Uznanie za rezerwat przyrody.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 29 grudnia 1966 r.
w sprawie uznania za rezerwat przyrody.

Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 25, poz. 180) zarządza się, co następuje:
1.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Jezioro Drużno" obszar lasów, gruntów podmokłych i wód jeziora Drużno o łącznej powierzchni 3.021,60 ha położonych na terenie gromad Żurawiec, Markusy i Komorowo Żuławskie w powiecie elbląskim województwa gdańskiego.
2.
W skład rezerwatu wchodzi:
a)
Jezioro Drużno o powierzchni 1.520,43 ha należące do Państwowego Gospodarstwa Rybackiego w Sztumie,
b)
oddziały lasu 178-195 Nadleśnictwa Elbląg o łącznej powierzchni 635,99 ha według oznaczeń przyjętych w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1964-1973,
c)
łąki i nieużytki o łącznej powierzchni 125,06 ha należące do Państwowego Gospodarstwa Rolnego Wysoka,
d)
łąki i nieużytki wchodzące w skład Państwowego Funduszu Ziemi o łącznej powierzchni 735,60 ha,
e)
kanał należący do Okręgowego Zarządu Wodnego w Tczewie o powierzchni 0,95 ha,
f)
lasy i łąki stanowiące prywatną własność o łącznej powierzchni 3,57 ha.

Granice rezerwatu zostały oznaczone na gruncie i na mapie rezerwatu w skali 1:25.000, stanowiącej załącznik do odpowiedniej pozycji rejestru tworów przyrody poddanych pod ochronę.

3.
Rezerwat tworzy się w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych miejsc lęgowych ptactwa wodnego i błotnego oraz ze względu na piękno krajobrazu.
4.
Na obszarze rezerwatu zabronione są:
a)
wycinanie drzew i pobieranie użytków drzewnych, z wyjątkiem wypadków uzasadnionych potrzebami gospodarstwa rezerwatowego, których zakres określi plan urządzenia gospodarstwa rezerwatowego podlegający zatwierdzeniu przez Naczelnego Konserwatora Przyrody; do czasu sporządzenia wymienionego planu dopuszczalne jest - po uzgodnieniu z konserwatorem przyrody - usuwanie drzew martwych, wywrotów i złomów w sposób nie narażający na zniszczenie otoczenia i powierzchni ziemi, z pozostawieniem w ziemi karpiny, oraz w razie potrzeby dokonywanie zabiegów pielęgnacyjnych,
b)
zmiana stosunków wodnych bez uzyskania pozwolenia wodnoprawnego wydanego przez właściwy do spraw gospodarki wodnej organ prezydium rady narodowej w porozumieniu z organem do spraw ochrony przyrody prezydium wojewódzkiej rady narodowej; zmiana stosunków wodnych w rezerwacie przyrody może nastąpić tylko w wypadku, gdy nie spowoduje ona zasadniczej zmiany w biotopie,
c)
zbiór owoców i nasion drzew, krzewów i roślin zielnych, z wyjątkiem nasion na potrzeby odnowienia lasu, których pozyskiwanie może odbywać się na warunkach ustalonych przez konserwatora przyrody,
d)
zbiór ziół leczniczych oraz innych roślin lub ich części,
e) 1
pozyskiwanie ściółki leśnej, koszenie trawy, trzciny i sitowia oraz pasanie zwierząt gospodarskich, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych przez wojewódzkiego konserwatora przyrody i po uzyskaniu jego zezwolenia; Państwowe Gospodarstwo Rybackie w Sztumie na terenach należących do tego gospodarstwa:

- położonych w północnej części jeziora, której południową granicę stanowi linia prosta łącząca miejscowość Węgle-Żukowo z miejscowością Nowina, może wykaszać trzcinę i sitowie bez ograniczenia,

- położonych w środkowej części jeziora, której północną granicę stanowi linia prosta łącząca miejscowość Węgle-Żukowo z miejscowością Nowina, a południową rzeka Elszka i linia prosta stanowiąca przedłużenie tej rzeki do granicy lasów państwowych, może wykaszać trzcinę i sitowie w formie kulis o szerokości 100 m w kierunku północ-południe, pozostawiając między nimi pasy nie skoszonej trzciny i sitowia o szerokości 300 m,

- położonych w południowej (pozostałej) części jeziora, może wykaszać trzcinę i sitowie w pasie nadbrzeżnym o szerokości 100 m wzdłuż granicy Państwowego Gospodarstwa Rybackiego w Sztumie bez ograniczenia,

f)
niszczenie lub uszkadzanie drzew i innych roślin lub ich części,
g)
niszczenie gleby i pozyskiwanie kopalin,
h)
zanieczyszczanie wody i terenu rezerwatu oraz wzniecania ognia,
i)
polowanie, chwytanie, płoszenie i zabijanie dziko żyjących zwierząt, niszczenie gniazd, wybieranie jaj i piskląt wszystkich gatunków ptaków,
j) 2
połów ryb wędką przez cały rok,
k)
kąpanie i uprawianie sportów wodnych,
l) 3
umieszczanie tablic, napisów i innych znaków, z wyjątkiem tablic i znaków związanych z ochroną rezerwatu i gospodarką rybacką,
m)
wznoszenie budowli oraz zakładanie lub budowanie urządzeń komunikacyjnych i innych urządzeń technicznych,
n) 4
przebywanie na terenie rezerwatu poza miejscami wyznaczonymi przez konserwatora przyrody; zakaz nie dotyczy pracowników Państwowego Gospodarstwa Rybackiego w Sztumie na terenach tego gospodarstwa.
5.
Zakazy wymienione w ust. 4 lit. a) nie dotyczą terenu rezerwatu określonego w ust. 2 lit. f).
6.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia.
1 Ust. 4 lit. e) zmieniona przez ust. 1 zarządzenia z dnia 23 listopada 1967 r. (M.P.67.67.332) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 12 grudnia 1967 r.
2 Ust. 4 lit. j) zmieniona przez ust. 1 zarządzenia z dnia 23 listopada 1967 r. (M.P.67.67.332) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 12 grudnia 1967 r.
3 Ust. 4 lit. l) zmieniona przez ust. 1 zarządzenia z dnia 23 listopada 1967 r. (M.P.67.67.332) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 12 grudnia 1967 r.
4 Ust. 4 lit. n) zmieniona przez ust. 1 zarządzenia z dnia 23 listopada 1967 r. (M.P.67.67.332) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 12 grudnia 1967 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024