Kolegia w naczelnych organach administracji państwowej i urzędach centralnych.

UCHWAŁA Nr 137
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 sierpnia 1970 r.
w sprawie kolegiów w naczelnych organach administracji państwowej i urzędach centralnych.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Kolegia powoływane są w naczelnych organach administracji państwowej i urzędach centralnych, których statuty przewidują utworzenie kolegiów.
2.
Przepisy uchwały dotyczące ministrów, ministerstw lub podsekretarzy stanu mają odpowiednie zastosowanie również do innych naczelnych organów administracji państwowej i urzędów centralnych, kierowników tych organów i urzędów oraz ich zastępców.
§  2.
Kolegium jest organem doradczym i opiniodawczym ministra.
§  3.
1.
W skład kolegium wchodzą:
1)
podsekretarze stanu i generalni dyrektorzy - z urzędu,
2)
członkowie powołani przez ministra spośród:
a)
pracowników ministerstwa zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych lub doradczych,
b)
kierowników (dyrektorów) niektórych jednostek organizacyjnych resortu (np. dyrektorów niektórych zjednoczeń, instytutów, instytucji, szkół itd.).
2.
Minister może zapraszać do stałego lub doraźnego udziału w posiedzeniach kolegium przedstawicieli zainteresowanych instytucji, organizacji politycznych, społecznych i związków zawodowych.
3.
Na posiedzenia kolegium mogą być zapraszani, w charakterze doradczym, specjaliści z zakresu spraw rozważanych na posiedzeniu.
§  4.
1.
Kolegium działa na:
1)
posiedzeniach plenarnych z udziałem osób wymienionych w § 3,
2)
posiedzeniach prezydium, w którego skład wchodzą osoby wymienione w § 3 ust. 1 pkt 1.
2.
W razie potrzeby mogą być organizowane posiedzenia kolegium z udziałem przedstawicieli organów właściwych rad narodowych, wspólne sesje wyjazdowe kolegium ministerstwa i kolegialnych organów zainteresowanych rad narodowych lub wspólne posiedzenia kolegiów zainteresowanych w danej sprawie ministerstw.
3.
Minister określa formę posiedzenia właściwą dla rozpatrzenia sprawy wnoszonej pod obrady kolegium oraz ustala skład osób, które powinny być zaproszone do wzięcia udziału w posiedzeniu kolegium lub jego prezydium z głosem doradczym.
4.
O tematach i terminach plenarnych posiedzeń kolegium zawiadamia się Najwyższą Izbę Kontroli oraz zainteresowane instancje związków zawodowych.
§  5.
1.
Tematy plenarnych obrad kolegium oraz terminy tych posiedzeń objęte są planem prac kolegium, ustalonym przez ministra.
2.
Programy i prognozy rozwojowe oraz plany perspektywiczne, wieloletnie i roczne resortu oraz sprawozdania z działalności resortu powinny być przedmiotem oceny plenarnych obrad kolegium.
3.
W razie potrzeby minister może zwołać plenarne posiedzenie kolegium w terminie nie objętym planem albo rozszerzyć porządek obrad posiedzenia zaplanowanego.
§  6.
1.
Na posiedzeniach kolegium przewodniczy minister lub wyznaczony przez niego podsekretarz stanu.
2.
Kolegium wyraża swoją opinię lub wnioski w formie uchwały, której treść należy zamieścić w protokole jego posiedzenia.
3.
Uchwała kolegium zapada większością głosów obecnych na posiedzeniu członków kolegium. Minister nie bierze udziału w głosowaniu.
4.
Odmienne od stanowiska większości zdania członków kolegium, przedstawicieli instytucji oraz organizacji, a także specjalistów zaproszonych na posiedzenie kolegium uwidaczniane są na ich życzenie w protokole posiedzenia kolegium.
5.
Protokół posiedzeń kolegium przesyła się do wiadomości wszystkich członków kolegium.
§  7.
Szczegółowe zasady i tryb pracy kolegium określa regulamin ustalony przez ministra.
§  8.
Przepisy niniejszej uchwały nie dotyczą Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
§  9.
1.
Traci moc uchwała nr 891 Rady Ministrów z dnia 19 listopada 1955 r. w sprawie kolegiów w naczelnych organach administracji państwowej (Monitor Polski z 1956 r. Nr 8, poz. 107) i wydane na jej podstawie akty.
2.
Do dnia 31 grudnia 1970 r. zainteresowani ministrowie:
1)
rozwiążą kolegia ministerstw działające według dotychczas obowiązujących zasad,
2)
opracują regulaminy kolegiów według zasad uchwały.
3.
Z dniem 1 stycznia 1971 r. zainteresowani ministrowie powołają członków kolegium w składzie przewidzianym w § 3 ust. 1.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024