Zasady zatrudniania absolwentów szkół zawodowych i ogólnokształcących.

UCHWAŁA Nr 58
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 maja 1970 r.
w sprawie zasad zatrudniania absolwentów szkół zawodowych i ogólnokształcących.

W celu zapewnienia racjonalnego zatrudniania absolwentów szkół zawodowych i ogólnokształcących Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Zatrudnianie absolwentów szkół zawodowych: zasadniczych, średnich i pomaturalnych oraz szkół ogólnokształcących, nie podejmujących dalszej nauki, zwanych dalej "absolwentami", następuje na zasadach ustalonych w niniejszej uchwale.
§  2.
W celu zapewnienia dopływu do zakładów pracy o szczególnym znaczeniu gospodarczym wykwalifikowanych pracowników, zwłaszcza w zawodach deficytowych, i w celu wcześniejszego zapewnienia absolwentom miejsc pracy - wprowadza się zasadę zawierania przez zakłady pracy umów przedwstępnych z uczniami ostatnich klas szkół zawodowych dla nie pracujących.
§  3.
1.
Zakłady pracy zawierają z absolwentami, podejmującymi pierwszą po ukończeniu szkoły pracę, umowy o pracę tylko na podstawie:
1)
umowy przedwstępnej lub
2)
skierowania do pracy wydanego w trybie pośrednictwa pracy przez wydział zatrudnienia prezydium właściwej rady narodowej.
2.
Wydział zatrudnienia prezydium właściwej rady narodowej może udzielić zakładom pracy zezwoleń na przyjmowanie do pracy absolwentów bez skierowania.
§  4.
1.
Wydziały zatrudnienia prezydiów wojewódzkich rad narodowych ustalają corocznie:
1)
wykazy deficytowych zawodów występujących na terenie województwa oraz wykazy zakładów pracy uprawnionych do zatrudniania w tych zawodach absolwentów na podstawie umów przedwstępnych lub wydanych przez wydział zatrudnienia prezydium rady narodowej zezwoleń na przyjmowanie do pracy absolwentów bez skierowania,
2)
wykazy pozostałych, poza wymienionymi w pkt 1, zawodów występujących na terenie województwa oraz tryb kierowania absolwentów do pracy w tych zawodach (§ 3).
2.
Wykazy określone w ust. 1 powinny obejmować zawody, w których kształcą szkoły położone na terenie województwa.
§  5.
1.
Propozycje zawarcia umów przedwstępnych dla uczniów ostatnich klas szkół zawodowych zakłady pracy zgłaszają bezpośrednio do odpowiednich szkół zawodowych, a w odpisie do wydziałów zatrudnienia prezydiów rad narodowych właściwych ze względu na siedzibę zakładu pracy oraz siedzibę szkoły.
2.
Propozycje pracy dla absolwentów zakłady pracy zgłaszają bezpośrednio do wydziałów zatrudnienia prezydiów właściwych rad narodowych.
3.
W propozycjach zawarcia umów przedwstępnych oraz w propozycjach pracy dla absolwentów należy określić warunki pracy i wynagrodzenia.
§  6.
1.
Zakłady pracy są obowiązane do zatrudniania absolwentów w pierwszej kolejności przed innymi kandydatami.
2.
Wolne miejsca pracy dla pracowników wykwalifikowanych w zawodach, w których kształcą miejscowe szkoły zawodowe, wynikające z planowanego zwiększenia zatrudnienia oraz uzupełniania załóg w III i IV kwartale każdego roku, powinny być przeznaczone przede wszystkim dla absolwentów.
3.
Wydziały zatrudnienia prezydiów właściwych rad narodowych realizują zapotrzebowania zakładów pracy na pracowników wykwalifikowanych z uwzględnieniem przepisu ust. 2.
§  7.
1.
Zakłady pracy prowadzące przyzakładowe zasadnicze szkoły zawodowe dla pracujących oraz zakłady pracy zatrudniające w celu odbycia nauki zawodu uczniów uczęszczających do szkół dokształcających dla pracujących - zawierają z absolwentami tych szkół odpowiednio umowy o odbycie wstępnego stażu pracy lub umowy o pracę.
2.
Przyjęcie do pracy absolwentów szkół, o których mowa w ust. 1, przez inne zakłady pracy tego samego resortu może nastąpić wyłącznie za zgodą zakładu pracy prowadzącego szkołę lub zatrudniającego uczniów w celu odbycia nauki zawodu. Przyjęcie do pracy tych absolwentów przez zakłady pracy innych resortów wymaga ponadto uzgodnienia z wydziałem zatrudnienia prezydium właściwej rady narodowej.
§  8.
Po przystąpieniu do pracy absolwentowi przysługuje prawo do otrzymania zaliczki na poczet wynagrodzenia w wysokości przysługującego mu miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli zakład pracy wypłaca wynagrodzenie za pracę z dołu. Zaliczkę tę zakład pracy potrąca z wynagrodzenia absolwenta w 12 równych ratach miesięcznych.
§  9.
1.
W razie zatrudnienia absolwenta poza stałym miejscem jego zamieszkania, w miejscowości, z której niemożliwy jest codzienny dojazd do pracy, zakład pracy obowiązany jest zapewnić absolwentowi odpłatne zakwaterowanie w hotelu robotniczym lub w innych kwaterach.
2.
Zakład pracy pokrywa, na zasadach ogólnie obowiązujących, koszty przeniesienia absolwenta z miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejscowości, w której ma on zamieszkać w związku z podjęciem pracy.
§  10.
1.
Kuratoria okręgów szkolnych opracowują i przekazują wydziałom zatrudnienia prezydiów wojewódzkich rad narodowych informacje dotyczące przewidywanej liczby absolwentów kończących szkoły zawodowe i ogólnokształcące na terenie województwa.
2.
Wydziały zatrudnienia prezydiów wojewódzkich rad narodowych na podstawie informacji, o których mowa w ust. 1, opracowują dla potrzeb zakładów pracy informatory o absolwentach kończących szkoły zawodowe i ogólnokształcące na terenie województwa.
§  11.
Kuratoria okręgów szkolnych opracowują w porozumieniu z wydziałami zatrudnienia prezydiów wojewódzkich rad narodowych programy szkolenia zawodowego absolwentów szkół ogólnokształcących, którzy po ukończeniu szkoły ubiegać się będą o pracę.
§  12.
Przewodniczący Komitetu Pracy i Płac w porozumieniu z Ministrem Oświaty i Szkolnictwa Wyższego ustali szczegółowe zasady:
1)
zawierania i realizacji umów przedwstępnych,
2)
zgłaszania propozycji pracy przez zakłady pracy,
3)
przekazywania wydziałom zatrudnienia prezydiów rad narodowych informacji o przewidywanej liczbie absolwentów.
§  13.
Właściwi ministrowie oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych sprawują nadzór nad wykonywaniem przez podległe im zakłady pracy przepisów niniejszej uchwały.
§  14.
1.
Przepisy uchwały nie dotyczą absolwentów szkół zawodowych: pedagogicznych, artystycznych, kształcenia kulturalno-oświatowego i bibliotekarskiego, medycznych, górniczych, kolejowych, leśnych, rolniczych, rybołówstwa morskiego, przetwórstwa rybnego, żeglugi morskiej i żeglugi śródlądowej.
2.
Ministrowie, którym podlegają szkoły wymienione w ust. 1, mogą ustalić wspólnie z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac zasady zatrudniania absolwentów tych szkół przy odpowiednim zastosowaniu przepisów niniejszej uchwały.
§  15.
1.
Przepisy uchwały dotyczące ministrów stosuje się odpowiednio do kierowników urzędów centralnych, a przepisy dotyczące prezydiów wojewódzkich rad narodowych - do prezydiów rad narodowych miast wyłączonych z województw.
2.
Ilekroć w uchwale jest mowa o wydziale zatrudnienia prezydium właściwej rady narodowej, należy przez to rozumieć wydział zatrudnienia prezydium powiatowej lub miejskiej rady narodowej miasta stanowiącego powiat albo rady narodowej miasta wyłączonego z województwa - właściwej ze względu na siedzibę zakładu pracy.
§  16.
Zaleca się centralnym organizacjom spółdzielczym stosowanie w podległych im zakładach pracy zasad zatrudniania absolwentów, ustalonych w niniejszej uchwale.
§  17.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 112 Rady Ministrów z dnia 25 marca 1957 r. w sprawie zasad zatrudniania absolwentów średnich szkół zawodowych (Monitor Polski z 1957 r. Nr 27, poz. 183, z 1958 r. Nr 47, poz. 272 i 273 oraz z 1969 r. Nr 19, poz. 156),
2)
zarządzenie nr 50 Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 lutego 1956 r. w sprawie kierowania do pracy absolwentów zasadniczych szkół zawodowych (Monitor Polski z 1956 r. Nr 16, poz. 236, z 1957 r. Nr 51, poz. 320 i z 1958 r. Nr 47, poz. 273).
§  18.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Komitetu Pracy i Płac, zainteresowanym ministrom oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych.
§  19.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1970.14.116

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady zatrudniania absolwentów szkół zawodowych i ogólnokształcących.
Data aktu: 06/05/1970
Data ogłoszenia: 16/05/1970
Data wejścia w życie: 16/05/1970