Uproszczenie trybu i skrócenia czasu trwania wstępnych badań lekarskich osób zmieniających pracę.

PISMO OKÓLNE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU PRACY I PŁAC ORAZ MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 6 lutego 1969 r.
w sprawie uproszczenia trybu i skrócenia czasu trwania wstępnych badań lekarskich osób zmieniających pracę.

W celu uproszczenia trybu i skrócenia czasu trwania wstępnych badań lekarskich osób zmieniających pracę oraz w związku z ust. 6 pisma okólnego nr 8 Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 stycznia 1968 r. w sprawie właściwego wykorzystywania pracowniczych legitymacji ubezpieczeniowych (Monitor Polski Nr 7, poz. 41) w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych ustala się, co następuje:
§  1.
Wstępne badania lekarskie kandydatów do pracy, którzy poprzednio przed upływem trzech miesięcy byli pracownikami objętymi opieką przychodni przyzakładowej lub międzyzakładowej, poradni higieny pracy, przyzakładowego ośrodka zdrowia lub punktu lekarskiego przy rolnym zakładzie pracy - przeprowadza się na obowiązujących w tym zakresie zasadach z uwzględnieniem wymagań określonych w niniejszym piśmie okólnym.
§  2.
Zakład pracy, objęty opieką zakładu opieki zdrowotnej wymienionego w § 1, zobowiązany jest skierować pracownika, z którym następuje rozwiązanie stosunku pracy, po uprzednim uzgodnieniu terminu, do tego zakładu opieki zdrowotnej w celu wystawienia karty informacyjnej o stanie zdrowia.
§  3.
1.
Zakład opieki zdrowotnej jest zobowiązany wystawić pracownikowi wymienionemu w § 2 kartę informacyjną o stanie zdrowia, sporządzoną według wzoru Mz Lp-14, zawierającą dane o stanie zdrowia pracownika, a w szczególności:
1)
wynik badania radiofotograficznego płuc (prześwietlenia płuc), jeśli badanie takie było wykonane w okresie 6 miesięcy przed dniem rozwiązania umowy o pracę,
2)
wyniki badań pomocniczych (rutynowych i innych), jeśli badania takie były wykonane w okresie 3 miesięcy przed dniem rozwiązania umowy o pracę,
3)
wyniki badań lekarskich specjalistycznych, jeśli badania takie były wykonane w związku z orzeczeniem o braku przeciwwskazań zdrowotnych do zatrudnienia na dotychczasowym stanowisku pracy.
2.
Kartę informacyjną wręcza się pracownikowi w zaklejonej kopercie, z pieczęcią zakładu i nadrukiem "Karta informacyjna", za pokwitowaniem, w celu przekazania jej lekarzowi przeprowadzającemu badania wstępne.
§  4.
Zakład pracy, który zamierza zatrudnić kandydata, obowiązany jest:
1)
uzgodnić z właściwym zakładem opieki zdrowotnej dzień i godzinę przeprowadzenia badania wstępnego,
2)
wpisać w skierowaniu na to badanie, oprócz stanowiska, na którym kandydat ma być zatrudniony, również miejsce, dzień i godzinę badania,
3)
upewnić się, czy kandydat otrzymał kartę informacyjną o stanie zdrowia, i przypomnieć kandydatowi o obowiązku przedstawienia tej karty łącznie ze skierowaniem w zakładzie opieki zdrowotnej przeprowadzającym badanie.
§  5.
1.
Zakład opieki zdrowotnej przeprowadzający badania wstępne zobowiązany jest zapewnić taką organizację tych badań, aby były one przeprowadzone w zasadzie w czasie nie dłuższym niż 1 dzień.
2.
Przy przeprowadzaniu badań wstępnych należy wykorzystać wszystkie wpisy dokonane w karcie informacyjnej.
3.
Jeżeli stan zdrowia kandydata do pracy według wpisów w karcie informacyjnej nie nasuwa wątpliwości, wstępne badania lekarskie mogą być ograniczone do badań uzasadnionych odmiennym charakterem i warunkami uprzednio wykonywanej pracy.
4.
Jeżeli kandydat ma być zatrudniony w warunkach uzasadniających przeprowadzanie badań okresowych, przy badaniach wstępnych można pominąć te badania pomocnicze i specjalistyczne, które mogą być przeprowadzone przy najbliższych badaniach okresowych.
§  6.
1.
Zakład pracy, który przyjął pracownika, zobowiązany jest niezwłocznie uzyskać z zakładu opieki zdrowotnej wymienionego w § 1 dokumentację lekarską i dostarczyć ją właściwemu zakładowi opieki zdrowotnej.
2.
Zakład opieki zdrowotnej wymieniony w § 1 na żądanie zakładu pracy przekazuje posiadaną dokumentację lekarską za pokwitowaniem, w odpowiednio zabezpieczonej kopercie, zapewniającej zachowanie tajemnicy lekarskiej.
§  7.
Pismo okólne wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1969.5.54

Rodzaj: Pismo okólne
Tytuł: Uproszczenie trybu i skrócenia czasu trwania wstępnych badań lekarskich osób zmieniających pracę.
Data aktu: 06/02/1969
Data ogłoszenia: 14/02/1969
Data wejścia w życie: 14/02/1969