Zezwolenie na otwieranie i prowadzenie dla osób fizycznych - krajowców dewizowych oprocentowanych rachunków bankowych w walucie zagranicznej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 9 grudnia 1967 r.
w sprawie zezwolenia na otwieranie i prowadzenie dla osób fizycznych - krajowców dewizowych oprocentowanych rachunków bankowych w walucie zagranicznej.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 133) oraz § 13 ust. 2 uchwały nr 56 Rady Ministrów z dnia 1 marca 1966 r. w sprawie odsetek od kredytów udzielanych przez banki oraz od środków pieniężnych na rachunkach bankowych (Monitor Polski Nr 14, poz. 84) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zezwala się Narodowemu Bankowi Polskiemu, Bankowi Polska Kasa Opieki S.A. i Bankowi Handlowemu w Warszawie S.A. na otwieranie i prowadzenie dla osób fizycznych będących krajowcami dewizowymi oprocentowanych rachunków bankowych w walucie zagranicznej, zwanych dalej "oprocentowanymi rachunkami walutowymi krajowców dewizowych".
§  2.
Na oprocentowane rachunki walutowe krajowców dewizowych mogą być przyjmowane kwoty w zagranicznych walutach wymienialnych, określonych przez Narodowy Bank Polski, uzyskane z tytułu diet zagranicznych, wynagrodzeń ze stosunku pracy, świadczenia usług, praw autorskich, sprzedaży produktów pracy artystycznej i z innych tytułów - jeżeli kwoty te z mocy ogólnych zezwoleń dewizowych są dopuszczone do wydatkowania za granicą.
§  3.
Oprocentowane rachunki walutowe krajowców dewizowych mogą być zasilane z zachowaniem przepisu § 2:
1)
kwotami przekazów bankowych i pocztowych z zagranicy oraz kwotami z realizacji czeków imiennych i akredytyw pieniężnych,
2)
wpłatami w banknotach i monetach oraz kwotami z realizacji czeków na okaziciela - w granicach kwot uwidocznionych w pisemnej deklaracji przywozu, potwierdzonej przez polski graniczny urząd celny, lub w zaświadczeniu wystawionym przez ten urząd,
3)
kwotami z nie oprocentowanych bankowych rachunków walutowych, posiadanych przez właściciela oprocentowanego rachunku walutowego krajowca dewizowego,
4)
kwotami przekazów bankowych dokonanych w kraju przez polskiego pracodawcę z tytułu walutowego wynagrodzenia ze stosunku pracy oraz diet zagranicznych.
§  4.
1.
Oprocentowanie wkładu na oprocentowanym rachunku walutowym krajowca dewizowego wynosi w stosunku rocznym:
1)
wkładu podlegającego niezwłocznej wypłacie na żądanie - 3%,
2)
wkładu z terminem wypowiedzenia 90 dni - 3,5%,
3)
wkładu z terminem wypowiedzenia 180 dni - 4%,
4)
wkładu z terminem wypowiedzenia 360 dni - 5%.
2.
Oprocentowaniu podlega wkład, którego równowartość według obowiązującego kursu walut obcych przekracza 1.200 zł. Odsetki dolicza się do wkładu w takiej walucie, w jakiej prowadzony jest rachunek.
§  5.
1.
Wkładem posiadanym na oprocentowanym rachunku walutowym krajowca dewizowego wolno bez osobnego zezwolenia dewizowego dysponować:
1)
na zakup towarów w eksporcie wewnętrznym Bank Polska Kasa Opieki S.A. na rzecz posiadacza rachunku oraz na ten cel pod tytułem darmym na rzecz innych osób będących krajowcami dewizowymi,
2)
na zakup na własny użytek posiadacza rachunku towarów za granicą lub w polskich przedsiębiorstwach handlu zagranicznego oraz w innych jednostkach uprawnionych do sprzedaży w kraju towarów za zagraniczne waluty wymienialne,
3)
na pokrycie składek z tytułu członkostwa posiadacza rachunku w organizacjach międzynarodowych lub innych organizacjach za granicą, jeżeli przynależność do tych organizacji nastąpiła z zachowaniem polskich przepisów dewizowych,
4)
na pokrycie kosztów podróży i pobytu za granicą posiadacza rachunku, jego krewnych wstępnych i zstępnych, rodzeństwa oraz współmałżonka i rodziców współmałżonka.
2.
Wypłaty z oprocentowanego rachunku walutowego krajowca dewizowego na cele inne niż wymienione w ust. 1 są dopuszczalne po uzyskaniu osobnego zezwolenia dewizowego.
3.
Wypłaty z oprocentowanego rachunku walutowego krajowca dewizowego mogą być dokonywane:
1)
w formie przekazów i przelewów w walucie obcej oraz w dowolnej formie w walucie krajowej z zachowaniem obowiązującego kursu walut obcych,
2)
w gotówce w walucie wpłaty - w granicach sum wpłaconych w kraju na rachunek w efektywnym pieniądzu zagranicznym (banknotach i monetach).

Wypłaty w walucie obcej na cele wymienione w ust. 1 pkt 4 mogą być dokonywane w formie uznanej przez bank za właściwą.

4.
Posiadacz rachunku i osoby wymienione w ust. 1 pkt 4 mogą wywieźć za granicę bez osobnego zezwolenia dewizowego zagraniczne środki płatnicze podjęte z rachunku na cele wymienione w ust. 1 pkt 4. Uprawnienie do ich wywozu stwierdza w każdym poszczególnym wypadku w formie umożliwiającej należytą kontrolę dewizową graniczną bank prowadzący oprocentowany rachunek walutowy krajowca dewizowego.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1967.70.343

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zezwolenie na otwieranie i prowadzenie dla osób fizycznych - krajowców dewizowych oprocentowanych rachunków bankowych w walucie zagranicznej.
Data aktu: 09/12/1967
Data ogłoszenia: 21/12/1967
Data wejścia w życie: 21/01/1968