Odpowiedzialność jednostek gospodarki uspołecznionej za wykonywanie dostaw towarów rynkowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 marca 1971 r.
w sprawie odpowiedzialności jednostek gospodarki uspołecznionej za wykonywanie dostaw towarów rynkowych.

Na podstawie art. 384 Kodeksu cywilnego, § 1 ust. 1 pkt 1 uchwały nr 97 Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1965 r. w sprawie upoważnienia naczelnych organów administracji państwowej do ustalania ogólnych warunków dla określonych kategorii umów (Monitor Polski z 1965 r. Nr 23, poz. 109 i z 1969 r. Nr 36, poz. 270) oraz § 7 ust. 2 i § 9 ust. 2 uchwały nr 3 Rady Ministrów z dnia 8 stycznia 1971 r. w sprawie zasad polityki cen detalicznych w latach 1971 i 1972 (Monitor Polski Nr 4, poz. 22) zarządza się, co następuje:
§  1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej przy zawieraniu umów sprzedaży lub dostawy towarów rynkowych wyodrębniają towary tańsze, cieszące się ogólnym popytem ludności.
§  2.
1.
W razie nie dostarczenia towarów tańszych, cieszących się ogólnym popytem ludności (§ 1), w zamówionych asortymentach ustalonych w umowie sprzedawca obowiązany jest zapłacić kupującemu karę umowną w wysokości 15% wartości towaru zamówionego, a nie dostarczonego.
2.
Kary umowne, o których mowa w ust. 1, nie mogą być obniżane.
§  3.
1.
Jeżeli w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu, w którym miała być wykonana dostawa towarów, o których mowa w § 1, nie ustalono i nie pobrano kary umownej za niedostarczenie tych towarów bądź za niedostarczenie ich w zamówionym asortymencie - przekazaniu do budżetu podlega:
1)
przez producenta - kara w wysokości kwoty odpowiadającej należnej, a nie przekazanej odbiorcy kary umownej,
2)
przez odbiorcę (organizację handlową) - kara w wysokości 50% kwoty kary określonej w pkt 1).
2.
Kwoty kar określone w ust. 1 podlegają przekazaniu na dochód budżetu centralnego do wydziału finansowego prezydium powiatowej (równorzędnej) rady narodowej właściwego miejscowo dla jednostki obowiązanej do uiszczenia kary.
§  4.
1.
Kary, o których mowa w § 3 ust. 1, ustalają organy finansowe i inne organy kontrolne (m.in. inspektoraty kontrolno-rewizyjne oraz zjednoczenia i inne jednostki nadrzędne grupujące lub zrzeszające producentów) w razie ujawnienia w trakcie kontroli nienaliczenia i niepobrania kary umownej należnej za niedostarczenie towarów określonych w § 1 bądź za niedostarczenie ich w zamówionym asortymencie, ustalonym w umowie.
2.
Organy, o których mowa w ust. 1, dokonują kontroli prawidłowości ustalania i pobierania kar umownych na podstawie prowadzonej przez dostawców i organizacje handlowe ewidencji zawartych umów sprzedaży lub dostawy, przewidzianej § 17 instrukcji Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 7 października 1966 r. w sprawie postępowania przy zawieraniu i wykonywaniu umów sprzedaży i umów dostawy (Monitor Polski z 1966 r. Nr 57, poz. 277 i z 1967 r. Nr 6, poz. 29).
3.
Ustalenie kary, o której mowa w § 3 ust. 1, następuje w protokole kontroli, w którym należy podać wysokość kary i termin jej zapłacenia wraz z odpowiednim uzasadnieniem podstawy i sposobu obliczenia kary oraz wskazaniem na przysługujące jednostce kontrolowanej odwołanie.
4.
Organ kontrolny (ust. 1) ustala równocześnie kary dla kontrolowanej jednostki i dla jej kontrahenta przesyłając mu wyciąg z protokołu kontroli. Drugi wyciąg z protokołu kontroli organ kontrolny przesyła wydziałowi finansowemu prezydium powiatowej (równorzędnej) rady narodowej właściwej miejscowo dla kontrahenta kontrolowanej jednostki.
5.
W razie gdy powołani przez właściwy organ dyplomowani biegli księgowi bądź inne osoby - jeżeli badanie sprawozdania finansowego jest przeprowadzane w trybie nadzoru - stwierdzą w trakcie badania rocznych sprawozdań finansowych, że kary umowne nie zostały ustalone bądź nie zostały pobrane w terminie określonym w § 3 ust. 1, informują o tym wydziały finansowe prezydiów powiatowych (równorzędnych) rad narodowych właściwych miejscowo dla kontrolowanej jednostki i jej kontrahenta, dołączając wyciąg z protokołu kontroli, celem wydania decyzji ustalającej karę.
6.
Przekazanie wpłat określonych w § 3 powinno nastąpić w terminie 14 dni, licząc od następnego dnia po sporządzeniu protokołu kontroli bądź - jeżeli idzie o kontrahenta kontrolowanej jednostki - od następnego dnia po doręczeniu wyciągu z protokołu kontroli. W wypadkach, o których mowa w ust. 5, termin powyższy liczy się od dnia następnego po doręczeniu decyzji wydziału finansowego.
7.
Od ustaleń i decyzji, o których mowa w ust. 1 i 5, jednostka gospodarki uspołecznionej może w terminie określonym w ust. 6 złożyć odwołanie do wydziału finansowego prezydium wojewódzkiej (równorzędnej) rady narodowej. Wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania obowiązku uiszczenia kary.
8.
Nienależnie uiszczone kary o których mowa w § 3 ust. 1, podlegają zwrotowi z urzędu w terminie 10 dni od rozstrzygnięcia odwołania bądź w razie niewniesienia odwołania - w terminie 10 dni od złożenia w wydziale finansowym wniosku o zwrot nienależnie uiszczonej kary.
9.
W razie nieuiszczenia w terminie kar, o których mowa w § 3 ust. 1, mają odpowiednie zastosowanie przepisy o odsetkach za zwłokę od zaległych należności budżetowych, przypadających od jednostek gospodarki uspołecznionej.
10.
W sprawach dotyczących kar, o których mowa w § 3 ust. 1, mają odpowiednie zastosowanie przepisy o postępowaniu podatkowym.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i dotyczy umów sprzedaży lub dostawy towarów, na których podstawie świadczenia są wykonywane w okresie od wejścia w życie zarządzenia do końca 1972 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024