Zakres inspekcji organów Państwowej Inspekcji Handlowej w jednostkach produkcyjnych oraz w nie uspołecznionych jednostkach świadczących usługi dla ludności.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 24 grudnia 1969 r.
w sprawie zakresu inspekcji organów Państwowej Inspekcji Handlowej w jednostkach produkcyjnych oraz w nie uspołecznionych jednostkach świadczących usługi dla ludności.

Na podstawie art. 5 ust. 2 i art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. d) ustawy z dnia 25 lutego 1958 r. o Państwowej Inspekcji Handlowej (Dz. U. z 1969 r. Nr 26, poz. 206) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa zakres podmiotowy i przedmiotowy inspekcji dokonywanej przez organy Państwowej Inspekcji Handlowej w jednostkach produkcyjnych oraz w nie uspołecznionych jednostkach świadczących usługi dla ludności.
§  2.
1.
Zarządzenie stosuje się do:
1)
zakładów produkcyjnych:
a)
podległych lub nadzorowanych przez Ministrów: Przemysłu Spożywczego i Skupu, Przemysłu Lekkiego, Przemysłu Chemicznego, Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, Żeglugi, Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, Kultury i Sztuki, Rolnictwa, Przemysłu Ciężkiego oraz Przemysłu Maszynowego,
b)
podległych radom narodowym,
c)
spółdzielni i związków spółdzielni zrzeszonych w: Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", Związku Spółdzielni Spożywców "Społem", Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy, Centrali Spółdzielni Ogrodniczych, Centralnym Związku Spółdzielni Mleczarskich oraz Centralnym Związku Rzemieślniczych Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu,
d)
prowadzonych przez organizacje społeczne i jednostki gospodarki nie uspołecznionej, zwanych dalej "zakładami produkcyjnymi",
2)
prywatnych przedsiębiorstw i zakładów świadczących usługi dla ludności wymienionych w § 3, zwanych dalej "zakładami usługowymi".
2.
Zarządzenia nie stosuje się do zakładów produkcyjnych:
1)
przemysłu paszowego i rybno-utylizacyjnego, piwowarsko-słodowniczego, spirytusowo-drożdżowego, cukrowniczego, ziemniaczanego, zielarskiego i zbożowo-młynarskiego,
2)
przemysłu farmaceutycznego,
3)
przemysłu poligraficznego,
4)
grupy "S" przemysłu chemicznego i przemysłu maszynowego, z wyłączeniem ubocznej produkcji tych zakładów polegającej na wytwarzaniu artykułów rynkowych,
5)
należących do zjednoczeń przemysłu betonów, izolacji budowlanej kamienia budowlanego, kruszyw i surowców mineralnych, cementowego, wapienniczo-gipsowego, stolarki budowlanej oraz zjednoczenia przedsiębiorstw remontowych maszyn i urządzeń budownictwa.
§  3.
Inspekcji dokonywanej przez organy Państwowej Inspekcji Handlowej podlegają nie uspołecznione zakłady usługowe, świadczące następujące rodzaje usług:
1)
w zakresie rzemiosła:
-
blacharstwo,
-
bieliźniarstwo,
-
czapnictwo,
-
dziewiarstwo,
-
elektromechanika,
-
fotografowanie,
-
fryzjerstwo,
-
introligatorstwo,
-
kaletnictwo,
-
kowalstwo,
-
krawiectwo damskie,
-
krawiectwo męskie,
-
kuśnierstwo,
-
lakiernictwo,
-
mechanika maszyn,
-
mechanika pojazdowa,
-
modniarstwo,
-
optyka,
-
parasolnictwo,
-
pozłotnictwo,
-
pranie, czyszczenie i farbowanie,
-
rymarstwo,
-
rękawicznictwo,
-
stolarstwo,
-
szewstwo,
-
szklarstwo,
-
ślusarstwo,
-
tapicerstwo,
-
tele i radiomechanika,
-
wulkanizatorstwo,
-
wyprawa skór futerkowych,
-
zegarmistrzostwo,
-
złotnictwo;
2)
w zakresie innych usług:
-
kosmetyka nielecznicza,
-
nagrywanie pocztówek dźwiękowych,
-
podnoszenie oczek,
-
naprawa zabawek,
-
naprawa wiecznych piór, ołówków automatycznych i napełnianie długopisów,
-
wynajem pokojów umeblowanych (gościnnych).
§  4.
Organy Państwowej Inspekcji Handlowej dokonują inspekcji w zakładach produkcyjnych w zakresie:
1)
spraw związanych ze spekulacją i nadużyciami, dotyczących obrotu towarami przeznaczonymi na zaopatrzenie rynku wewnętrznego,
2)
badania jakości towarów przeznaczonych na zaopatrzenie jednostek handlu i przemysłu gastronomicznego,
3)
przestrzegania przepisów dotyczących zawierania i wykonywania umów sprzedaży i umów dostawy towarów pomiędzy jednostkami produkującymi te towary a jednostkami obrotu rynkowego.
§  5.
Organy Państwowej Inspekcji Handlowej dokonują inspekcji w nie uspołecznionych zakładach usługowych w zakresie:
1)
spraw związanych z przestępstwami i wykroczeniami w działalności usługowej,
2)
przestrzegania obowiązujących przepisów w odniesieniu do:
a)
jakości i terminowości wykonywanych usług,
b)
stosowania obowiązujących cen za usługi oraz uwidaczniania tych cen,
c)
źródeł zaopatrzenia oraz jakości surowców i materiałów potrzebnych do wykonywania usług,
d)
sposobu magazynowania i zabezpieczania przyjmowanych przedmiotów od zleceniodawców usług,
e)
prowadzenia dokumentacji księgowej.
§  6.
Tracą moc zarządzenia Ministra Handlu Wewnętrznego:
1)
z dnia 12 lutego 1959 r. w sprawie uprawnień Państwowej Inspekcji Handlowej do dokonywania inspekcji w zakładach produkcyjnych, podległych lub nadzorowanych przez Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu (Monitor Polski Nr 40, poz. 182),
2)
z dnia 12 lutego 1959 r. w sprawie uprawnień Państwowej Inspekcji Handlowej do dokonywania inspekcji w zakładach produkcyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Przemysłu Lekkiego (Monitor Polski Nr 40, poz. 183),
3)
z dnia 24 marca 1959 r. w sprawie uprawnień Państwowej Inspekcji Handlowej do dokonywania inspekcji w zakładach produkcyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Przemysłu Chemicznego (Monitor Polski Nr 40, poz. 184),
4)
z dnia 24 marca 1959 r. w sprawie uprawnień Państwowej Inspekcji Handlowej do dokonywania inspekcji w zakładch produkcyjnych podległych Ministrom Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, Żeglugi i Gospodarki Wodnej, Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, Kultury i Sztuki, Rolnictwa, Górnictwa i Energetyki, Przemysłu Ciężkiego oraz w zakładach produkcyjnych podległych radom narodowym (Monitor Polski Nr 40, poz. 185),
5)
z dnia 24 marca 1959 r. w sprawie uprawnień Państwowej Inspekcji Handlowej do dokonywania inspekcji w spółdzielczych zakładach produkcyjnych (Monitor Polski Nr 40, poz. 186).
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1970.2.17

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zakres inspekcji organów Państwowej Inspekcji Handlowej w jednostkach produkcyjnych oraz w nie uspołecznionych jednostkach świadczących usługi dla ludności.
Data aktu: 24/12/1969
Data ogłoszenia: 24/01/1970
Data wejścia w życie: 24/01/1970