Koordynacja prac resortowych jednostek powołanych do kontroli jakości i odbiorów technicznych wyrobów.

UCHWAŁA Nr 270
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 listopada 1967 r.
w sprawie koordynacji prac resortowych jednostek powołanych do kontroli jakości i odbiorów technicznych wyrobów.

Na podstawie art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o utworzeniu Centralnego Urzędu Jakości i Miar (Dz. U. Nr 23, poz. 147) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Uchwała reguluje zakres, zasady i tryb koordynacji przez Centralny Urząd Jakości i Miar, zwany dalej "Urzędem", prac resortowych jednostek organizacyjnych powołanych do dokonywania w zakładach produkcyjnych niezależnie od producenta kontroli jakości oraz na zlecenie odbiorców lub innych jednostek odbiorów technicznych wyrobów.
2.
Przepisów uchwały nie stosuje się do kontroli i odbiorów technicznych wyrobów dokonywanych na zlecenie kontrahentów zagranicznych.
§  2.
1.
Wyrobami w rozumieniu uchwały są surowce, materiały, półwyroby i wyroby gotowe.
2.
Przez użyte w dalszych przepisach uchwały określenie "resortowe jednostki" rozumie się jednostki organizacyjne wymienione w § 1 ust. 1.
§  3.
1.
Listę resortowych jednostek, których prace podlegają koordynacji zgodnie z § 1 ust. 1, ustala Prezes Urzędu w uzgodnieniu z zainteresowanymi ministrami.
2.
O utworzeniu lub likwidacji resortowych jednostek i zmianie asortymentu (grup) wyrobów objętych sprawowaną przez nie kontrolą lub odbiorem technicznym właściwi ministrowie zawiadamiają Prezesa Urzędu.
3.
Ewidencję resortowych jednostek prowadzi Urząd.
§  4.
1.
Do zadań Urzędu w zakresie koordynacji należy:
1)
analiza skuteczności stosowanych metod kontroli jakości i odbiorów technicznych wyrobów, występowanie z wnioskami w sprawie zapewnienia pełnej skuteczności działania resortowych jednostek, upowszechnianie bardziej efektywnych rozwiązań w tym zakresie oraz inicjowanie wprowadzania nowych metod kontroli i odbiorów,
2)
opracowywanie wniosków w zakresie:
a)
usprawniania pracy resortowych jednostek w celu eliminowania wielotorowości ich działania, zapewnienia między nimi współpracy, wzajemnego uznawania wyników badań i wymiany doświadczeń,
b)
wykorzystania laboratoriów, aparatury pomiarowej i innych urządzeń technicznych,
3)
współdziałanie w szkoleniu pracowników resortowych jednostek, a zwłaszcza przy ustalaniu programów i metodyki szkolenia, oraz organizowanie dla tych pracowników szkolenia w zakresie kontroli jakości wyrobów oraz stosowania narzędzi pomiarowych,
4)
inicjowanie innych prac zmierzających do uzgodnienia i powiązania działalności resortowych jednostek z pracami Urzędu i podległych mu organów w zakresie zapewnienia i poprawy jakości wyrobów.
2.
Do zadań resortowych jednostek w zakresie koordynacji należy:
1)
przesyłane do wiadomości Urzędu opracowań dotyczących analiz dokonanych kontroli jakości i odbiorów technicznych oraz udostępnianie planów prac do wglądu pracownikom Urzędu,
2)
zawiadamianie Urzędu o wypadkach obniżania się poziomu jakości wyrobów, z podaniem istotnych ich wad,
3)
przekazywanie Urzędowi, na jego żądanie, protokołów niektórych kontroli jakości lub odbiorów technicznych oraz opinii o wyrobach,
4)
współpraca z organami administracji jakości i miar przy wykonywaniu innych zadań wynikających z przepisów szczególnych.
3.
Prezes Urzędu i właściwi ministrowie mogą ustalać w ramach ust. 1 i 2 szczegółowe zasady współpracy między Urzędem i podległymi mu organami a resortowymi jednostkami.
§  5.
Właściwi ministrowie prześlą Prezesowi Urzędu, w ciągu jednego miesiąca od dnia wejścia w życie uchwały, wykaz resortowych jednostek, z podaniem asortymentu (grup) wyrobów objętych zakresem ich działania.
§  6.
Przepisy uchwały dotyczące ministrów stosuje się odpowiednio do kierowników urzędów centralnych oraz do zarządów centralnych związków spółdzielczych.
§  7.
Wykonanie uchwały porucza się zainteresowanym ministrom (kierownikom urzędów centralnych) i Prezesowi Centralnego Urzędu Jakości i Miar.
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024