Organizacja wynajmowania pokoi gościnnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ ORAZ PRZEWODNICZĄCEGO GŁÓWNEGO KOMITETU KULTURY FIZYCZNEJ I TURYSTYKI
z dnia 2 sierpnia 1969 r.
w sprawie organizacji wynajmowania pokoi gościnnych.

Na podstawie § 1 pkt 1 i 16 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Gospodarki Komunalnej oraz w sprawie określenia władz naczelnych, do których właściwości przechodzą sprawy należące dotychczas do zakresu działania Ministra Administracji Publicznej (Dz. U. Nr 26, poz. 233 z późniejszymi zmianami), § 1 ust. 3 pkt 1 i 2 i § 4 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 sierpnia 1960 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki oraz form nadzoru w zakresie kultury fizycznej i turystyki nad instytucjami i organizacjami (Dz. U. Nr 38, poz. 224) oraz § 1 i 2 zarządzenia nr 34 Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 1966 r. w sprawie przekazania uprawnień do ustalania cen usług zakładów noclegowych i obozowisk turystycznych (Monitor Polski Nr 17, poz. 94) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie normuje organizację wynajmu pokoi gościnnych przez państwowe jednostki organizacyjne, organizacje społeczne i inne osoby prawne oraz przez osoby fizyczne.
2.
Przez pokoje gościnne rozumie się umeblowane lokale mieszkalne wynajmowane podróżnym i turystom, określone zarządzeniem Ministra Gospodarki Komunalnej oraz Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki z dnia 16 kwietnia 1966 r. w sprawie określenia rodzajów oraz kategorii hoteli i innych zakładów noclegowych (Monitor Polski Nr 20, poz. 110).
3.
Przepisy zarządzenia nie dotyczą:
1)
pokoi gościnnych, znajdujących się w lokalach jednostek państwowych oraz organizacji społecznych, przeznaczonych do zakwaterowania osób przybywających w sprawach służbowych,
2)
lokali przydzielonych na podstawie przepisów ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych (Dz. U. Nr 6, poz. 38).
§  2.
Pokoje gościnne mogą stanowić część składową:
1)
lokalu podlegającego publicznej gospodarce lokalami - w granicach posiadanego przydziału,
2)
domu jednorodzinnego, lokalu w małym domu mieszkalnym lub lokalu spółdzielni budownictwa mieszkaniowego, wyłączonych spod przepisów o publicznej gospodarce lokalami,
3)
budynku lub lokalu znajdującego się w użytkowaniu albo dzierżawie państwowej jednostki organizacyjnej, organizacji społecznej lub innej osoby prawnej, zwanych dalej "jednostkami organizacyjnymi",
4)
lokalu lub budynku w miejscowości, w której nie wprowadzono publicznej gospodarki lokalami.
§  3.
1.
Jednostki organizacyjne (§ 2 pkt 3) mogą wynajmować pokoje gościnne bezpośrednio, za pośrednictwem biur zakwaterowania albo za pośrednictwem osób fizycznych na podstawie zawartej z nimi odpowiedniej umowy.
2.
Wytyczne dotyczące zawierania umów z osobami fizycznymi (ust. 1) określają odrębne przepisy wydane przez Ministra Gospodarki Komunalnej oraz Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki.
§  4.
Osoby fizyczne mogą wynajmować pokoje gościnne bezpośrednio lub za pośrednictwem biur zakwaterowania.
§  5.
Pokoje gościnne powinny spełniać niezbędne warunki higieniczno-sanitarne określone w załączniku nr 1 do zarządzenia.
§  6.
1.
Ustala się cztery kategorie pokoi gościnnych.
2.
Zasady ustalania kategorii pokoi gościnnych określa załącznik nr 2 do zarządzenia.
3.
Zaliczenia poszczególnych pokoi gościnnych do właściwych kategorii dokonują biura zakwaterowania.
4.
Pokoje gościnne, wynajmowane bezpośrednio przez osoby fizyczne w ilości nie wymagającej zezwolenia właściwych organów administracji państwowej, mogą być wynajmowane bez ustalenia ich kategorii.
§  7.
1.
Ustala się maksymalne ceny wynajmowania pokoi gościnnych w wysokości określonej w załączniku nr 3 do zarządzenia.
2.
Osoby fizyczne, o których mowa w § 6 ust. 4, nie mogą pobierać opłat przekraczających wysokość maksymalnych cen wynajmowania pokoi gościnnych określonych dla II kategorii.
3.
Prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw oraz prezydia rad narodowych miast stanowiących powiaty, a ponadto - w myśl wytycznych prezydiów powiatowych rad narodowych - prezydia miejskich rad narodowych miast nie stanowiących powiatów, gromadzkich rad narodowych i rad narodowych osiedli mogą ustalać w granicach maksymalnych cen zróżnicowane ceny wynajmu pokoi gościnnych, dostosowane do warunków lokalnych, uwzględniając nasilenie ruchu turystycznego w różnych porach roku.
§  8.
1.
W gromadach, osiedlach, miastach lub powiatach, w których ilość miejsc noclegowych w uspołecznionych zakładach noclegowych jest niewystarczająca, mogą być powoływane biura zakwaterowania podróżnych i turystów w pokojach gościnnych, zwane dalej "biurami zakwaterowania".
2.
Biuro zakwaterowania jest powoływane przez prezydium właściwej rady narodowej.
§  9.
1.
Na obszarze gromady, osiedla, miasta lub powiatu może działać tylko jedno biuro zakwaterowania. Biuro zakwaterowania działające na obszarze powiatu nie może obejmować swoim zakresem działania gromady, osiedla i miasta, w których zostały powołane biura zakwaterowania.
2.
Prowadzenie biura zakwaterowania powinno być powierzone w szczególności:
1)
hotelowi komunalnemu,
2)
ośrodkowi sportu, turystyki i wypoczynku,
3)
państwowemu przedsiębiorstwu obsługi ruchu turystycznego,
4)
Funduszowi Wczasów Pracowniczych,
5)
państwowemu przedsiębiorstwu uzdrowiskowemu.
3.
Powierzając prowadzenie biura zakwaterowania określonej jednostce organizacyjnej należy uwzględnić w szczególności:
1)
poziom organizacyjny danej jednostki,
2)
charakter miejscowości, a zwłaszcza jej walory turystyczno-wypoczynkowe.
4.
W miejscowościach, w których działa jedno biuro zakwaterowania w dniu wejścia w życie niniejszego zarządzenia, należy temu biuru powierzyć dalsze prowadzenie działalności.
§  10.
1.
Zadaniem biura zakwaterowania jest pośredniczenie w wynajmowaniu pokoi gościnnych osobom przybywającym na pobyt czasowy do miejscowości objętych działalnością tego biura, a także zawieranie umów najmu tych pokoi w imieniu dających zlecenie.
2.
Szczegółowe zasady organizowania i prowadzenia biura zakwaterowania określa instrukcja stanowiąca załącznik nr 4 do zarządzenia.
§  11.
1.
Biura podróży (turystyczne), organizacje społeczne i spółdzielcze oraz inne jednostki organizujące wczasy lub pobyt kuracjuszy w pokojach gościnnych w miejscowości, w której działa biuro zakwaterowania, powinny zawierać odpowiednie umowy z osobami wynajmującymi pokoje gościnne po uprzednim porozumieniu się z tym biurem.
2.
Biura zakwaterowania obowiązane są do udzielania i pomocy jednostkom wymienionym w ust. 1 w zakresie organizacji wczasów lub pobytu kuracjuszy w pokojach gościnnych.
§  12.
Państwowe jednostki organizacyjne nie określone w § 11 ust. 1 mogą najmować pokoje gościnne w miejscowościach, w których działają biura zakwaterowania, wyłącznie za pośrednictwem właściwego biura zakwaterowania.
§  13.
Jednostki określone w § 11 ust. 1 oraz biura zakwaterowania mogą osobom wynajmującym pokoje gościnne przekazywać meble i przedmioty wyposażenia tych pokoi na podstawie odpowiednich umów za opłatą stanowiącą ekwiwalent zużycia mebli i przedmiotów wyposażenia, ustaloną w odpowiedniej kwocie lub procentowo od wpływów za noclegi.
§  14.
W pokojach gościnnych wynajmowanych za pośrednictwem biur zakwaterowania oraz prowadzonych przez jednostki organizacyjne powinny być umieszczone w widocznym miejscu:
1)
regulamin porządkowy,
2)
cennik usług.
§  15.
Tracą moc:
1)
zarządzenie nr 49 Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 28 czerwca 1963 r. w sprawie organizacji zakwaterowania przyjezdnych w kwaterach prywatnych i wytycznych do ustalania cen za te kwatery (Dz. Urz. MGK Nr 11, poz. 70),
2)
zarządzenie nr 51 Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki z dnia 4 czerwca 1964 r. w sprawie organizacji kwater turystycznych w lokalach mieszkalnych i ustalania cen za te kwatery (Dz. Urz. GKKFiT Nr 5, poz. 19).
§  16.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 1969 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

WARUNKI HIGIENICZNO-SANITARNE DLA POKOI GOŚCINNYCH

§  1.
Pokoje gościnne powinny odpowiadać następującym podstawowym warunkom:
1)
powierzchnia przypadająca na jedną osobę nie może być mniejsza niż 5 m2; wysokość pomieszczenia powinna wynosić co najmniej 2,4 m, z wyjątkami przewidzianymi w przepisach wydanych na podstawie prawa budowlanego,
2)
pokój powinien być należycie oświetlony, aby stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi nie był mniejszy niż 1:8, oraz prawidłowo ogrzewany, aby temperatura w okresie jesienno-zimowym ale była niższa niż 18°C,
3)
ściany i sufity powinny być suche,
4)
pokoje powinny być utrzymane czysto,
5)
pokoje powinny być wolne od insektów i gryzoni.
§  2.
Jeżeli budynek nie posiada instalacji wodociągowo-kanalizacyjnych, to w jego pobliżu powinny znajdować się:
1)
ustęp wolno stojący odpowiadający wymogom określonym w odrębnych przepisach,
2)
studnia zabezpieczona przed zanieczyszczeniem, z której woda powinna odpowiadać przepisom rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 16 listopada 1961 r. w sprawie warunków, jakim powinna odpowiadać woda do picia i potrzeb gospodarczych (Dz. U. Nr 59, poz. 333).
§  3.
Pokoje gościnne powinny być wyposażone co najmniej w następujące urządzenia:
1)
umywalkę wyposażoną w miednicę, zbiorniki na wodę czystą oraz zużytą - w lokalach nie posiadających łazienek,
2)
łóżka, szafę na odzież albo wieszak, stół, krzesła w ilości odpowiadającej ilości miejsc noclegowych, nie mniej jednak niż dwa na pokój, oraz kosz na śmiecie,
3)
pościel (kołdry lub koce, duża poduszka, bielizna pościelowa) i ręcznik.
§  4.
Wynajmujący pokoje gościnne obowiązany jest:
1)
w budynku posiadającym urządzenia wodociągowo-kanalizacyjne umożliwić gościom korzystanie z ubikacji i łazienki, o ile lokal posiada te urządzenia,
2)
w budynku nie posiadającym instalacji wodociągowo-kanalizacyjnej:
a)
zapewnić dostateczną ilość wody do picia i utrzymania higieny osobistej,
b)
udostępnić ustęp wolno stojący,
3)
utrzymać w należytej czystości oraz systematycznie odkażać urządzenia określone w pkt 1 i 2 lit b) roztworem lizolu 5% lub innym skutecznym środkiem dezynfekcyjnym,
4)
zmieniać bieliznę pościelową każdorazowo przed przybyciem nowego gościa, a przy pobycie trwającym dłużej niż dwa tygodnie zmieniać ją co czternaście dni,
5)
prać i prasować bieliznę pościelową przed jej ponownym użyciem,
6)
sprzątać pokoje przynajmniej raz dziennie.
§  5.
Osoby wynajmujące okresowo pokoje gościnne (na okres turystyczny lub jedynie na krótki okres dla uzupełnienia bazy hotelowej w czasie targów i zjazdów) nie mogą figurować w rejestrze nosicieli chorób zakaźnych i chorych na gruźlicę.
§  6.
Wynajmowanie pokoi gościnnych przez okres całego roku powinno ponadto być dokonywane z zachowaniem przepisów:
1)
rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 1958 r. w sprawie warunków zdrowia wymaganych ze względów sanitarno-epidemiologicznych od osób wykonujących niektóre zajęcia zarobkowe (Dz. U. Nr 56, poz. 275),
2)
rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 1958 r. w sprawie zajęć, których wykonywanie jest zabronione osobom dotkniętym chorobami wenerycznymi (Dz. U. Nr 56, poz. 276),
3)
rozporządzenia Ministra Opieki Społecznej z dnia 1 lipca 1935 r. w sprawie przepisów sanitarnych dla hoteli, pokojów umeblowanych i pensjonatów (Dz. U. Nr 54, poz. 352 z późniejszymi zmianami).

ZAŁĄCZNIK Nr 2

ZASADY USTALANIA KATEGORII POKOI GOŚCINNYCH

§  1.
Do IV kategorii podlegają zaliczeniu pokoje gościnne, które spełniają co najmniej warunki higieniczno-sanitarne określone w załączniku nr 1 do zarządzenia oraz posiadają co najmniej jeden punkt świetlny;
§  2.
Do III kategorii podlegają zaliczeniu pokoje, które:
1)
mają powierzchnię nie mniejszą niż 7 m2 w pokojach jednoosobowych, 12 m2 w pokojach dwuosobowych oraz 5 m2 na osobę w pokojach wieloosobowych,
2)
mieszczą się w lokalach wyposażonych w urządzenia wodociągowo-kanalizacyjne, w szczególności zapewniające gościom możliwość korzystania z WC oraz umywalki z bieżącą wodą,
3)
w zakresie nie objętym w pkt 1 i 2 spełniają warunki określone dla IV kategorii.
§  3.
Do II kategorii podlegają zaliczeniu pokoje, które:
1)
mają powierzchnię nie mniejszą niż 8 m2 w pokojach jednoosobowych, 14 m2 w pokojach dwuosobowych oraz 6 m2 na osobę w pokojach wieloosobowych,
2)
mieszczą się w lokalach wyposażonych w urządzenia wodociągowo-kanalizacyjne, w szczególności zapewniające gościom możliwość korzystania z WC oraz umywalki z bieżącą ciepłą i zimną wodą (w braku ciepłej wody bieżącej - dwa razy dziennie zapewnienie gorącej wody w zbiornikach),
3)
mieszczą się w lokalach wyposażonych w instalację elektryczną, zapewniającą w każdym pokoju dwa punkty świetlne o łącznej mocy nie mniejszej niż 120 W,
4)
wyposażone są w meble utrzymane w dobrym stanie, obejmujące w szczególności w każdym pokoju szafy na ubrania i bieliznę, toaletki lub lustra, szafki lub stoliki nocne przy łóżkach (tapczanach) oraz lampki nocne,
5)
nie są położone w amfiladzie,
6)
w zakresie nie objętym pkt 1 do 5 spełniają warunki określone w załączniku nr 1 do zarządzenia.
§  4.
Do I kategorii podlegają zaliczeniu pokoje jedno lub dwuosobowe, które:
1)
mają powierzchnię nie mniejszą niż 9 m2 w pokojach jednoosobowych oraz 14 m2 w pokojach dwuosobowych,
2)
posiadają pełne wyposażenie w urządzenia sanitarne, w szczególności obejmujące łazienkę lub kabinę z prysznicem, WC oraz umywalkę z bieżącą ciepłą i zimną wodą,
3)
dysponują w każdym pokoju co najmniej 2 punktami oświetlenia elektrycznego o łącznej mocy nie mniejszej niż 180 W,
4)
wyposażone są w komplety mebli utrzymane w bardzo dobrym stanie, obejmujące w szczególności w każdym pokoju szafy na ubranie i bieliznę, fotele w ilości co najmniej 1 na osobę, toaletki lub lustra, szafki lub stoliki nocne przy łóżkach (tapczanach) oraz lampki nocne,
5)
nie są położone w amfiladzie,
6)
posiadają w każdym pokoju radio,
7)
w zakresie nie objętym pkt 1 do 6 spełniają warunki określone w załączniku nr 1 do zarządzenia.

ZAŁĄCZNIK Nr 3 1

MAKSYMALNE CENY WYNAJMU POKOI GOŚCINNYCH

1.
Ustala się maksymalne ceny wynajmu pokoi gościnnych w następującej wysokości:
Kategoria Określenie rodzaju usług Cena w zł na 1 dobę
I pokój 1-osobowy 55
pokój 2-osobowy 80
II pokój 1-osobowy 45
łóżko w pokoju 2-osobowym 32
łóżko w pokoju wieloosobowym 30
III pokój 1-osobowy 35
łóżko w pokoju 2-osobowym 27
łóżko w pokoju wieloosobowym 20
IV pokój 1-osobowy 25
łóżko w pokoju 2-osobowym 18
łóżko w pokoju wieloosobowym 15
2.
W miejscowościach posiadających szczególne walory turystyczno-wypoczynkowe lub inne sprzyjające napływowi podróżnych (np. międzynarodowe targi poznańskie) ceny określone w ust. 1 podwyższa się o 20%.
3.
Miejscowości, o których mowa w ust. 2, ustalają odrębne przepisy.
4.
Ceny wynajmowania pokoi gościnnych polecanych cudzoziemcom przez biura zakwaterowania określają odrębne przepisy.
5.
Dopuszcza się dodatkową opłatę w wysokości 10 zł za osobonocleg, świadczony w pokojach gościnnych na okres nie przekraczający 3 dni.
6.
Zaleca się obniżanie cen w razie zawierania umów zbiorowego najmu pokoi gościnnych na okres ponad 10 dni.
7.
Zespoły wycieczkowe młodzieży szkolnej i studenckiej są uprawnione do korzystania z 25% zniżki cen wynajęcia pokoi gościnnych kategorii III i IV.
8.
Ceny wynajmowania pokoi gościnnych nie obejmują kąpieli w łazience.

ZAŁĄCZNIK Nr 4

INSTRUKCJA W SPRAWIE PROWADZENIA BIUR ZAKWATEROWANIA

Zasady ogólne.

§  1.
1.
Biuro zakwaterowania ustala kategorie zgłoszonych pokoi gościnnych zgodnie z zasadami określonymi w załączniku nr 2 do zarządzenia na podstawie danych informacyjnych zawartych w otrzymanych zgłoszeniach oraz przeprowadzonych lustracji.
2.
Zaliczenie pokoju gościnnego do I lub II kategorii może nastąpić wyłącznie po uprzednim dokonaniu lustracji przez przedstawicieli biura zakwaterowania oraz służby sanitarno-epidemiologicznej.
§  2.
Po ustaleniu kategorii zgłoszonych pokoi gościnnych biuro zakwaterowania powinno zawrzeć ze zgłaszającym te pokoje odpowiednią umowę, na podstawie której zobowiązuje się do:
1)
zawierania umów najmu pokoi gościnnych w imieniu dającego zlecenie lub
2) 2
(skreślony).

Obowiązki biura zakwaterowania.

§  3.
1.
Do obowiązków biura zakwaterowania należy w szczególności:
1)
przyjmowanie zgłoszeń pokoi gościnnych i prowadzenie ich ewidencji,
2)
informowanie zainteresowanych o pokojach gościnnych, kierowanie ich na nocleg w tych pokojach,
3)
przekazywanie informacji o pokojach gościnnych ośrodkom informacji turystycznej,
4)
dostarczanie zainteresowanym informacji turystycznych z zakresu gastronomii, usług, komunikacji i rozrywek,
5)
odpłatne świadczenie w miarę możliwości innych usług zainteresowanym, a w szczególności zapewnianie własnego transportu do pokoi gościnnych,
6)
zaopatrywanie osób i jednostek prowadzących pokoje gościnne w przepisy i formularze dotyczące tych pokoi,
7)
przeprowadzanie lustracji pokoi gościnnych,
8)
dokonywanie obliczeń podatku należnego od osób wynajmujących pokoje gościnne za pośrednictwem biura, pobieranie i przekazywanie go do właściwych organów finansowych.
2.
W wypadku określonym w § 2 pkt 1 do obowiązków biura zakwaterowania należy ponadto:
1)
załatwianie obowiązujących formalności meldunkowych,
2)
pobieranie opłat za noclegi w pokojach gościnnych oraz wystawianie z tego tytułu rachunków,
3)
dokonywanie rozliczeń z osobami wynajmującymi pokoje gościnne.

Obowiązki osób wynajmujących pokoje gościnne.

§  4.
1.
Do obowiązków osób wynajmujących pokoje gościnne za pośrednictwem biura zakwaterowania należy w szczególności:
1)
przygotowanie i utrzymanie w należytym stanie i porządku wynajmowanego pokoju oraz korytarza, przedpokoju, łazienki i WC, a w braku WC - ustępu wolno stojącego,
2)
przyjmowanie na nocleg osób skierowanych przez biuro zakwaterowania,
3)
czuwanie nad mieniem wniesionym przez gości oraz ponoszenie w wypadku prawem określonym odpowiedzialności za szkody poniesione przez gości na skutek ich utraty lub uszkodzenia,
4)
przestrzeganie regulaminu obowiązującego w pokojach gościnnych.
2.
W wypadku określonym w § 2 pkt 2 do obowiązków wynajmującego należy ponadto:
1)
dopełnienie obowiązujących formalności meldunkowych,
2)
pobieranie opłat za noclegi w pokojach gościnnych oraz wystawianie z tego tytułu rachunków,
3)
dokonywanie odpowiednich rozliczeń z biurem zakwaterowania.

Warunki najmu.

§  5.
1.
Wynajmowanie pokoi gościnnych zgłoszonych do biur zakwaterowania następuje w zasadzie na podstawie skierowania wydanego przez biuro zakwaterowania.
2.
Wynajmujący może wynająć pokoje gościnne bez skierowania biura zakwaterowania:
1)
po uprzednim porozumieniu się z biurem zakwaterowania,
2)
po godz. 20,00, jeżeli biuro zakwaterowania nie zarezerwowało pokoi gościnnych do godzin późniejszych.
3.
Wynajmujący obowiązany jest w wypadku określonym w ust. 2 niezwłocznie powiadomić biuro zakwaterowania o wynajęciu pokoju gościnnego, podając okres wynajęcia. Jeżeli wynajmujący nie ma możliwości telefonicznego porozumienia się z biurem zakwaterowania w dniu przyjęcia gościa, powiadomienie powinno nastąpić najpóźniej do godz. 9,00 dnia następnego.

Opłaty z tytułu pośrednictwa.

§  6. 3
Biuro zakwaterowania pobiera od wynajmującego prowizję w wysokości do 15% należności za wynajęcie pokoju gościowi.
§  7.
Biuru zakwaterowania nie przysługują żadne dodatkowe opłaty z tytułu świadczenia przez wynajmujących innych usług niż noclegowe (np. kąpiel w łazience, wydawanie posiłków, pranie bielizny i czyszczenie odzieży).
1 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki z dnia 24 lutego 1976 r. (M.P.76.9.48) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 13 marca 1976 r.
2 Załącznik nr 4 § 2 pkt 2 skreślony przez § 1 pkt 2 lit. a) zarządzenia Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki z dnia 24 lutego 1976 r. (M.P.76.9.48) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 13 marca 1976 r.
3 Załącznik nr 4 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki z dnia 24 lutego 1976 r. (M.P.76.9.48) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 13 marca 1976 r.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024