Czasowe wykorzystywanie szkół, internatów i innych obiektów na potrzeby turystyczne lub hotelarskie.

ZARZĄDZENIE Nr 8
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 13 stycznia 1969 r.
w sprawie czasowego wykorzystywania szkół, internatów i innych obiektów na potrzeby turystyczne lub hotelarskie.

§  1.
1.
Na zasadach przewidzianych w zarządzeniu podlegają czasowemu udostępnianiu na potrzeby turystyczne lub hotelarskie następujące obiekty zlokalizowane w miejscowościach, w których występują okresowe deficyty miejsc noclegowych:
1)
w czasie sezonu turystycznego: szkoły, internaty, hotele ośrodków szkoleniowych, domy akademickie, świetlice, kluby, stołówki itp. - w okresach wolnych od zajęć programowych, jeśli nie są one planowo wykorzystywane w tym czasie na inne cele (szkoleniowe, remontowe, wczasowe, kolonijne itp.),
2)
w okresach posezonowych - na potrzeby hotelarskie: domy wypoczynkowe i kolonijne oraz obiekty turystyczne i campingowe nie wykorzystywane w tym czasie przez instytucje dysponujące tymi obiektami.
2.
Wykorzystywanie na potrzeby turystyczne lub hotelarskie obiektów, o których mowa w ust. 1, następuje na zasadzie porozumień pomiędzy zainteresowanymi przedsiębiorstwami lub instytucjami świadczącymi usługi w zakresie hotelarstwa oraz turystyki indywidualnej i zbiorowej, wypoczynku i wczasów pracowniczych, zwanymi dalej "przedsiębiorstwami hotelarskimi", a instytucjami dysponującymi obiektami wymienionymi w ust. 1, zwanymi dalej "dysponentami obiektów".
§  2.
1.
Udostępnienie obiektów, o których mowa w § 1 ust. 1, na cele turystyczne lub hotelarskie może być uzależnione od ich wyposażenia przez przedsiębiorstwo hotelarskie w obsługę i niezbędne urządzenia noclegowe na czas turystycznej eksploatacji oraz od ich terminowego przygotowania do podjęcia programowej działalności.
2.
Przedsiębiorstwa hotelarskie wykonują w razie potrzeby na własny koszt:
1)
czynności administracyjne związane z recepcją, meldowaniem i przyjmowaniem wpłat z tytułu rachunków hotelowych od osób kierowanych do dysponentów obiektów,
2)
awaryjne remonty urządzeń należących do dysponentów obiektów, a uszkodzonych przez gości hotelowych.
§  3.
1.
Warunki, zasady i terminy wykorzystywania na cele turystyczne lub hotelarskie obiektów, wymienionych w § 1 ust. 1, określają umowy zawierane pomiędzy przedsiębiorstwami hotelarskimi a dysponentami obiektów.
2.
Przedsiębiorstwa hotelarskie uiszczają dysponentom obiektów opłaty w wysokości kosztów związanych z wykonywaniem usług noclegowych, a mianowicie:
1)
wynagrodzenia dodatkowego personelu,
2)
świadczenia rzeczowe,
3)
koszty remontów, konserwacji, wymiany uszkodzonego sprzętu lub urządzeń i czasowego przystosowania lokali do potrzeb turystycznych,

według faktycznie poniesionych kosztów przez dysponentów obiektów.

3.
Opłaty, o których mowa w ust. 2, mogą być ustalane również w formie ryczałtowej wpłaty przedsiębiorstwa hotelarskiego na rzecz dysponenta obiektu.
4.
Rozliczenia, o których mowa w ust. 2 i 3, powinny być przeprowadzane zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami.
§  4.
Wykorzystywanie obiektów, o których mowa w § 1 ust. 1, na potrzeby turystyczne lub hotelarskie oraz niezbędne na ten cel środki wymienione w § 3 powinny być objęte planami działalności gospodarczej właściwego przedsiębiorstwa hotelarskiego.
§  5.
1.
Ministrowie Przemysłu Chemicznego i Łączności umożliwią wykorzystywanie na potrzeby turystyczne, na zasadach przewidzianych w §§ 1-4, internatów podległych im ośrodków szkoleniowych zlokalizowanych w m. st. Warszawie.
2.
Internaty wymienione w ust. 1 powinny być udostępniane na potrzeby turystyczne w ciągu jednego miesiąca rocznie w okresie od 1 czerwca do 30 września każdego roku, w terminie uzgodnionym między zainteresowanymi stronami.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024