Gospodarka ogumieniem trakcyjnym.

UCHWAŁA Nr 185
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 czerwca 1968 r.
w sprawie gospodarki ogumieniem trakcyjnym.

W celu zapewnienia ekonomicznego gospodarowania ogumieniem trakcyjnym i uzyskania oszczędności materiałowych w gospodarce narodowej Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Powierza się Ministrowi Przemysłu Chemicznego:
1)
bilansowanie krajowych potrzeb i produkcji ogumienia trakcyjnego,
2)
ustalanie źródeł pokrycia potrzeb na ogumienie trakcyjne nowe i regenerowane,
3)
ustalanie warunków, jakim powinno odpowiadać ogumienie przeznaczone do bieżnikowania i naprawy, oraz rozpowszechniania informacji dotyczącej tych warunków,
4)
ustalanie warunków eksploatacji ogumienia bieżnikowanego i naprawianego oraz rozpowszechniania informacji dotyczących tych warunków,
5)
prowadzenie i koordynację prac badawczych w celu opracowania nowych metod odzysku surowców wtórnych i zagospodarowania odpadów gumowych nie nadających się do dalszej przeróbki,
6)
inicjowanie opracowania nowych konstrukcji maszyn i urządzeń do regeneracji ogumienia trakcyjnego i przeróbki zużytego ogumienia trakcyjnego,
7)
szkolenie klasyfikatorów dla jednostek prowadzących skup zużytego ogumienia trakcyjnego.
§  2.
1.
Upoważnia się Ministra Przemysłu Chemicznego do wydawania na podstawie art. 3 ust. 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244) przepisów o gospodarowaniu ogumieniem trakcyjnym, z wyłączeniem przepisów zastrzeżonych dla Ministra Komunikacji i Ministra Handlu Wewnętrznego na podstawie zarządzeń wymienionych w § 10 ust. 1 i 2.
2.
Przepisy wymienione w ust. 1 określą w szczególności:
1)
zasady skupu zużytego ogumienia trakcyjnego nadającego się do regeneracji (bieżnikowania lub naprawy) albo do dalszego użytkowania w trakcji wolnobieżnej lub konnej,
2)
obowiązki jednostek gospodarki uspołecznionej w zakresie odprzedaży w określonych ilościach, rodzajach i rozmiarach zużytego ogumienia trakcyjnego w stanie nadającym się do regeneracji,
3)
zasady stosowania regenerowanego ogumienia trakcyjnego w pojazdach drogowych, urządzeniach i maszynach rolniczych i budowlanych oraz w innych należących do jednostek gospodarki uspołecznionej.
3.
Minister Przemysłu Chemicznego wydaje przepisy wymienione w ust. 2 pkt 1 i 2 w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Drobnej Wytwórczości, przepisy zaś wymienione w ust. 2 pkt 3 - w porozumieniu z Ministrem Komunikacji.
§  3.
1.
W celu zapewnienia wykonania zadań w zakresie zagospodarowania zużytego ogumienia trakcyjnego Minister Przemysłu Chemicznego w porozumieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego oraz Przewodniczącym Komitetu Drobnej Wytwórczości opracuje programy:
1)
zwiększenia zdolności przemysłowego regenerowania ogumienia trakcyjnego zarówno w przemyśle chemicznym, jak i w zakładach koordynowanych przez Komitet Drobnej Wytwórczości,
2)
kompleksowego zagospodarowania i przeróbki na formy użytkowe ogumienia zużytego,
3)
zabezpieczenia niezbędnych surowców i półfabrykatów dla zakładów regenerujących ogumienie trakcyjne (bieżnikowanie przemysłowe, usługowe i naprawy)

oraz przedłoży je Komitetowi Ekonomicznemu Rady Ministrów w terminie do dnia 1 października 1968 r.

2.
Programy wymienione w ust. 1 powinny określać środki niezbędne do realizacji zadań wynikających z tych programów.
§  4.
Zobowiązuje się Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości do:
1)
koordynowania skupu ogumienia trakcyjnego oraz rozwijania sieci skupu, przy uwzględnieniu wykorzystania sieci dotychczasowej w porozumieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego,
2)
zorganizowania systemu sprzedaży skupionego zużytego ogumienia trakcyjnego dla przemysłu kluczowego i przemysłu drobnego, z uwzględnieniem pokrycia pełnych potrzeb przemysłu kluczowego,
3)
zorganizowania punktów naprawy i bieżnikowania przemysłowego i usługowego ogumienia trakcyjnego,
4)
współudziału w zagospodarowaniu zużytego złomowego ogumienia trakcyjnego przeznaczonego na przemiał, przy zachowaniu zasady likwidowania przez użytkowników we własnym zakresie, w trybie przepisów o gospodarowaniu surowcami wtórnymi, złomowego ogumienia trakcyjnego nie zagospodarowanego przez jednostki skupu,
5)
ustalenia zasad organizacji i działania aparatu klasyfikatorów zużytego ogumienia trakcyjnego.
§  5.
W celu wzmożenia bezpieczeństwa na drogach publicznych i zapewnienia wycofywania ogumienia trakcyjnego z eksploatacji w odpowiednim czasie - zobowiązuje się Ministra Spraw Wewnętrznych do wydawania odpowiednich zarządzeń zobowiązujących organy kontroli ruchu drogowego do kontrolowania, czy pojazdy samochodowe są wyposażone w ogumienie odpowiadające wymaganiom ustalonym w przepisach o ruchu na drogach publicznych.
§  6.
Przewodniczący Komitetu Pracy i Płac ustali:
1)
w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Chemicznego i Ministrem Komunikacji zasady premiowania kierowców za oszczędną eksploatację ogumienia, przyjmując, że ustalone zgodnie z obowiązującymi przepisami normy przebiegów dla ogumienia trakcyjnego będą stanowiły podstawę do obliczenia premii,
2)
na wniosek Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości zasady wynagradzania pracowników zajmujących się klasyfikacją i skupem ogumienia nadającego się do regeneracji.
§  7.
Przewodniczący Państwowej Komisji Cen dokona kompleksowej rewizji cen ogumienia oraz ustali na wniosek Ministra Przemysłu Chemicznego ceny ogumienia nowego, ceny skupu ogumienia zużytego oraz ceny zbytu ogumienia regenerowanego w takiej relacji, by były one stałym bodźcem do prawidłowej eksploatacji nowego oraz do rozpowszechniania używania regenerowanego ogumienia trakcyjnego.
§  8.
Minister Przemysłu Maszynowego zapewni produkcję urządzeń i aparatury kontrolnej, koniecznych do rozszerzenia skupu, zdolności regenerowania ogumienia trakcyjnego, do wykonywania kontroli prawidłowej eksploatacji ogumienia oraz urządzeń koniecznych do przeróbki złomu, w oparciu o zapotrzebowania zgłoszone przez Ministra Przemysłu Chemicznego i Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości.
§  9.
Minister Obrony Narodowej i Minister Spraw Wewnętrznych wydadzą podległym jednostkom zarządzenia, aby ogumienie trakcyjne wycofywane z eksploatacji było odprzedawane bezpośrednio przedsiębiorstwom przemysłu kluczowego, regenerującym ogumienie trakcyjne.
§  10.
1.
W zarządzeniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 14 grudnia 1956 r. w sprawie przekazania uprawnień do wydawania przepisów o gospodarowaniu pojazdami samochodowymi, częściami zamiennymi i ogumieniem do tych pojazdów oraz o normowaniu zużycia materiałów pędnych w eksploatacji i obsłudze pojazdów samochodowych (Monitor Polski z 1956 r. Nr 105, poz. 1209 i z 1961 r. Nr 80, poz. 334) § 1 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Przepisy o gospodarowaniu powinny określać:

1) zasady obrotu, skupu, zbytu, klasyfikacji i zużycia używanych pojazdów samochodowych, z wyjątkiem pochodzących od cudzoziemców dewizowych albo przyjętych w komis,

2) normy i ewidencję przebiegu ogumienia w eksploatacji pojazdów samochodowych,

3) warunki regeneracji i zasady znakowania regenerowanych części zamiennych do pojazdów samochodowych."

2.
W zarządzeniu nr 187 Prezesa Rady Ministrów z dnia 12 września 1961 r. w sprawie przekazania Ministrowi Handlu Wewnętrznego uprawnień do wydawania przepisów regulujących obrót rynkowy samochodami osobowymi i częściami zamiennymi oraz o gospodarowaniu ogumieniem (Monitor Polski Nr 80, poz. 334) § 1 pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2) o sprzedaży nowego ogumienia trakcyjnego na cele eksploatacyjne, z wyłączeniem przepisów dotyczących sprzedaży jednostkom zaopatrywanym bezpośrednio przez przemysł."

3.
Traci moc uchwała nr 379 Rady Ministrów z dnia 9 listopada 1960 r. w sprawie gospodarki ogumieniem trakcyjnym.
4.
Do czasu wydania przepisów wymienionych w niniejszej uchwale zachowują swoją moc przepisy wydane na podstawie aktów wymienionych w ust. 1, 2 i 3.
§  11.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Przemysłu Chemicznego, Przewodniczącemu Komitetu Drobnej Wytwórczości oraz zainteresowanym ministrom i kierownikom urzędów centralnych.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024