Zakres wykonywania przez organy Państwowej Inspekcji Handlowej kontroli jakości artykułów oraz orzekania o ich zniszczeniu lub oddaniu do przerobu.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 20 października 1969 r.
w sprawie zakresu wykonywania przez organy Państwowe Inspekcji Handlowej kontroli jakości artykułów oraz orzekania o ich zniszczeniu lub oddaniu do przerobu.

Na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 25 lutego 1958 r. o Państwowej Inspekcji Handlowej (Dz. U. z 1969 r. Nr 26, poz. 206) zarządza się, co następuje:
§  1.
Organy Państwowej Inspekcji Handlowej, zwane dalej "organami inspekcji", dokonują badania jakości artykułów przeznaczonych na zaopatrzenie rynku wewnętrznego, znajdujących się w jednostkach organizacyjnych produkujących te artykuły, oraz artykułów znajdujących się w jednostkach organizacyjnych obrotu towarowego i przemysłu gastronomicznego.
§  2.
Badanie jakości artykułów wymienionych w § 1 ma na celu ustalenie ich zgodności z obowiązującymi normami lub recepturami, a gdy dla tych artykułów nie zostały ustalone normy lub receptury, ustalenie ich zgodności z innymi wymogami ustalonymi przez właściwe organy oraz ich przydatności do użytku zgodnie z przeznaczeniem.
§  3.
1.
Organy inspekcji wykonują badania jakości artykułów przez:
1)
inspektorów i laboratoria kontrolno-analityczne,
2)
rzeczoznawców i klasyfikatorów branżowych.
2.
W razie potrzeby przy ocenie jakości artykułów organy inspekcji mogą korzystać z opinii rzeczoznawców, powoływanych przez branżowe komisje rzeczoznawców do spraw jakości artykułów.
§  4.
1.
Jeżeli w wyniku badania jakości artykułów żywnościowych zostanie ustalone, iż określony artykuł jest zepsuty lub z innych względów nie nadaje się do spożycia, organ inspekcji przekazuje wyniki badań i inne posiadane materiały w danej sprawie właściwemu organowi Państwowej Inspekcji Sanitarnej do podjęcia odpowiedniej decyzji.
2.
W razie gdy artykuł żywnościowy zepsuty lub z innych względów nie nadający się do spożycia może być wykorzystany na cele paszowe, organ inspekcji występuje do właściwego organu kontroli jakości pasz z wnioskiem o wydanie w tej sprawie orzeczenia, a jednocześnie zawiadamia o tym właściwy organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
3.
Przekazanie sprawy do organu sanitarnego lub kontroli jakości pasz następuje po uprzednim zabezpieczeniu zakwestionowanego towaru.
§  5.
1.
W razie stwierdzenia w wyniku badania jakości, że artykuł przemysłowy jest uszkodzony, zepsuty lub przeterminowany albo nie nadaje się do użytku zgodnie z przeznaczeniem, organ inspekcji wydaje orzeczenie o oddaniu do przerobu bądź dokonaniu odpowiednich poprawek tego artykułu, w celu doprowadzenia go do jakości przewidzianej obowiązującymi przepisami oraz do stanu wynikającego z przeznaczenia użytkowego tego artykułu. Oddanie do przerobu lub dokonanie poprawek można orzec, jeżeli to jest technicznie możliwe i ze względów gospodarczych pożądane.
2.
Jeżeli zakwestionowany artykuł nie może być przerobiony lub poprawiony, a przy tym stanie, w jakim się znajduje, nie przedstawia żadnej wartości gospodarczej, organ inspekcji wydaje orzeczenie o jego zniszczeniu.
§  6.
1.
Jeżeli w wyniku badań jakościowych zostanie ustalone, iż artykuł nadaje się do użytku, ale przedstawia mniejszą wartość niż deklarowana, organ inspekcji, po dokonaniu odpowiedniego zabezpieczenia tego artykułu, występuje z wnioskiem o przesortowanie lub przeklasyfikowanie go albo obniżenie jego ceny.
2.
Jeżeli przesortowanie, przeklasyfikowanie lub obniżenie ceny dotyczy łatwo psujących się artykułów żywnościowych, organ inspekcji wydaje w razie konieczności zarządzenie do niezwłocznego wykonania.
§  7.
Centralny Urząd Jakości i Miar i Główny Inspektorat Państwowej Inspekcji Handlowej ustalą, w jakich wypadkach odpisy orzeczeń, zarządzeń i wniosków w sprawach jakości artykułów organy inspekcji przesyłają do wiadomości organom jakości i miar.
§  8.
W zakresie badania jakości artykułów wymienionych w § 1 organy inspekcji przeprowadzają także inspekcję uspołecznionych i prywatnych:
1)
przedsiębiorstw handlowych - w zakresie prawidłowości odbioru jakościowego towarów,
2)
zakładów przemysłu gastronomicznego, garmażeryjnego i piekarniczego - w zakresie stosowania w produkcji obowiązujących receptur i norm.
§  9.
Traci moc zarządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 31 marca 1959 r. w sprawie zakresu wykonywania przez Państwową Inspekcję Handlową kontroli jakości towarów, powoływania rzeczoznawców oraz orzekania o zniszczeniu lub oddaniu do przerobu artykułów stanowiących przedmiot obrotu towarowego (Monitor Polski Nr 60, poz. 297).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1969.49.378

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zakres wykonywania przez organy Państwowej Inspekcji Handlowej kontroli jakości artykułów oraz orzekania o ich zniszczeniu lub oddaniu do przerobu.
Data aktu: 20/10/1969
Data ogłoszenia: 22/11/1969
Data wejścia w życie: 22/11/1969