Rozliczenia związane z wejściem w życie nowych zasad gospodarki finansowej państwowych biur projektów.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 22 lutego 1967 r.
w sprawie rozliczeń związanych z wejściem w życie nowych zasad gospodarki finansowej państwowych biur projektów.

Na podstawie § 26 uchwały nr 30 Rady Ministrów z dnia 10 lutego 1967 r. w sprawie gospodarki finansowej państwowych biur projektów (Monitor Polski Nr 15, poz. 72), zwanej dalej "uchwałą nr 30", zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie dotyczy państwowych biur projektów (samodzielnych pracowni projektów), objętych przepisami uchwały nr 30, zwanych dalej "biurami projektów".
2.
Zarządzenie normuje zasady i tryb rozliczeń biur projektów z tytułu likwidacji:
1)
funduszów własnych w obrocie,
2)
niektórych funduszów specjalnych.
3.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o jednostkach nadrzędnych, należy przez to rozumieć centrale zjednoczeń, ministerstwa lub prezydia rad narodowych, którym biura projektów podlegają bezpośrednio.
§  2.
1.
Biura projektów objęte w 1966 r. przepisami uchwały nr 276 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. w sprawie gospodarki finansowej zjednoczeń przemysłowych i zgrupowanych w nich państwowych przedsiębiorstw objętych planowaniem centralnym (Monitor Polski Nr 61, poz. 316) przekażą na rachunek rozliczeniowy środki zgromadzone na rachunkach bankowych A i B funduszu rozwoju. Jednocześnie saldo funduszu rozwoju na dzień 31 grudnia 1966 r. podlega przeniesieniu na dobro funduszu statutowego przed dokonaniem rozliczeń, o których mowa w § 3.
2.
Biura projektów objęte w 1966 r. przepisami uchwały nr 277 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. w sprawie gospodarki finansowej zjednoczeń budownictwa i zgrupowanych w nich przedsiębiorstw objętych planowaniem centralnym (Monitor Polski Nr 61, poz. 317) likwidują saldo funduszu rozwoju na dzień 31 grudnia 1966 r., przenosząc je na dobro funduszu statutowego przed dokonaniem rozliczeń, o których mowa w § 3.
3.
Biura projektów objęte w 1966 r. przepisami uchwały nr 280 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego i wykonawstwa inwestycyjnego objętych planowaniem terenowym (Monitor Polski Nr 61, poz. 320) przekażą środki funduszu rozwoju oraz funduszu rezerwowego na rachunek rozliczeniowy. Jednocześnie saldo funduszu rozwoju oraz funduszu rezerwowego na dzień 31 grudnia 1966 r. podlega przeniesieniu na dobro funduszu statutowego przed dokonaniem rozliczeń, o których mowa w § 3.
4.
Przekazanie środków oraz likwidacja funduszów, o których mowa w ust. 1-3, powinno nastąpić w ciągu 14 dni od dnia ogłoszenia niniejszego zarządzenia.
§  3.
1.
Biura projektów sporządzą na podstawie zatwierdzonych sprawozdań finansowych za 1966 r. rozliczenie funduszów własnych w obrocie według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia i prześlą je w 2 egzemplarzach w terminie do dnia 31 maja 1967 r. właściwej jednostce nadrzędnej oraz w odpisie właściwemu oddziałowi banku finansującego.
2.
Na podstawie rozliczeń biur projektów jednostki nadrzędne sporządzą zbiorcze zestawienie funduszów własnych w obrocie według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia i prześlą je w 2 egzemplarzach właściwemu ministerstwu w terminie do dnia 10 czerwca 1967 r., dołączając po 1 egzemplarzu rozliczenia biur projektów. W razie gdy jednostce nadrzędnej podlega jedno biuro projektów, przesyła ona do ministerstwa tylko 2 egzemplarze rozliczenia sporządzonego przez biuro projektów.
3.
Na podstawie rozliczeń jednostek nadrzędnych oraz rozliczeń biur podległych bezpośrednio ministerstwu sporządza ono resortowe rozliczenie funduszów własnych w obrocie według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia i przesyła je Ministerstwu Finansów w terminie do dnia 20 czerwca 1967 r.
4.
Oddziały banków finansujących przekażą równowartość funduszów własnych w obrocie po złożeniu rozliczeń biur projektów oraz po ich sprawdzeniu, nie później jednak niż do dnia 20 czerwca 1967 r., z rachunków rozliczeniowych biur projektów do budżetu centralnego z zarachowaniem na właściwą część i dział, tytuł: "Różne wpłaty przedsiębiorstw uspołecznionych i gospodarstw pomocniczych", § 46 klasyfikacji dochodów budżetowych.
§  4.
Jednostki nadrzędne ustalą dla biur projektów w ciągu 30 dni od daty wejścia w życie zarządzenia nowe normy finansowe podziału zysku, uwzględniające zasady gospodarki finansowej, określone w uchwale nr 30.
§  5.
Do biur projektów mają odpowiednie zastosowanie przepisy zarządzeń Ministra Finansów z dnia 18 lutego 1966 r. w sprawie rozliczeń z budżetem centralnym z tytułu zysków i strat przedsiębiorstw, zjednoczeń i ministerstw (Monitor Polski Nr 6, poz. 51) i z dnia 26 listopada 1965 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu rozliczeń z budżetami terenowymi państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego i wykonawstwa inwestycyjnego objętych planowaniem terenowym (Monitor Polski Nr 66, poz. 377).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Nazwa jednostki .........

ROZLICZENIE FUNDUSZÓW WŁASNYCH W OBROCIE

Lp. Wyszczególnienie Kwota w tysiącach złotych
1 Stan funduszu statutowego na dzień 1 stycznia 1967 r. .........................
2 Zmiany funduszu statutowego po dniu 1 stycznia 1967 r. w części służącej na pokrycie środków obrotowych (+,-) .........................
3 Wartość netto (wartość początkowa minus umorzenie) środków trwałych na dzień 1 stycznia 1967 r. .........................
4 Fundusze własne w obrocie (1 + - 2 minus 3) .........................

........., dnia ...... 1967 r. ........................

(podpisy)

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1967.15.73

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Rozliczenia związane z wejściem w życie nowych zasad gospodarki finansowej państwowych biur projektów.
Data aktu: 22/02/1967
Data ogłoszenia: 11/03/1967
Data wejścia w życie: 11/03/1967