Aktywizacyjna sprzedaż (dostawa) towarów przez jednostki gospodarki uspołecznionej.

UCHWAŁA Nr 43
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 marca 1967 r.
w sprawie akwizycyjnej sprzedaży (dostawy) towarów przez jednostki gospodarki uspołecznionej.

W celu dalszego usprawnienia dostawy i sprzedaży towarów Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej mogą prowadzić sprzedaż i dostawę towarów w drodze akwizycji poza lokalem przedsiębiorstwa.
2.
Akwizycyjna sprzedaż dla ludności może być prowadzona za gotówkę lub na raty.
§  2.
Sprzedaż (dostawa) akwizycyjna może być prowadzona w wypadkach gospodarczo uzasadnionych, gdy ta forma sprzedaży (dostawy) może przyczynić się do lepszego zaspokojenia potrzeb rynku i odbiorców, w szczególności w razie braku zamówień na określone towary oraz w celu rozpowszechnienia towarów nowo produkowanych.
§  3.
Sprzedażą (dostawą) akwizycyjną nie mogą być objęte towary sprzedawane w specjalnym trybie.
§  4.
Jednostki gospodarki uspołecznionej mogą prowadzić sprzedaż (dostawę) akwizycyjną przez:
1)
swoich pracowników, zatrudnionych na stanowiskach akwizytorów na podstawie umowy o pracę,
2)
jednostki gospodarki uspołecznionej, których podstawowym zadaniem jest świadczenie usług w tym zakresie,
3)
osoby fizyczne, z którymi zawarto umowę zlecenia lub agencyjną o wykonywanie takich czynności,

zwanych w dalszych przepisach uchwały "akwizytorami".

§  5.
1.
Umowy o sprzedaż (dostawę) akwizycyjną z jednostkami wymienionymi w § 4 pkt 2 mogą być zawierane w formie umów agencyjnych lub umów zlecenia.
2.
Umowy o sprzedaż (dostawę) akwizycyjną z osobami wymienionymi w § 4 pkt 3 mogą być zawierane w wypadkach, gdy ze względów ekonomicznych lub z innych przyczyn nie jest uzasadnione zatrudnienie własnych akwizytorów lub zlecenie akwizycji jednostce gospodarki uspołecznionej.
3.
Zawarcie umowy o akwizycję z osobą wymienioną w § 4 pkt 3, która jest zatrudniona jednocześnie w innej jednostce gospodarki uspołecznionej i czynności akwizytora wykonywać będzie dodatkowo, wymaga zgody jednostki zatrudniającej taką osobę na wykonywanie przez nią czynności akwizytora.
§  6.
1.
Uprawnienia i obowiązki akwizytorów określają:
1)
umowa o pracę i udzielone pełnomocnictwo - gdy chodzi o akwizytorów wymienionych w § 4 pkt 1,
2)
umowa zlecenia lub umowa agencyjna bądź umowa oraz udzielone pełnomocnictwo - gdy chodzi o akwizytorów wymienionych w § 4 pkt 2 i 3.
2.
Akwizytor może być, w zależności od potrzeb, upoważniony do zawierania umów sprzedaży (dostawy), zawierania takich umów połączonych z wydaniem towaru (sprzedaż bezpośrednia) i pobraniem należności za towar oraz do wykonywania innych czynności dotyczących sprzedaży (dostawy), np. zbierania zamówień, przyjmowania oświadczeń o wadach towarów lub postawieniu ich do dyspozycji sprzedawcy (dostawcy).
3.
W razie powierzenia akwizytorowi wymienionemu w § 4 pkt 3 bezpośredniej sprzedaży towarów, w umowach należy określić sposób zabezpieczenia ze strony akwizytora wartości powierzonych mu towarów.
4.
Akwizytorowi może być powierzona sprzedaż towarów na raty dla ludności, jeżeli jednostka udzielająca kredytu na sprzedaż ratalną zawrze z nim odpowiednią umowę.
§  7.
1.
Wynagrodzenie stałe i prowizyjne akwizytorów wymienionych w § 4 pkt 1 wypłacane jest z osobowego funduszu płac, a wynagrodzenie akwizytorów wymienionych w § 4 pkt 3 - z funduszu prowizji. Wynagrodzenia te powinny znaleźć pokrycie w funduszu przeznaczonym na dokonywanie przecen towarów, a w jednostkach nie tworzących takiego funduszu - w środkach obrotowych.
2.
Przy rejestracji we właściwym banku fundusz płac podwyższa się o kwoty planowanego wynagrodzenia prowizyjnego:
1)
osobowy fundusz płac - o kwoty wynagrodzenia prowizyjnego dla akwizytorów wymienionych w § 4 pkt 1,
2)
fundusz prowizji - o kwoty wynagrodzenia prowizyjnego dla akwizytorów wymienionych w § 4 pkt 3.
§  8.
Wysokość prowizji ustala się w zależności od stopnia trudności sprzedaży (dostawy) towarów w drodze akwizycji i wysokości marży przysługującej jednostce prowadzącej taką sprzedaż (dostawę), przy zapewnieniu rentowności tej formy sprzedaży (dostawy).
§  9.
1.
Właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) mogą wydać przepisy regulujące szczegółowe zasady prowadzenia sprzedaży (dostawy) akwizycyjnej oraz wynagradzania akwizytorów.
2.
Przepisy wymienione w ust. 1 dotyczące zasad wynagradzania akwizytorów wymienionych w § 4 pkt 1 i 3 wydawane są w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac.
§  10.
Zaleca się centralnym związkom spółdzielczym zorganizowanie sprzedaży (dostawy) akwizycyjnej na zasadach określonych w niniejszej uchwale.
§  11.
Umowy zawarte z akwizytorami przed dniem wejścia w życie niniejszej uchwały powinny być w ciągu trzech miesięcy od dnia wejścia w życie uchwały dostosowane do jej przepisów bądź wypowiedziane.
§  12.
Traci moc uchwała nr 152 Rady Ministrów z dnia 13 kwietnia 1959 r. w sprawie prowadzenia sprzedaży akwizycyjnej przez jednostki gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1959 r. Nr 42, poz. 193 i z 1963 r. Nr 37, poz. 181).
§  13.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1967.17.85

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Aktywizacyjna sprzedaż (dostawa) towarów przez jednostki gospodarki uspołecznionej.
Data aktu: 08/03/1967
Data ogłoszenia: 28/03/1967
Data wejścia w życie: 28/03/1967