Ustalenie wzoru odznaki "Zasłużony Pracownik Handlu", zasady i tryb jej nadawania oraz sposób noszenia.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 25 stycznia 1967 r.
w sprawie ustalenia wzoru odznaki "Zasłużony Pracownik Handlu", zasad i trybu jej nadawania oraz sposobu noszenia.

Na podstawie § 6 uchwały nr 359 Rady Ministrów z dnia 25 listopada 1966 r. w sprawie ustanowienia i nadawania odznaki "Zasłużony Pracownik Handlu" (Monitor Polski Nr 67, poz. 319) zarządza się, co następuje:
§  1.
Odznaka "Zasłużony Pracownik Handlu", zwana dalej "odznaką", jest zaszczytnym wyróżnieniem zawodowym i społecznym, nadawanym przez Ministra Handlu Wewnętrznego osobom zatrudnionym w przedsiębiorstwach (spółdzielniach) i innych jednostkach organizacyjnych handlu wewnętrznego oraz w organach administracji handlu wewnętrznego, wyróżniającym się szczególnie sumiennym wykonywaniem obowiązków w pracy zawodowej i społecznej lub wykazującym szczególną dbałość o mienie społeczne oraz odznaczającym się wysokim poziomem moralnym.
§  2.
Odznaka może być nadawana tej samej osobie wielokrotnie.
§  3.
1.
Odznaka wykonana jest z metalu koloru złotego w kształcie koła o średnicy 28 mm. Na stronie licowej w polu koła o średnicy 17 mm z nałożoną emalią koloru zielonego zamieszczony jest w kolorze złotym wizerunek kapelusza Merkurego ze skrzydłem; na obrzeżu z emalii koloru białego zamieszczony jest napis w kolorze złotym "Zasłużony Pracownik Handlu". Odwrotna strona odznaki jest gładka.
2.
Odznaka zawieszona jest na baretce metalowej koloru złotego, w kształcie prostokąta o wymiarach 28 x 6 mm, z dwoma paskami poziomymi z emalii koloru zielonego.
3.
Wzór odznaki łącznie z baretką zawiera załącznik nr 1 do zarządzenia.
§  4.
1.
Odznakę nosi się na prawej stronie piersi.
2.
Wskazane jest noszenie odznaki również w czasie pracy.
§  5.
1.
Odznakę nadaje Minister Handlu Wewnętrznego na wniosek:
1)
kierownika jednostki organizacyjnej zatrudniającej pracownika zasługującego na wyróżnienie - gdy chodzi o pracowników jednostek podległych lub nadzorowanych przez Ministra Handlu Wewnętrznego; wnioski składane są za pośrednictwem jednostki nadrzędnej nad jednostką wnioskującą i z opinią tej jednostki;
2)
właściwego ministra - gdy chodzi o pracowników zasługujących na wyróżnienie, zatrudnionych w jednostkach nadzorowanych przez innych ministrów niż Minister Handlu Wewnętrznego; minister występuje z wnioskiem na podstawie wniosku jednostki zatrudniającej pracownika zasługującego na wyróżnienie, zgłoszonego za pośrednictwem jednostki nadrzędnej nad jednostką wnioskującą i z opinią tej jednostki;
3)
właściwego centralnego związku spółdzielczego - gdy chodzi o pracowników zasługujących na wyróżnienie, zatrudnionych w jednostkach spółdzielczych; centralny związek występuje z wnioskiem na podstawie wniosku jednostki zatrudniającej pracownika zasługującego na wyróżnienie, zgłoszonego w trybie przewidzianym w pkt 2.
2.
Z wnioskami o nadanie odznaki mogą występować także zarządy główne właściwych związków zawodowych.
§  6.
1.
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać następujące dane dotyczące osoby zgłaszającej do wyróżnienia: imię i nazwisko, nazwisko panieńskie - gdy chodzi o mężatki, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania, miejsce pracy i stanowisko służbowe, wykształcenie, wyczerpujące uzasadnienie wniosku przez jednostkę zatrudniającą pracownika, opinię jednostki nadrzędnej nad tą jednostką, a gdy chodzi o pracowników wymienionych w § 5 ust. 1 pkt 2 i 3 - wniosek właściwego ministra lub centralnego związku spółdzielczego.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do wniosków zarządów głównych związków zawodowych, z tym że w wypadkach, gdy mowa jest o jednostce zatrudniającej pracownika i jednostce nadrzędnej, rozumie się przez to odpowiednie ogniwa organizacji związkowych.
§  7.
1.
Wręczenie odznaki obejmuje także wręczenie legitymacji stwierdzającej jej nadanie. Wzór legitymacji zawiera załącznik nr 2 do zarządzenia.
2.
Wręczanie odznaki odbywa się w sposób uroczysty.
3.
Wręczenia dokonuje Minister Handlu Wewnętrznego lub upoważniona przez niego osoba.
§  8.
1.
Ewidencję nadanych odznak prowadzi Ministerstwo Handlu Wewnętrznego.
2.
Fakt nadania, utraty lub pozbawienia odznaki odnotowuje się w aktach personalnych pracownika.
§  9.
Przepisy zarządzenia dotyczące ministrów odnoszą się także do kierowników urzędów centralnych.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK Nr 1

WIZERUNEK ODZNAKI

ZAŁĄCZNIK Nr 2

WZÓR LEGITYMACJI ODZNAKI

"ZASŁUŻONY PRACOWNIK HANDLU"

grafika

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024