Organizacja skupu i odsprzedaży używanego ogumienia trakcyjnego.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU DROBNEJ WYTWÓRCZOŚCI
z dnia 14 lutego 1970 r.
w sprawie organizacji skupu i odprzedaży używanego ogumienia trakcyjnego.

Na podstawie § 4 pkt 1, 2 i 5 uchwały nr 185 Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 1968 r. w sprawie gospodarki ogumieniem trakcyjnym (Monitor Polski Nr 29, poz. 193) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie reguluje zasady organizacji skupu i odprzedaży używanego ogumienia trakcyjnego oraz organizacji i działania aparatu klasyfikatorów tego ogumienia.
2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o używanym ogumieniu trakcyjnym, należy przez to rozumieć opony bez dętek i ochraniaczy, nadające się do regeneracji (bieżnikowania lub naprawy) albo do dalszego użytkowania w trakcji wolnobieżnej lub konnej, określone w § 3 zarządzenia Ministra Przemysłu Chemicznego z dnia 30 września 1969 r. w sprawie zasad gospodarowania używanym ogumieniem trakcyjnym (Monitor Polski Nr 46, poz. 364).
§  2.
1.
Skup używanego ogumienia trakcyjnego prowadzą punkty skupu przedsiębiorstw zgrupowanych w Centrali Surowców Wtórnych oraz przedsiębiorstwa Centrali Techniczno-Handlowej "Motozbyt", zwane dalej "jednostkami skupu", z wyjątkiem używanego ogumienia trakcyjnego, o którym mowa w ust. 2.
2.
Używane ogumienie trakcyjne, będące w posiadaniu następujących jednostek gospodarki uspołecznionej:
1)
przedsiębiorstw Państwowej Komunikacji Samochodowej,
2)
komunalnych przedsiębiorstw (zakładów) komunikacyjnych,
3)
przedsiębiorstw transportowych i baz transportu resortu budownictwa i przemysłu materiałów budowlanych,
4)
wojewódzkich spółdzielni transportu wiejskiego,

sprzedawane jest przez te jednostki bezpośrednio odbiorcom, wskazanym przez Centralę Surowców Wtórnych, z uwzględnieniem przepisu § 4.

§  3.
1.
Skup używanego ogumienia trakcyjnego odbywa się na podstawie klasyfikacji, uwzględniającej podział na ogumienie nadające się do bieżnikowania, naprawy oraz dalszego użytkowania w trakcji wolnobieżnej lub konnej.
2.
Klasyfikacja, o której mowa w ust. 1, dokonywana jest zgodnie z warunkami, ustalonymi przez Ministra Przemysłu Chemicznego na podstawie § 1 pkt 3 uchwały nr 185 Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 1968 r. w sprawie gospodarki ogumieniem trakcyjnym (Monitor Polski Nr 29, poz. 193).
3.
Klasyfikacji używanego ogumienia trakcyjnego dokonują klasyfikatorzy jednostek skupu, z wyjątkiem sprzedawanego przez jednostki wymienione w § 2 ust. 2.
4.
Klasyfikacji używanego ogumienia trakcyjnego sprzedawanego przez jednostki wymienione w § 2 ust. 2 dokonują klasyfikatorzy tych jednostek.
§  4.
Jednostki skupu odprzedają skupione używane ogumienie trakcyjne, w zależności od rodzaju i jakości:
1)
zakładom bieżnikującym, wskazanym przez Zjednoczenie Przemysłu Gumowego - opony nadające się do bieżnikowania,
2)
usługowym zakładom naprawczym, wskazanym przez Miejskie Przedsiębiorstwo Usług Samochodowych w Poznaniu, sprawujące funkcje jednostki wiodącej w dziedzinie usług wulkanizacyjnych - opony przeznaczone do naprawy,
3)
jednostkom handlowym Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" i Centrali Handlowej Sprzętu Rolniczego - opony nadające się do dalszego użytkowania w trakcji wolnobieżnej lub konnej,

zwanym dalej "odbiorcami".

§  5.
1.
Jednostką koordynującą skup i odprzedaż zużytego ogumienia trakcyjnego jest Centrala Surowców Wtórnych.
2.
Centrala Surowców Wtórnych ustala na podstawie zapotrzebowania uzgodnionego ze Zjednoczeniem Przemysłu Gumowego zadania dla jednostek skupu w zakresie wielkości skupu i odprzedaży zużytego ogumienia trakcyjnego odbiorcom.
3.
Zadania Centrali Techniczno-Handlowej "Motozbyt" w zakresie skupu i odprzedaży używanego ogumienia trakcyjnego ustala w porozumieniu z nią Centrala Surowców Wtórnych.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 marca 1970 r.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1970.6.58

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Organizacja skupu i odsprzedaży używanego ogumienia trakcyjnego.
Data aktu: 14/02/1970
Data ogłoszenia: 28/02/1970
Data wejścia w życie: 01/03/1970