Sposób odzyskiwania olejów mineralnych z czyściwa oraz tryb postępowania z czyściwem odpadkowym.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU DROBNEJ WYTWÓRCZOŚCI
z dnia 9 stycznia 1969 r.
w sprawie sposobu odzyskiwania olejów mineralnych z czyściwa oraz trybu postępowania z czyściwem odpadkowym.

Na podstawie § 8 uchwały nr 373 Rady Ministrów z dnia 2 grudnia 1966 r. w sprawie usprawnienie gospodarki paliwami płynnymi do silników spalinowych, olejami mineralnymi i smarami (Monitor Polski z 1967 r. Nr 3, poz. 12) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się instrukcję w sprawie sposobu odzyskiwania olejów mineralnych z czyściwa (pakuł, szmat itp.) oraz trybu postępowania z czyściwem odpadkowym, stanowiącą załącznik do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

INSTRUKCJA W SPRAWIE SPOSOBU ODZYSKIWANIA OLEJÓW MINERALNYCH Z CZYŚCIWA (PAKUŁ, SZMAT ITP.) ORAZ TRYBU POSTĘPOWANIA Z CZYŚCIWEM ODPADKOWYM

1.
Przedsiębiorstwa, które w swej działalności używają czyściwa (pakuł, szmat, plątanek itp.), ulegającego w trakcie używania zanieczyszczeniu płynnymi paliwami do silników, olejami mineralnymi i smarami, zorganizują odzyskiwanie olejów mineralnych z tego czyściwa oraz zagospodarowanie czyściwa odpadkowego.
2.
Ilekroć w instrukcji jest mowa o "zaolejonym czyściwie", należy przez to rozumieć czyściwo zanieczyszczone płynnymi paliwami do silników, olejami mineralnymi i smarami.
3.
Przedsiębiorstwa zużywające czyściwo i posiadające urządzenia do jego odolejania dokonują we własnym zakresie oczyszczania tego czyściwa z olejów mineralnych według metod, o których mowa w ust. 6. Przedsiębiorstwa zużywające znaczne ilości czyściwa powinny organizować w zasadzie we własnym zakresie jego odolejanie w celu ponownego wykorzystania.
4.
Przedsiębiorstwa nie posiadające możliwości oczyszczania czyściwa z olejów mineralnych we własnym zakresie obowiązane są zagospodarowywać zaolejone czyściwo na zasadach określonych w zarządzeniach Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości z dnia 17 czerwca 1967 r. w sprawie gospodarowania niemetalicznymi surowcami wtórnymi (Monitor Polski Nr 37, poz. 184) oraz o ustaleniu wykazu surowców wtórnych podlegających zagospodarowaniu oraz wykazu jednostek upoważnionych do skupu tych surowców (Monitor Polski Nr 37, poz. 185).
5.
Obowiązek zbierania i sprzedaży zaolejonego czyściwa nie dotyczy morskich jednostek pływających.
6.
Zaleca się stosowanie następujących metod odzyskiwania olejów mineralnych z czyściwa:
1)
odwirowywanie oleju z czyściwa na gorąco przy zastosowaniu pary wodnej;
2)
ekstrakcja benzynowa w zamkniętych ekstraktorach;
3)
ekstrakcja w rozpuszczalnikach (tri, benzyna i inne) za pomocą płukania w aparatach typu "Trimer" i innych.
7.
Centrala Surowców Wtórnych będzie prowadzić w podległych jednostkach skupu lub przerobu surowców wtórnych odzyskiwanie olejów z zakupionego czyściwa, przy stosowaniu metod odzyskiwania wymienionych w ust. 6.
8.
Zbiórka czyściwa zaolejonego powinna odbywać się w następujący sposób:
1)
w pobliżu stanowisk pracy używających czyściwo powinny znajdować się metalowe zamykane pojemniki, do których powinno być składane zaolejone czyściwo; przy tym do oddzielnych pojemników należy składać czyściwo zanieczyszczone wiórami metalowymi, farbami i lakierami olejnymi, smołą, niezmywalnymi impregnatami, powłokami z gumy i tworzyw sztucznych oraz czyściwo zgniłe czy zbutwiałe;
2)
pojemniki należy opróżniać z czyściwa po zakończeniu pracy, a zaolejone czyściwo przekazywać do magazynu;
3)
zwrócone do magazynu zaolejone czyściwo powinno zostać zbelowane i przechowywane zgodnie z postanowieniami normy BN 64/7502-01 "Odpady i zużyte wyroby włókiennicze. Opakowanie, przechowywanie i transport".
9.
Przedsiębiorstwa, o których mowa w ust. 4, powinny zaoferować czyściwo zaolejone właściwym terytorialnie jednostkom skupu surowców wtórnych, z wyjątkiem czyściwa, o którym mowa w ust. 13.
10.
Centrala Surowców Wtórnych zapewni systematyczny, bieżący odbiór zaoferowanych przez przedsiębiorstwa ilości czyściwa zaolejonego przez podległe jej jednostki skupu, jak i przez upoważnione przez nią jednostki skupu.
11.
Jednostki skupu surowców wtórnych powinny zawierać długoterminowe umowy sprzedaży z przedsiębiorstwami, które zużywać będą co najmniej 100 kg czyściwa miesięcznie.
12.
Centrala Surowców Wtórnych organizować będzie dostawy tranzytowe czyściwa zaolejonego bezpośrednio z przedsiębiorstw do zakładów oczyszczających czyściwo z olejów mineralnych z pominięciem jednostek skupu, jeżeli:
1)
przedsiębiorstwo dysponować będzie czyściwem w ilości co najmniej pełnego ładunku jednego wagonu kwartalnie;
2)
przedsiębiorstwo znajduje się w odległości do 100 km od zakładu oczyszczającego czyściwo z olejów mineralnych, a dysponować będzie czyściwem w ilości co najmniej pełnego ładunku samochodowego miesięcznie.
13.
Czyściwo zanieczyszczone wiórami metalowymi, farbami i lakierami olejnymi, smołą, niezmywalnymi impregnatami, powłokami z gumy i tworzyw sztucznych oraz czyściwo zgniłe i zbutwiałe nie podlega skupowi przez jednostki skupu surowców wtórnych. Przedsiębiorstwa posiadające takie czyściwo powinny postępować z nim zgodnie z § 3 ust. 3 uchwały nr 62 Rady Ministrów z dnia 24 marca 1965 r. w sprawie zasad gospodarowania niemetalicznymi surowcami wtórnymi (Monitor Polski z 1968 r. Nr 48, poz. 336).

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024