Czasowe wykorzystywanie szkół, internatów i innych obiektów na potrzeby turystyczne lub hotelarskie.

ZARZĄDZENIE Nr 8
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 13 stycznia 1969 r.
w sprawie czasowego wykorzystywania szkół, internatów i innych obiektów na potrzeby turystyczne lub hotelarskie.

§  1.
1.
Na zasadach przewidzianych w zarządzeniu podlegają czasowemu udostępnianiu na potrzeby turystyczne lub hotelarskie następujące obiekty zlokalizowane w miejscowościach, w których występują okresowe deficyty miejsc noclegowych:
1)
w czasie sezonu turystycznego: szkoły, internaty, hotele ośrodków szkoleniowych, domy akademickie, świetlice, kluby, stołówki itp. - w okresach wolnych od zajęć programowych, jeśli nie są one planowo wykorzystywane w tym czasie na inne cele (szkoleniowe, remontowe, wczasowe, kolonijne itp.),
2)
w okresach posezonowych - na potrzeby hotelarskie: domy wypoczynkowe i kolonijne oraz obiekty turystyczne i campingowe nie wykorzystywane w tym czasie przez instytucje dysponujące tymi obiektami.
2.
Wykorzystywanie na potrzeby turystyczne lub hotelarskie obiektów, o których mowa w ust. 1, następuje na zasadzie porozumień pomiędzy zainteresowanymi przedsiębiorstwami lub instytucjami świadczącymi usługi w zakresie hotelarstwa oraz turystyki indywidualnej i zbiorowej, wypoczynku i wczasów pracowniczych, zwanymi dalej "przedsiębiorstwami hotelarskimi", a instytucjami dysponującymi obiektami wymienionymi w ust. 1, zwanymi dalej "dysponentami obiektów".
§  2.
1.
Udostępnienie obiektów, o których mowa w § 1 ust. 1, na cele turystyczne lub hotelarskie może być uzależnione od ich wyposażenia przez przedsiębiorstwo hotelarskie w obsługę i niezbędne urządzenia noclegowe na czas turystycznej eksploatacji oraz od ich terminowego przygotowania do podjęcia programowej działalności.
2.
Przedsiębiorstwa hotelarskie wykonują w razie potrzeby na własny koszt:
1)
czynności administracyjne związane z recepcją, meldowaniem i przyjmowaniem wpłat z tytułu rachunków hotelowych od osób kierowanych do dysponentów obiektów,
2)
awaryjne remonty urządzeń należących do dysponentów obiektów, a uszkodzonych przez gości hotelowych.
§  3.
1.
Warunki, zasady i terminy wykorzystywania na cele turystyczne lub hotelarskie obiektów, wymienionych w § 1 ust. 1, określają umowy zawierane pomiędzy przedsiębiorstwami hotelarskimi a dysponentami obiektów.
2.
Przedsiębiorstwa hotelarskie uiszczają dysponentom obiektów opłaty w wysokości kosztów związanych z wykonywaniem usług noclegowych, a mianowicie:
1)
wynagrodzenia dodatkowego personelu,
2)
świadczenia rzeczowe,
3)
koszty remontów, konserwacji, wymiany uszkodzonego sprzętu lub urządzeń i czasowego przystosowania lokali do potrzeb turystycznych,

według faktycznie poniesionych kosztów przez dysponentów obiektów.

3.
Opłaty, o których mowa w ust. 2, mogą być ustalane również w formie ryczałtowej wpłaty przedsiębiorstwa hotelarskiego na rzecz dysponenta obiektu.
4.
Rozliczenia, o których mowa w ust. 2 i 3, powinny być przeprowadzane zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami.
§  4.
Wykorzystywanie obiektów, o których mowa w § 1 ust. 1, na potrzeby turystyczne lub hotelarskie oraz niezbędne na ten cel środki wymienione w § 3 powinny być objęte planami działalności gospodarczej właściwego przedsiębiorstwa hotelarskiego.
§  5.
1.
Ministrowie Przemysłu Chemicznego i Łączności umożliwią wykorzystywanie na potrzeby turystyczne, na zasadach przewidzianych w §§ 1-4, internatów podległych im ośrodków szkoleniowych zlokalizowanych w m. st. Warszawie.
2.
Internaty wymienione w ust. 1 powinny być udostępniane na potrzeby turystyczne w ciągu jednego miesiąca rocznie w okresie od 1 czerwca do 30 września każdego roku, w terminie uzgodnionym między zainteresowanymi stronami.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024