Ustalenie regulaminu odznaki "Zasłużony Pracownik Rolnictwa".

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 27 października 1970 r.
w sprawie ustalenia regulaminu odznaki "Zasłużony Pracownik Rolnictwa".

Na podstawie § 5 uchwały nr 98 Rady Ministrów z dnia 10 lipca 1970 . w sprawie ustanowienia odznaki "Zasłużony Pracownik Rolnictwa" (Monitor Polski Nr 24, poz. 189) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się regulamin odznaki "Zasłużony Pracownik Rolnictwa", stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Załącznik

REGULAMIN ODZNAKI "ZASŁUŻONY PRACOWNIK ROLNICTWA"

§ 1. Odznakę "Zasłużony Pracownik Rolnictwa", zwaną dalej "odznaką", nadaje Minister Rolnictwa w uznaniu zasług w dziedzinie rozwoju rolnictwa.

§ 2. 1. Odznaka jest metalową stylizowaną rozetą koloru starego złota, o średnicy 36 mm. Odznaka przedstawia okrągłe pole o średnicy 15 mm, pokryte zieloną emalią. W środku pola umieszczony jest pionowo złoty kłos, a w dolnej lewej części pola znajduje się fragment traktora koloru szarego. Pole otoczone jest pierścieniem szerokości 3 mm, pokrytym czerwoną emalią ze złoconym napisem "ZASŁUŻONY PRACOWNIK ROLNICTWA". Na obwodzie odznaki umieszczonych jest osiem emaliowanych owali, przedstawiających ziarna pszenicy w naturalnym kolorze, osadzonych - każdy pomiędzy dwoma listkami. Odznaka zawieszona jest na metalowej baretce w kształcie prostokąta o wymiarach 5 mm x 23 mm, połączonej z odznaką dwuczęściowym ogniwem. Na baretce ułożone są symetrycznie odśrodkowo dwa złote kłosy na tle starego złota.

2. Wzór odznaki, wzór dyplomu stwierdzającego jej nadanie oraz wzór legitymacji uprawniającej do noszenia odznaki określają załączniki nr 1, 2 i 3 do regulaminu.

§ 3. 1. Z wnioskami o nadanie odznaki występują:

1) przewodniczący gromadzkich rad narodowych, przewodniczący prezydiów rad narodowych osiedli bądź prezydiów miejskich rad narodowych miast nie stanowiących powiatów - w odniesieniu do rolników indywidualnych nie będących członkami kółek rolniczych,

2) kierownicy jednostek organizacyjnych - w odniesieniu do pracowników zatrudnionych w tych jednostkach,

3) zarządy kółek rolniczych i rolniczych spółdzielni produkcyjnych - w odniesieniu do członków i pracowników tych organizacji.

2. Wniosek o nadanie odznaki kierownikowi jednostki organizacyjnej sporządza kierownik jednostki nadrzędnej.

3. Odznaka może być również nadana na wniosek organizacji politycznej lub społecznej.

§ 4. 1. Wniosek o nadanie odznaki rolnikowi indywidualnemu powinien być zaopiniowany przez wydział rolnictwa i leśnictwa prezydium powiatowej rady narodowej w porozumieniu z powiatowym związkiem kółek rolniczych.

2. Wniosek o nadanie odznaki członkowi (pracownikowi) rolniczej spółdzielni produkcyjnej powinien być zaopiniowany przez właściwy terenowo związek rolniczych spółdzielni produkcyjnych w porozumieniu z wydziałem rolnictwa i leśnictwa prezydium powiatowej rady narodowej.

3. Wniosek o nadanie odznaki pracownikowi jednostki organizacyjnej podległej prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej powinien być zaopiniowany przez wydział rolnictwa i leśnictwa tegoż prezydium.

4. Wniosek o nadanie odznaki pracownikowi jednostki organizacyjnej podległej prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) powinien być zaopiniowany przez wydział rolnictwa i leśnictwa tegoż prezydium.

5. Wniosek o nadanie odznaki członkowi (pracownikowi) organizacji politycznej lub społecznej oraz pracownikowi zatrudnionemu w jednostce organizacyjnej nie podporządkowanej prezydium rady narodowej powinien być zaopiniowany przez jednostkę (instancję) nadrzędną.

6. Przepisy ust. 5 nie dotyczą wniosku o nadanie odznaki rolnikowi indywidualnemu, będącemu członkiem kółka rolniczego, a także członkowi (pracownikowi) rolniczej spółdzielni produkcyjnej.

§ 5. 1. Wnioski o nadanie odznaki wnoszą do Ministra Rolnictwa:

1) przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) - w odniesieniu do pracowników właściwych organów prezydiów rad narodowych wszystkich stopni, pracowników jednostek organizacyjnych podległych prezydiom rad narodowych wszystkich stopni oraz rolników indywidualnych,

2) właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) - w odniesieniu do pracowników innych jednostek państwowych,

3) właściwe centralne związki spółdzielcze lub organizacje społeczne - w odniesieniu do członków i pracowników tych związków lub organizacji,

4) kierownicy jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Rolnictwa - w odniesieniu do pracowników podległych jednostek organizacyjnych.

2. Wnioski o nadanie odznaki powinny być przedstawione Ministrowi Rolnictwa najpóźniej na miesiąc przed przewidywanym terminem jej wręczenia.

§ 6. Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać następujące dane dotyczące osoby zgłaszanej do wyróżnienia: imię i nazwisko, a w odniesieniu do mężatek także nazwisko panieńskie, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania, miejsce pracy i stanowisko służbowe, wykształcenie, przynależność partyjną i do organizacji społecznych, karalność sądową po wyzwoleniu (za co, kiedy i wymiar kary), posiadane ordery, odznaczenia i odznaki oraz rok ich nadania, uzasadnienie wniosku ze szczegółowym opisaniem zasług, wskazaniem stażu pracy i osiągnięć oraz krótką charakterystykę postawy społeczno-politycznej i opinię właściwej jednostki organizacyjnej (instancji).

§ 7. 1. Wręczenie odznaki, dyplomu i legitymacji odbywa się w sposób uroczysty.

2. Wręczenia odznaki dokonuje Minister Rolnictwa lub przewodniczący prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) bądź prezydium powiatowej (dzielnicowej) rady narodowej lub też upoważniona przez nich osoba.

§ 8. Odznakę nosi się na prawej stronie piersi po odznakach tytułów honorowych i Medalu 10-lecia Polski Ludowej.

§ 9. Ministerstwo Rolnictwa prowadzi ewidencję nadanych odznak.

§ 10. Imiona i nazwiska osób wyróżnionych ogłasza się w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Rolnictwa.

§ 11. W razie nadania odznaki pracownikowi jednostki gospodarki uspołecznionej fakt nadania odnotowuje się w karcie ewidencyjnej wyróżnionego pracownika, a do jego akt osobowych dołącza się odpis dokumentu stwierdzającego nadanie odznaki.

§ 12. 1. Przez czyn uzasadniający pozbawienie pracownika odznaki należy rozumieć przestępstwo popełnione z chęci zysku lub innych niskich pobudek, stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu.

2. O pozbawieniu odznaki orzeka Minister Rolnictwa w trybie jej nadania.

3. Fakt utraty lub pozbawienia odznaki odnotowuje się w ewidencji nadanych odznak, a w odniesieniu do pracownika jednostki gospodarki uspołecznionej także na odpisie dokumentu nadania odznaki, znajdującym się w jego aktach osobowych.

§ 13. W razie zagubienia lub zniszczenia odznaki albo dokumentu stwierdzającego jej nadanie Ministerstwo Rolnictwa wydaje nową odznakę lub duplikat dokumentu.

Załącznik nr 1

WZÓR ODZNAKI "ZASŁUŻONY PRACOWNIK ROLNICTWA"

(pominięty)

Załącznik nr 2

WZÓR DYPLOMU NADANIA ODZNAKI "ZASŁUŻONY PRACOWNIK ROLNICTWA"

(format A-4)

DYPLOM

nadania odznaki "Zasłużony Pracownik Rolnictwa"

Na podstawie uchwały nr 98 Rady Ministrów z dnia 10 lipca 1970 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Zasłużony Pracownik Rolnictwa" (Monitor Polski Nr 24, poz. 189) w uznaniu zasług za osiągnięcia w pracy

nadaję

Obywatelowi (ce) ...........................................

urodzonemu (ej) dnia .......................................

odznakę

"Zasłużony Pracownik Rolnictwa"

pieczęć

Minister Rolnictwa

Warszawa, dnia ..................19..r.

Nr dyplomu ............................

Załącznik nr 3

WZÓR LEGITYMACJI ODZNAKI "ZASŁUŻONY PRACOWNIK ROLNICTWA"

(pominięty)

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024