Zakres działania Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z tytułu koordynacji międzyresortowej.

ZARZĄDZENIE Nr 21
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 3 marca 1970 r.
o zakresie działania Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z tytułu koordynacji międzyresortowej.

Na podstawie § 1 uchwały nr 114 Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1969 r. w sprawie koordynacji międzyresortowej (Monitor Polski Nr 30, poz. 224) zarządza się, co następuje:
§  1.
Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu sprawuje koordynację międzyresortową w gałęzi przemysłu spożywczego.
§  2.
W ramach koordynacji międzyresortowej, oprócz funkcji wymienionych w § 4 uchwały nr 114 Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1969 r. w sprawie koordynacji międzyresortowej (Monitor Polski Nr 30, poz. 224), Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu:
1)
przedstawia w ramach opracowywanych projektów planów rocznych i wieloletnich wnioski co do kierunków rozwoju całej gałęzi przemysłu spożywczego i jego poszczególnych branż,
2)
podejmuje w ramach narodowego planu gospodarczego, w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami, środki zapewniające właściwą realizację planów rozwoju przez wszystkie jednostki gospodarcze działające w gałęzi przemysłu spożywczego,
3)
wydaje wiążące opinie dla jednostek objętych koordynacją w sprawie zamierzeń inwestycyjnych dotyczących budowy, rozbudowy oraz rekonstrukcji zakładów i oddziałów produkcyjnych,
4)
koordynuje przedsięwzięcia w zakresie głównych kierunków prac naukowo-badawczych, techniki i technologii produkcji oraz postępu techniczno-ekonomicznego,
5) 1
sprawuje koordynację międzyresortową w zakresie gospodarowania kośćmi technicznymi i tłuszczami technicznymi zwierzęcymi.
§  3.
1.
Dla zapewnienia kompleksowego rozwiązania w narodowych planach gospodarczych zadań całej gałęzi przemysłu Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami opracowuje i przedkłada Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, niezależnie od resortowych projektów planów rocznych i wieloletnich, również projekty kompleksowych planów rocznych i wieloletnich dla całej gałęzi przemysłu spożywczego w zakresie skupu, produkcji oraz zaopatrzenia rynku i eksportu.
2.
Projekt planu, o którym mowa w ust. 1, sporządzany jest w układzie gałęziowym i resortowym.
§  4.
Przepisy §§ 1, 2 i 3 nie dotyczą przemysłów: piekarniczego, rybnego oraz przetwórstwa runa leśnego.
§  5.
Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu upoważniony jest do:
1)
ustalania oraz dokonywania zmian wskaźników i zadań dla tych zjednoczeń resortu przemysłu spożywczego i skupu, dla których nie zostały one określone w narodowym planie gospodarczym,
2)
dokonywania zmian zadań i norm finansowych dla zjednoczeń w ramach zadań określonych dla resortu przemysłu spożywczego i skupu w budżecie; terminy dokonywania tych zmian ustali Minister Finansów na wniosek Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu,
3)
dokonywania, w ramach ustalonych w narodowym planie gospodarczym zadań wartościowych eksportu, zmian asortymentowych w planie eksportu zmierzających do poprawy jego opłacalności,
4)
tworzenia w ramach zadań i środków ustalonych w narodowym planie gospodarczym rezerwy zadań rocznych i środków do ich uruchamiania w zależności od kształtowania się sytuacji w zakresie zaopatrzenia w surowce oraz zbytu,
5)
dokonywania, w ramach posiadanej rezerwy, o której mowa w pkt 4, przesunięć wskaźników zatrudnienia i funduszu płac pomiędzy działami gospodarki narodowej: przemysł, obrót towarowy i budownictwo.
§  6.
1.
W zakresie koordynacji gospodarczej, wykonywanej w ramach przepisów uchwały nr 116 Rady Ministrów z dnia 14 maja 1965 r. w sprawie współpracy i koordynacji gospodarczej (Monitor Polski Nr 33, poz. 178), przyznaje się Ministrowi Przemysłu Spożywczego i Skupu uprawnienia do podejmowania decyzji w sprawach spornych pomiędzy zjednoczeniami wiodącymi a uczestnikami porozumienia branżowego, dotyczącymi podziału zadań produkcyjnych w układzie asortymentowym i ilościowym w zakresie niezbędnym do zaopatrzenia rynku.
2.
Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu jest uprawniony do wydawania przepisów w zakresie gospodarki chłodniczej oraz produkcji mrożonek, jak też dysponowania powierzchnią chłodniczą wszystkich jednostek gałęzi przemysłu spożywczego.
§  7. 2
(uchylony).
§  8.
Upoważnia się Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu do zatwierdzania w niezbędnym zakresie planów rozdziału masła, olejów i tłuszczów roślinnych oraz cukru.
§  9.
1.
W zakresie obowiązkowych dostaw oraz skupu produktów rolnych upoważnia się Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu do:
1) 3
(uchylony),
2)
zmiany relacji zamiennych płodów rolnych przyjmowanych na poczet obowiązkowych dostaw w ramach zadań skupu z dostaw obowiązkowych ustalonych uchwałami Rady Ministrów,
3)
stosowania zwolnień z obciążenia obowiązkowymi dostawami użytków rolnych Państwowego Funduszu Ziemi, położonych w określonych rejonach kraju,
4)
obniżania w uzasadnionych wypadkach w granicach do 50% wysokości obowiązkowych dostaw ziemniaków dla niektórych grup gospodarstw rolnych albo w niektórych rejonach kraju.
2.
Decyzje w sprawach, o których mowa w ust. 1 pkt 2, 3 i 4, Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu podejmuje z Ministrem Rolnictwa.
§  10.
Niezależnie od uprawnień, o których mowa w §§ 1-9, Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu upoważniony jest w ramach resortu przemysłu spożywczego i skupu do samodzielnego podejmowania decyzji w sprawach:
1)
znoszenia w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów dyrektywności zatrudnienia w branżach, w których zadania gospodarcze uzasadniają operatywne dostosowanie zatrudnienia do ich wielkości, a uzyskiwane wyniki zapewniają dyscyplinę zatrudnienia,
2)
dokonywania w granicach do 10% zmian w przydziałach pasz dla jednostek państwowych i gospodarstw chłopskich w ramach globalnego planu zaopatrzenia rolnictwa w pasze treściwe; zmiany te powinny być dokonywane wspólnie z Ministrem Rolnictwa,
3)
ustalania wielkości oraz zasad tworzenia funduszu zootechnicznego w Centrali Przemysłu Mięsnego i Zjednoczenia Przemysłu Jajczarsko-Drobiarskiego w ramach uchwał Rady Ministrów w sprawie warunków skupu i kontraktacji zwierząt rzeźnych.
§  11.
W zakresie współpracy gospodarczej z zagranicą Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu reprezentuje gałąź przemysłu spożywczego wobec organizacji międzynarodowych oraz koordynuje w tym zakresie działalność wszystkich jednostek tej gałęzi przemysłu.
§  12. 4
(skreślony).
§  13.
Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu opracuje i przedstawi Prezesowi Rady Ministrów w terminie do dnia 30 kwietnia 1970 r. projekty aktów niezbędnych do uzgodnienia obowiązujących przepisów z ustalonym w niniejszym zarządzeniu rozszerzonym zakresem działania Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z tytułu koordynacji międzyresortowej.
§  14.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o "ministrach" bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć również kierowników urzędów centralnych oraz zarządy związków spółdzielczych.
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 pkt 5 dodany przez § 4 zarządzenia nr 61 z dnia 15 września 1975 r. w sprawie koordynacji międzyresortowej w zakresie gospodarowania niemetalicznymi surowcami wtórnymi (M.P.75.29.178) z dniem 23 września 1975 r.
2 § 7 uchylony przez § 28 ust. 2 pkt 18 uchwały nr 271 z dnia 25 listopada 1974 r. w sprawie właściwości organów do ustalania cen oraz trybu postępowania przy ich ustalaniu (M.P.74.40.233) z dniem 1 stycznia 1975 r.
3 § 9 ust. 1 pkt 1 uchylony przez § 28 ust. 2 pkt 18 uchwały nr 271 z dnia 25 listopada 1974 r. w sprawie właściwości organów do ustalania cen oraz trybu postępowania przy ich ustalaniu (M.P.74.40.233) z dniem 1 stycznia 1975 r.
4 § 12 skreślony przez § 1 pkt 7 zarządzenia nr 15 z dnia 9 lutego 1972 r. w sprawie usprawnienia działania niektórych naczelnych organów administracji z tytułu koordynacji międzyresortowej (M.P.72.13.93) z dniem 1 marca 1972 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1970.8.73

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zakres działania Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z tytułu koordynacji międzyresortowej.
Data aktu: 03/03/1970
Data ogłoszenia: 17/03/1970
Data wejścia w życie: 17/03/1970