Współdziałanie urzędów górniczych i organów państwowej administracji geologicznej w zakresie nadzoru nad robotami geologicznymi.

UCHWAŁA Nr 3
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 stycznia 1970 r.
w sprawie współdziałania urzędów górniczych i organów państwowej administracji geologicznej w zakresie nadzoru nad robotami geologicznymi.

Na podstawie art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 1960 r. o prawie geologicznym (Dz. U. Nr 52, poz. 303) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy uchwały stosuje się do wierceń i innych robót górniczych wykonywanych w związku z badaniami geologicznymi oraz do wierceń studziennych, jeżeli głębokość wyrobiska przekracza 30 m, a bez względu na głębokość wyrobiska - do badań sejsmicznych oraz do robót prowadzonych na terenie obszaru górniczego albo w celu poszukiwania lub rozpoznawania złoża kopaliny, której wydobywanie podlega przepisom prawa górniczego.
2.
Przepisy uchwały dotyczące projektu badań geologicznych lub jego zatwierdzenia mają odpowiednie zastosowanie do programu badań geologicznych i jego rejestracji.
3.
Przepisów uchwały nie stosuje się do prac geologicznych związanych z ruchem zakładu górniczego, prowadzonych na terenie obszaru górniczego tego zakładu.
§  2.
Roboty określone w § 1 podlegają kontroli i nadzorowi urzędów górniczych w zakresie ustalonym w prawie górniczym i w dekrecie z dnia 21 października 1954 r. o urzędach górniczych (Dz. U. z 1961 r. Nr 23, poz. 114), a w szczególności w zakresie:
1)
prawidłowości sporządzania technicznej części dokumentacji ruchowej robót, ustalonej odrębnymi przepisami,
2)
bezpieczeństwa, techniki i technologii prowadzonych robót, a w tym zakresie:
a)
robót przygotowawczych i budowlano-montażowych,
b)
stosowania urządzeń, narzędzi i sprzętu wiertniczego,
c)
technologii wiercenia,
d)
rurowania i uszczelniania rur w otworach,
e)
zamykania przewierconych poziomów wodonośnych, ropnych i gazowych,
f)
zabezpieczania przeciwwybuchowego otworów wiertniczych,
g)
techniki wykonywania pomiarów, prób i badań w otworach wiertniczych (pomiary geofizyczne, kwasowanie, torpedowanie, szczelinowanie itp.),
3)
analizy przyczyn zagrożeń bezpieczeństwa ruchu,
4)
stanu technicznego urządzeń energo-mechanicznych, sprzętu wiertniczego oraz aparatury kontrolno-pomiarowej, jak również zabezpieczenia maszyn i urządzeń,
5)
przekazywania otworów wiertniczych do eksploatacji, prawidłowego likwidowania wyrobisk i doprowadzania terenu po zakończeniu robót do stanu użyteczności gospodarczej.
§  3.
Roboty określone w § 1 podlegają kontroli i nadzorowi organów państwowej administracji geologicznej w zakresie ustalonym w przepisach prawa geologicznego, a w szczególności w zakresie:
1)
prowadzenia robót i badań zgodnie z zatwierdzonym projektem badań geologicznych,
2)
prawidłowego sporządzania geologicznej części dokumentacji ruchowej robót, ustalonej odrębnymi przepisami, a zwłaszcza:
a)
sporządzania geologicznego profilu wyrobiska,
b)
bieżącego rejestrowania w dokumentacji ruchowej postępu robót oraz wykonywanych pomiarów i prób w otworze wiertniczym,
c)
wskazywania poziomów wodonośnych do zamknięcia,
3)
działalności osób nadzoru geologicznego nad robotami,
4)
sporządzania dokumentacji geologicznych.
§  4.
Urzędy górnicze i organy państwowej administracji geologicznej obowiązane są do wzajemnego zawiadamiania się o stwierdzonych w trakcie kontroli i nadzoru zasadniczych nieprawidłowościach przy prowadzeniu robót i badań oraz o podjętych decyzjach w tych sprawach.
§  5.
Urzędy górnicze i organy państwowej administracji geologicznej przeprowadzają w razie potrzeby wspólne kontrole robót, a w szczególności wierceń głębokich związanych z poszukiwaniem złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Wyniki takiej kontroli powinny być poddawane wspólnej analizie obu organów.
§  6.
Urzędy górnicze i organy państwowej administracji geologicznej wydają, każdy w swoim zakresie działania, decyzje wynikające z wykonywania kontroli i nadzoru.
§  7.
1.
Urząd górniczy przed wydaniem decyzji, która miałaby wpływ na zmianę zatwierdzonego projektu badań geologicznych, obowiązany jest uzgodnić decyzję z organem państwowej administracji geologicznej, który zatwierdził ten projekt.
2.
Organ państwowej administracji geologicznej przed wydaniem decyzji, która miałaby wpływ na zmianę zatwierdzonego planu ruchu, obowiązany jest uzgodnić decyzję z urzędem górniczym, który zatwierdził ten plan.
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1970.2.11

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Współdziałanie urzędów górniczych i organów państwowej administracji geologicznej w zakresie nadzoru nad robotami geologicznymi.
Data aktu: 12/01/1970
Data ogłoszenia: 24/01/1970
Data wejścia w życie: 24/01/1970