Uproszczenie trybu i skrócenia czasu trwania wstępnych badań lekarskich osób zmieniających pracę.

PISMO OKÓLNE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU PRACY I PŁAC ORAZ MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 6 lutego 1969 r.
w sprawie uproszczenia trybu i skrócenia czasu trwania wstępnych badań lekarskich osób zmieniających pracę.

W celu uproszczenia trybu i skrócenia czasu trwania wstępnych badań lekarskich osób zmieniających pracę oraz w związku z ust. 6 pisma okólnego nr 8 Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 stycznia 1968 r. w sprawie właściwego wykorzystywania pracowniczych legitymacji ubezpieczeniowych (Monitor Polski Nr 7, poz. 41) w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych ustala się, co następuje:
§  1.
Wstępne badania lekarskie kandydatów do pracy, którzy poprzednio przed upływem trzech miesięcy byli pracownikami objętymi opieką przychodni przyzakładowej lub międzyzakładowej, poradni higieny pracy, przyzakładowego ośrodka zdrowia lub punktu lekarskiego przy rolnym zakładzie pracy - przeprowadza się na obowiązujących w tym zakresie zasadach z uwzględnieniem wymagań określonych w niniejszym piśmie okólnym.
§  2.
Zakład pracy, objęty opieką zakładu opieki zdrowotnej wymienionego w § 1, zobowiązany jest skierować pracownika, z którym następuje rozwiązanie stosunku pracy, po uprzednim uzgodnieniu terminu, do tego zakładu opieki zdrowotnej w celu wystawienia karty informacyjnej o stanie zdrowia.
§  3.
1.
Zakład opieki zdrowotnej jest zobowiązany wystawić pracownikowi wymienionemu w § 2 kartę informacyjną o stanie zdrowia, sporządzoną według wzoru Mz Lp-14, zawierającą dane o stanie zdrowia pracownika, a w szczególności:
1)
wynik badania radiofotograficznego płuc (prześwietlenia płuc), jeśli badanie takie było wykonane w okresie 6 miesięcy przed dniem rozwiązania umowy o pracę,
2)
wyniki badań pomocniczych (rutynowych i innych), jeśli badania takie były wykonane w okresie 3 miesięcy przed dniem rozwiązania umowy o pracę,
3)
wyniki badań lekarskich specjalistycznych, jeśli badania takie były wykonane w związku z orzeczeniem o braku przeciwwskazań zdrowotnych do zatrudnienia na dotychczasowym stanowisku pracy.
2.
Kartę informacyjną wręcza się pracownikowi w zaklejonej kopercie, z pieczęcią zakładu i nadrukiem "Karta informacyjna", za pokwitowaniem, w celu przekazania jej lekarzowi przeprowadzającemu badania wstępne.
§  4.
Zakład pracy, który zamierza zatrudnić kandydata, obowiązany jest:
1)
uzgodnić z właściwym zakładem opieki zdrowotnej dzień i godzinę przeprowadzenia badania wstępnego,
2)
wpisać w skierowaniu na to badanie, oprócz stanowiska, na którym kandydat ma być zatrudniony, również miejsce, dzień i godzinę badania,
3)
upewnić się, czy kandydat otrzymał kartę informacyjną o stanie zdrowia, i przypomnieć kandydatowi o obowiązku przedstawienia tej karty łącznie ze skierowaniem w zakładzie opieki zdrowotnej przeprowadzającym badanie.
§  5.
1.
Zakład opieki zdrowotnej przeprowadzający badania wstępne zobowiązany jest zapewnić taką organizację tych badań, aby były one przeprowadzone w zasadzie w czasie nie dłuższym niż 1 dzień.
2.
Przy przeprowadzaniu badań wstępnych należy wykorzystać wszystkie wpisy dokonane w karcie informacyjnej.
3.
Jeżeli stan zdrowia kandydata do pracy według wpisów w karcie informacyjnej nie nasuwa wątpliwości, wstępne badania lekarskie mogą być ograniczone do badań uzasadnionych odmiennym charakterem i warunkami uprzednio wykonywanej pracy.
4.
Jeżeli kandydat ma być zatrudniony w warunkach uzasadniających przeprowadzanie badań okresowych, przy badaniach wstępnych można pominąć te badania pomocnicze i specjalistyczne, które mogą być przeprowadzone przy najbliższych badaniach okresowych.
§  6.
1.
Zakład pracy, który przyjął pracownika, zobowiązany jest niezwłocznie uzyskać z zakładu opieki zdrowotnej wymienionego w § 1 dokumentację lekarską i dostarczyć ją właściwemu zakładowi opieki zdrowotnej.
2.
Zakład opieki zdrowotnej wymieniony w § 1 na żądanie zakładu pracy przekazuje posiadaną dokumentację lekarską za pokwitowaniem, w odpowiednio zabezpieczonej kopercie, zapewniającej zachowanie tajemnicy lekarskiej.
§  7.
Pismo okólne wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024