Określenie przedsiębiorstw uprawnionych do nabywania surowca tytoniowego oraz warunki uprawy tytoniu do celów naukowo-badawczych i szkoleniowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO I SKUPU
z dnia 26 marca 1969 r.
w sprawie określenia przedsiębiorstw uprawnionych do nabywania surowca tytoniowego oraz warunków uprawy tytoniu do celów naukowo-badawczych i szkoleniowych.

Na podstawie art. 1 ust. 2, 3, 4, 6 i 7 oraz art. 2 ust. 1 dekretu z dnia 24 czerwca 1953 r. o uprawie tytoniu i wytwarzaniu wyrobów tytoniowych (Dz. U. Nr 34, poz. 144) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Do zawierania umów kontraktacji tytoniu oraz wykupu tytoniu od plantatorów wyznacza się wytwórnie tytoniu przemysłowego oraz zakłady przemysłu tytoniowego, zgrupowane w Zjednoczeniu Przemysłu Tytoniowego, zwane w dalszej treści zarządzenia "wytwórniami".
2.
Wytwórnie są również upoważnione do sprawowania kontroli wykonywania umów kontraktacji tytoniu.
3.
Właściwość miejscową poszczególnych wytworni w sprawach, o których mowa w ust. 1 i 2, określa Naczelny Dyrektor Zjednoczenia Przemysłu Tytoniowego, ustanawiając okręgi ich działania oraz zasady podziału okręgów na podokręgi i rejony uprawy tytoniu.
§  2.
1.
Wytwórnie współdziałają z organami administracji państwowej powołanymi do ścigania i zapobiegania przestępstwom przewidzianym w dekrecie z dnia 24 czerwca 1953 r. o uprawie tytoniu i wytwarzaniu wyrobów tytoniowych (Dz. U. Nr 34, poz. 144), a w szczególności z organami Milicji Obywatelskiej.
2.
Organami wykonawczymi wytwórni w sprawach kontroli wykonywania umów kontraktacji tytoniu są kierownicy podokręgów uprawy tytoniu oraz inspektorzy uprawy tytoniu.
3.
Kierownicy podokręgów uprawy tytoniu pełnią swoje obowiązki w powierzonych im podokręgach (§ 1 ust. 3).
4.
Inspektorzy uprawy tytoniu pełnią swoje obowiązki w przydzielonych im rejonach uprawy tytoniu (§ 1 ust. 3).
§  3.
1.
Instytuty naukowo-badawcze, zwane w dalszej treści zarządzenia "instytutami", mogą w granicach ich zadań statutowych uprawiać w celach naukowo-badawczych rośliny tytoniowe dowolnych odmian i w dowolnych ilościach.
2.
O rozpoczętej uprawie tytoniu instytuty obowiązane są zawiadamiać Zjednoczenie Przemysłu Tytoniowego w terminie do dnia 30 czerwca roku uprawy, podając w zawiadomieniu następujące dane:
1)
miejsce uprawy,
2)
gatunek i odmiany uprawianych roślin tytoniowych,
3)
powierzchnię uprawy albo ilość zasadzonych roślin tytoniowych każdej odmiany,
4)
rodzaj i zakres doświadczeń uprawowych.
§  4.
Instytuty obowiązane są udostępniać wyznaczonym przez Naczelnego Dyrektora Zjednoczenia Przemysłu Tytoniowego pracownikom przemysłu tytoniowego dokonywanie oględzin doświadczalnych plantacji tytoniu oraz udzielać im objaśnień i informacji w zakresie prowadzonych doświadczeń tytoniowych.
§  5.
1.
Liście tytoniowe nie zużyte do badań naukowych instytuty obowiązane są odstępować odpłatnie wytwórniom wskazanym przez Zjednoczenie Przemysłu Tytoniowego. O terminach i miejscu dostawy liści tytoniowych Zjednoczenie Przemysłu Tytoniowego powiadamiać będzie instytuty nie później aniżeli do końca września każdego roku uprawy.
2.
Dostawa liści tytoniowych do wskazanych miejsc (ust. 1) następuje na koszt instytutu. Ocena dostarczanych liści tytoniowych będzie dokonywana według obowiązującej taryfy wykupu liści i nasion tytoniu krajowego.
§  6.
1.
Zezwala się na uprawę roślin tytoniowych przez szkoły rolnicze i rolnicze instytucje oświatowe do celów szkoleniowych, pod warunkiem dokonania zgłoszenia uprawy wytwórniom i zakładom wymienionym w ust. 2.
2.
Zgłoszenia uprawy roślin tytoniowych szkoły rolnicze i instytucje oświatowe dokonują następującym wytwórniom i zakładom:
1)
na obszarze m. Poznania oraz województw: bydgoskiego, gdańskiego, poznańskiego, koszalińskiego i szczecińskiego - Grudziądzkiej Wytwórni Tytoniu Przemysłowego w Grudziądzu;
2)
na obszarze województw: białostockiego i olsztyńskiego - Mazurskiej Wytwórni Tytoniu Przemysłowego w Augustowie;
3)
na obszarze m. Łodzi oraz województw: łódzkiego i kieleckiego z wyjątkiem powiatu kazimierskiego - Zakładom Przemysłu Tytoniowego w Radomiu;
4)
na obszarze miast: Krakowa i Wrocławia oraz województw: krakowskiego, katowickiego, opolskiego, wrocławskiego, zielonogórskiego oraz powiatu kazimierskiego w województwie kieleckim - Zakładom Przemysłu Tytoniowego w Krakowie;
5)
na obszarze m.st. Warszawy oraz województw: warszawskiego i lubelskiego, z wyjątkiem gromad: Lipiny i Potok w powiecie biłgorajskim - Lubelskiej Wytwórni Tytoniu Przemysłowego w Lublinie;
6)
na obszarze województwa rzeszowskiego oraz gromad: Lipiny i Potok powiatu biłgorajskiego w województwie lubelskim - Leżajskiej Wytwórni Tytoniu Przemysłowego w Leżajsku.
§  7.
1.
Zgłoszenia uprawy roślin tytoniowych należy dokonywać wytwórniom i zakładom wymienionym w § 6 ust. 2 w terminie do końca marca roku uprawy.
2.
Zgłoszenie powinno zawierać:
1)
nazwę i siedzibę szkoły (instytucji),
2)
miejsce uprawy, odmianę tytoniu i wielkość plantacji albo ilość zasadzonych roślin tytoniu.
§  8.
Szkoły rolnicze i rolnicze instytucje oświatowe, które w terminie określonym w § 7 dokonały zgłoszenia uprawy roślin tytoniowych, upoważnione są również do wyhodowania rozsady tytoniu w ilości potrzebnej do obsadzenia plantacji albo też do nabycia takiej ilości rozsad u osób upoważnionych do ich hodowli.
§  9.
Nie zużyte liście tytoniowe zebrane z plantacji szkół rolniczych i rolniczych instytucji oświatowych powinny być odstępowane wytwórniom w trybie i na zasadach określonych w § 5.
§  10.
1.
Jeżeli instytut, szkoła rolnicza lub rolnicza instytucja oświatowa nie mają odpowiednich warunków do zbioru liści tytoniowych, ich wysuszenia i prawidłowego przygotowania do dostawy, powinny zniszczyć uprawiane rośliny tytoniowe.
2.
Zniszczenie roślin tytoniowych powinno być stwierdzone protokołem, który podpisuje kierownik instytutu (szkoły, instytucji).
3.
Rośliny tytoniowe wyhodowane na małych plantacjach, obejmujących poniżej 10 m2 albo mniej niż 50 roślin, należy niszczyć po wykorzystaniu plantacji.
§  11.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego z dnia 12 lipca 1954 r. w sprawie sprawowania kontroli nad wykonaniem umów o uprawę rośliny tytoniowej (Monitor Polski Nr 94, poz. 1037);
2)
zarządzenie Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego z dnia 12 lipca 1954 r. w sprawie zawierania umów o uprawę i dostawę tytoniu (Monitor Polski Nr 94, poz. 1038 oraz z 1956 r. Nr 45, poz. 538);
3)
zarządzenie Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego z dnia 12 lipca 1954 r. w sprawie trybu i warunków zgłaszania uprawy tytoniu dla celów naukowo-badawczych i szkoleniowych oraz warunków przekazywania tytoniu przez instytuty naukowo-badawcze (Monitor Polski Nr 94, poz. 1036 oraz z 1956 r. Nr 65, poz. 760).
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024