jednostki i jej kontrahenta, dołączając wyciąg z protokołu kontroli, celem wydania decyzji ustalającej karę.
6.
Przekazanie wpłat określonych w § 3 powinno nastąpić w terminie 14 dni, licząc od następnego dnia po sporządzeniu protokołu kontroli bądź - jeżeli idzie o kontrahenta kontrolowanej jednostki - od następnego dnia po doręczeniu wyciągu z protokołu kontroli. W wypadkach, o których mowa w ust. 5, termin powyższy liczy się od dnia następnego po doręczeniu decyzji wydziału finansowego.
7.
Od ustaleń i decyzji, o których mowa w ust. 1 i 5, jednostka gospodarki uspołecznionej może w terminie określonym w ust. 6 złożyć odwołanie do wydziału finansowego prezydium wojewódzkiej (równorzędnej) rady narodowej. Wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania obowiązku uiszczenia kary.
8.
Nienależnie uiszczone kary o których mowa w § 3 ust. 1, podlegają zwrotowi z urzędu w terminie 10 dni od rozstrzygnięcia odwołania bądź w razie niewniesienia odwołania - w terminie 10 dni od złożenia w wydziale finansowym wniosku o zwrot nienależnie uiszczonej kary.
9.
W razie nieuiszczenia w terminie kar, o których mowa w § 3 ust. 1, mają odpowiednie zastosowanie przepisy o odsetkach za zwłokę od zaległych należności budżetowych, przypadających od jednostek gospodarki uspołecznionej.
10.
W sprawach dotyczących kar, o których mowa w § 3 ust. 1, mają odpowiednie zastosowanie przepisy o postępowaniu podatkowym.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i dotyczy umów sprzedaży lub dostawy towarów, na których podstawie świadczenia są wykonywane w okresie od wejścia w życie zarządzenia do końca 1972 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1971.18.124

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Odpowiedzialność jednostek gospodarki uspołecznionej za wykonywanie dostaw towarów rynkowych.
Data aktu: 05/03/1971
Data ogłoszenia: 30/03/1971
Data wejścia w życie: 30/03/1971