Zakres wykonywania przez organy Państwowej Inspekcji Handlowej kontroli jakości artykułów oraz orzekania o ich zniszczeniu lub oddaniu do przerobu.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 20 października 1969 r.
w sprawie zakresu wykonywania przez organy Państwowe Inspekcji Handlowej kontroli jakości artykułów oraz orzekania o ich zniszczeniu lub oddaniu do przerobu.

Na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 25 lutego 1958 r. o Państwowej Inspekcji Handlowej (Dz. U. z 1969 r. Nr 26, poz. 206) zarządza się, co następuje:
§  1.
Organy Państwowej Inspekcji Handlowej, zwane dalej "organami inspekcji", dokonują badania jakości artykułów przeznaczonych na zaopatrzenie rynku wewnętrznego, znajdujących się w jednostkach organizacyjnych produkujących te artykuły, oraz artykułów znajdujących się w jednostkach organizacyjnych obrotu towarowego i przemysłu gastronomicznego.
§  2.
Badanie jakości artykułów wymienionych w § 1 ma na celu ustalenie ich zgodności z obowiązującymi normami lub recepturami, a gdy dla tych artykułów nie zostały ustalone normy lub receptury, ustalenie ich zgodności z innymi wymogami ustalonymi przez właściwe organy oraz ich przydatności do użytku zgodnie z przeznaczeniem.
§  3.
1.
Organy inspekcji wykonują badania jakości artykułów przez:
1)
inspektorów i laboratoria kontrolno-analityczne,
2)
rzeczoznawców i klasyfikatorów branżowych.
2.
W razie potrzeby przy ocenie jakości artykułów organy inspekcji mogą korzystać z opinii rzeczoznawców, powoływanych przez branżowe komisje rzeczoznawców do spraw jakości artykułów.
§  4.
1.
Jeżeli w wyniku badania jakości artykułów żywnościowych zostanie ustalone, iż określony artykuł jest zepsuty lub z innych względów nie nadaje się do spożycia, organ inspekcji przekazuje wyniki badań i inne posiadane materiały w danej sprawie właściwemu organowi Państwowej Inspekcji Sanitarnej do podjęcia odpowiedniej decyzji.
2.
W razie gdy artykuł żywnościowy zepsuty lub z innych względów nie nadający się do spożycia może być wykorzystany na cele paszowe, organ inspekcji występuje do właściwego organu kontroli jakości pasz z wnioskiem o wydanie w tej sprawie orzeczenia, a jednocześnie zawiadamia o tym właściwy organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
3.
Przekazanie sprawy do organu sanitarnego lub kontroli jakości pasz następuje po uprzednim zabezpieczeniu zakwestionowanego towaru.
§  5.
1.
W razie stwierdzenia w wyniku badania jakości, że artykuł przemysłowy jest uszkodzony, zepsuty lub przeterminowany albo nie nadaje się do użytku zgodnie z przeznaczeniem, organ inspekcji wydaje orzeczenie o oddaniu do przerobu bądź dokonaniu odpowiednich poprawek tego artykułu, w celu doprowadzenia go do jakości przewidzianej obowiązującymi przepisami oraz do stanu wynikającego z przeznaczenia użytkowego tego artykułu. Oddanie do przerobu lub dokonanie poprawek można orzec, jeżeli to jest technicznie możliwe i ze względów gospodarczych pożądane.
2.
Jeżeli zakwestionowany artykuł nie może być przerobiony lub poprawiony, a przy tym stanie, w jakim się znajduje, nie przedstawia żadnej wartości gospodarczej, organ inspekcji wydaje orzeczenie o jego zniszczeniu.
§  6.
1.
Jeżeli w wyniku badań jakościowych zostanie ustalone, iż artykuł nadaje się do użytku, ale przedstawia mniejszą wartość niż deklarowana, organ inspekcji, po dokonaniu odpowiedniego zabezpieczenia tego artykułu, występuje z wnioskiem o przesortowanie lub przeklasyfikowanie go albo obniżenie jego ceny.
2.
Jeżeli przesortowanie, przeklasyfikowanie lub obniżenie ceny dotyczy łatwo psujących się artykułów żywnościowych, organ inspekcji wydaje w razie konieczności zarządzenie do niezwłocznego wykonania.
§  7.
Centralny Urząd Jakości i Miar i Główny Inspektorat Państwowej Inspekcji Handlowej ustalą, w jakich wypadkach odpisy orzeczeń, zarządzeń i wniosków w sprawach jakości artykułów organy inspekcji przesyłają do wiadomości organom jakości i miar.
§  8.
W zakresie badania jakości artykułów wymienionych w § 1 organy inspekcji przeprowadzają także inspekcję uspołecznionych i prywatnych:
1)
przedsiębiorstw handlowych - w zakresie prawidłowości odbioru jakościowego towarów,
2)
zakładów przemysłu gastronomicznego, garmażeryjnego i piekarniczego - w zakresie stosowania w produkcji obowiązujących receptur i norm.
§  9.
Traci moc zarządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 31 marca 1959 r. w sprawie zakresu wykonywania przez Państwową Inspekcję Handlową kontroli jakości towarów, powoływania rzeczoznawców oraz orzekania o zniszczeniu lub oddaniu do przerobu artykułów stanowiących przedmiot obrotu towarowego (Monitor Polski Nr 60, poz. 297).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1969.49.378

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zakres wykonywania przez organy Państwowej Inspekcji Handlowej kontroli jakości artykułów oraz orzekania o ich zniszczeniu lub oddaniu do przerobu.
Data aktu: 20/10/1969
Data ogłoszenia: 22/11/1969
Data wejścia w życie: 22/11/1969