Szczegółowe zasady zatrudniania absolwentów szkół zawodowych i ogólnokształcących.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU PRACY I PŁAC
z dnia 7 maja 1970 r.
w sprawie szczegółowych zasad zatrudniania absolwentów szkół zawodowych i ogólnokształcących.

Na podstawie § 12 uchwały nr 58 Rady Ministrów z dnia 6 maja 1970 r. w sprawie zasad zatrudniania absolwentów szkół zawodowych i ogólnokształcących (Monitor Polski Nr 14, poz. 116) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wydziały zatrudnienia prezydiów wojewódzkich rad narodowych ustalają - odpowiednio do sytuacji w zatrudnieniu na terenie województwa - zasady rozdziału oraz tryb kierowania absolwentów do zakładów pracy.
2.
W celu realizacji zadań wynikających z ust. 1 wydziały zatrudnienia prezydiów wojewódzkich rad narodowych corocznie, w terminie do dnia 15 stycznia, ustalają:
1)
wykazy występujących na terenie województw:
a)
zawodów deficytowych,
b)
zawodów pozostałych, nie wymienionych pod lit. a) - w których kształcą szkoły położone na terenie województwa,
2)
wykazy zakładów pracy o szczególnym znaczeniu gospodarczym, uprawnionych do zatrudniania absolwentów w zawodach deficytowych (pkt 1 lit. a) - na podstawie umów przedwstępnych lub wydawanych przez wydział zatrudnienia prezydium właściwej rady narodowej zezwoleń na przyjmowanie do pracy absolwentów bez skierowania,
3)
tryb kierowania absolwentów, którzy ukończyli naukę w zawodach nie objętych wykazem zawodów deficytowych (pkt 1 lit. a), na podstawie:
a)
umów przedwstępnych lub
b)
wydawanych przez wydział zatrudnienia w trybie pośrednictwa pracy:

– skierowań do pracy albo

– zezwoleń na przyjmowanie do pracy absolwentów bez skierowania.

3.
Wydziały zatrudnienia prezydiów wojewódzkich rad narodowych opracowują corocznie dla zakładów pracy informatory o absolwentach kończących szkoły zawodowe i ogólnokształcące na terenie województwa. Informatory powinny zawierać w szczególności:
1)
wykazy, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2,
2)
opracowane przez kuratoria okręgów szkolnych informacje o przewidywanej liczbie absolwentów kończących naukę w poszczególnych zawodach, z uwzględnieniem podziału według płci,
3)
ustalony dla województwa tryb kierowania absolwentów do pracy w zawodach nie objętych wykazem zawodów deficytowych (ust. 2 pkt 3),
4)
sposób i terminy zgłaszania przez zakłady pracy propozycji zawarcia umów przedwstępnych i propozycji pracy dla absolwentów (§ 2).
4.
Informatory powinny być przesłane do zakładów pracy i szkół w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku.
§  2.
1.
Zakłady pracy na podstawie ustaleń zawartych w informatorach (§ 1 ust. 3) zgłaszają:
1)
propozycje zawarcia umów przedwstępnych dla uczniów ostatnich klas szkół zawodowych w terminie do dnia 15 marca - do odpowiednich szkół zawodowych, a w odpisie do wydziałów zatrudnienia prezydiów rad narodowych właściwych ze względu na siedzibę zakładu pracy i siedzibę szkoły oraz
2)
propozycje pracy dla absolwentów w terminie do dnia 31 maja - do wydziałów zatrudnienia prezydiów właściwych rad narodowych.
2.
Zakłady pracy zgłaszają propozycje zawarcia umów przedwstępnych na formularzach według wzoru, stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia.
3.
Umowy przedwstępne powinny być zawarte w terminie do dnia 15 maja; wzór umowy przedwstępnej ustala załącznik nr 2 do zarządzenia.
§  3.
1.
Propozycje pracy dla absolwentów powinny określać warunki pracy i warunki wynagrodzenia, a w szczególności:
1)
dokładny adres i pełną nazwę zakładu pracy oraz nazwę i adres jednostki nadrzędnej nad zakładem pracy,
2)
liczbę miejsc pracy dla absolwentów według specjalności, z podaniem rodzaju czynności na określonych stanowiskach pracy,
3)
wysokość wynagrodzenia w okresie wstępnego stażu pracy oraz przewidywane zmiany warunków płacy po zakończeniu wstępnego stażu pracy i inne przysługujące uprawnienia,
4)
proponowany przez zakład termin podjęcia pracy,
5)
możliwości zakwaterowania absolwentów z podaniem rodzaju kwater i warunków zakwaterowania.
2.
Propozycje pracy dla absolwentów szkół ogólnokształcących, którzy mogą być zatrudnieni na stanowiskach pracy wymagających przysposobienia zawodowego, powinny określać, poza informacjami wymienionymi w ust. 1, rodzaj wymaganego przeszkolenia zawodowego oraz możliwości zorganizowania tego szkolenia przez zakład pracy we własnym zakresie.
§  4.
1.
Programy zawodowego szkolenia absolwentów szkół ogólnokształcących (§ 4 ust. 2) powinny przewidywać odpowiednie do zapotrzebowań zakładów pracy na pracowników wykwalifikowanych kursy szkolenia zawodowego, organizowane zarówno przez zakłady pracy, jak i przez organizacje prowadzące kursy szkolenia zawodowego.
2.
Programy, o których mowa w ust. 1, kuratoria okręgów szkolnych opracowują w porozumieniu z wydziałami zatrudnienia prezydiów wojewódzkich rad narodowych w terminie do dnia 30 czerwca.
§  5.
W celu wydania informatorów, o których mowa w § 1 ust. 3, kuratoria okręgów szkolnych opracowują i przekazują wydziałom zatrudnienia prezydiów wojewódzkich rad narodowych w terminie do dnia 15 grudnia każdego roku informacje dotyczące przewidywanej liczby absolwentów szkół zawodowych i ogólnokształcących z uwzględnieniem podziału absolwentów według zawodów i płci.
§  6.
1.
Dyrekcje szkół zawodowych przesyłają w terminie do dnia 25 maja każdego roku do wydziałów zatrudnienia prezydiów rad narodowych informacje o:
1)
przewidywanej liczbie absolwentów, którzy ukończą szkołę w danym roku, według zawodów z podziałem według płci,
2)
liczbie zgłoszonych przez zakłady pracy i zawartych z uczniami umów przedwstępnych z podziałem według płci.
2.
Informacje, o których mowa w ust. 1 i 2, szkoły przesyłają na formularzu, stanowiącym załącznik nr 3 do zarządzenia.
3.
Łącznie z informacją, o której mowa w ust. 1, dyrekcje szkół przesyłają do wydziałów zatrudnienia prezydiów właściwych rad narodowych nie zrealizowane przez szkołę propozycje zawarcia umów przedwstępnych.
§  7.
Kuratoria okręgów szkolnych i dyrekcje poszczególnych szkół zawodowych są obowiązane do współdziałania z zakładami pracy w zakresie zawierania umów przedwstępnych, a w szczególności do:
1)
szczegółowego informowania uczniów ostatnich klas szkół o rodzaju i warunkach pracy w zakładach pracy, z którymi będą zawierane umowy przedwstępne,
2)
organizowania bezpośrednich kontaktów między uczniami a zainteresowanymi zakładami pracy,
3)
przygotowywania i nadzorowania przebiegu zawierania umów przedwstępnych.
§  8.
1.
Wydziały zatrudnienia prezydiów wojewódzkich rad narodowych w braku możliwości zatrudnienia absolwentów szkół zawodowych w zakładach pracy położonych na ich terenie działania powinny - w drodze porozumienia z wydziałami zatrudnienia prezydiów właściwych rad narodowych - kierować tych absolwentów do pracy na tereny, na których występuje deficyt pracowników wykwalifikowanych.
2.
Wydziały zatrudnienia prezydiów wojewódzkich rad narodowych przekazują począwszy od miesiąca lipca każdego roku do Komitetu Pracy i Płac wykazy nie wykorzystanych na terenie województwa propozycji pracy z możliwością zakwaterowania dla absolwentów zasadniczych i średnich szkół zawodowych - według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do zarządzenia.
3.
Wykazy, o których mowa w ust. 2, wydziały zatrudnienia prezydiów wojewódzkich rad narodowych przekazują do Komitetu Pracy i Płac w terminach obowiązujących przy składaniu sprawozdań z zakresu pośrednictwa pracy.
§  9.
W 1970 r. terminy określone:
1)
w § 1 ust. 2 - przesuwa się na dzień 20 maja,
2)
w § 1 ust. 4 - przesuwa się na dzień 25 maja,
3)
w § 2 ust. 1 pkt 1 - przesuwa się na dzień 5 czerwca,
4)
w § 2 ust. 3 - przesuwa się na dzień 20 czerwca,
5)
w § 6 - przesuwa się na dzień 30 czerwca.
§  10.
Przepisy zarządzenia dotyczące prezydiów wojewódzkich rad narodowych stosuje się odpowiednio do prezydiów rad narodowych miast wyłączonych z województw.
§  11.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 2 maja 1957 r. w sprawie szczegółowego trybu zgłaszania propozycji pracy dla absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych (Monitor Polski z 1957 r. Nr 36, poz. 238 i z 1958 r. Nr 33, poz. 191),
2)
zarządzenie Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 29 kwietnia 1958 r. w sprawie przyjmowania do pracy absolwentów średnich i zasadniczych szkół zawodowych bez skierowania organów zatrudnienia (Monitor Polski Nr 33, poz. 190).
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

PROPOZYCJE ZAWARCIA UMÓW PRZEDWSTĘPNYCH DLA ABSOLWENTÓW ZASADNICZYCH, ŚREDNICH I POMATURALNYCH SZKÓŁ ZAWODOWYCH

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

UMOWA PRZEDWSTĘPNA

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

WYKAZ ZGŁOSZONYCH I ZAWARTYCH PRZEZ ZAKŁADY PRACY UMÓW PRZEDWSTĘPNYCH

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

WYKAZ NIE WYKORZYSTANYCH NA TERENIE WOJEWÓDZTWA PROPOZYCJI PRACY DLA ABSOLWENTÓW ZASADNICZYCH, ŚREDNICH I POMATURALNYCH SZKÓŁ ZAWODOWYCH

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024