Zakres i tryb wykonywania przez Państwową Komisję Cen kontroli stosowania wytycznych Rady Ministrów w zakresie ustalania cen, opłat i stawek taryfowych.

ZARZĄDZENIE Nr 3
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 16 stycznia 1967 r.
w sprawie zakresu i trybu wykonywania przez Państwową Komisję Cen kontroli stosowania wytycznych Rady Ministrów w zakresie ustalania cen, opłat i stawek taryfowych.

Na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 3 dekretu z dnia 3 czerwca 1953 r. o ustalaniu cen, opłat i stawek taryfowych (Dz. U. Nr 31, poz. 122) oraz § 1 ust. 2 uchwały nr 407 Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1953 r. w sprawie zlecenia Państwowej Komisji Cen niektórych czynności w zakresie cen, opłat i stawek taryfowych (Monitor Polski Nr A-57, poz. 723) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Państwowa Komisja Cen przeprowadza kontrole stosowania wytycznych Rady Ministrów przez jednostki wymienione w ust. 2 w zakresie ustalania cen, opłat i stawek taryfowych.
2.
Państwowa Komisja Cen przeprowadza kontrolę w zakresie wymienionym w ust. 1:
1)
w ministerstwach, urzędach centralnych i centralnych związkach spółdzielczych, uprawnionych do ustalania cen, opłat i stawek taryfowych,
2)
w zjednoczeniach i przedsiębiorstwach państwowych objętych planowaniem centralnym i upoważnionych przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub Państwową Komisję Cen do ustalania cen, opłat i stawek taryfowych,
3)
w innych, nie wymienionych w pkt 1 i 2, jednostkach gospodarki uspołecznionej.
3.
Kontrolą Państwowej Komisji Cen w jednostkach wymienionych w ust. 2 może być objęte stosowanie wytycznych w zakresie ustalania cen, opłat i stawek taryfowych, wydanych przez właściwe organy z upoważnienia Rady Ministrów.
4.
Kontroli Państwowej Komisji Cen nie podlegają Ministerstwa Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych, jak również przedsiębiorstwa i zakłady tych resortów.
§  2.
Zakres kontroli przeprowadzanej przez Państwową Komisję Cen obejmuje sprawdzanie:
1)
sprawności działania komórek wyznaczonych do ustalania cen w kontrolowanych jednostkach,
2)
prawidłowości i terminowości ustalania cen, w szczególności powiązania ceny z jakością danego wyrobu.
§  3.
Kontrolę przeprowadzają przedstawiciele Państwowej Komisji Cen na podstawie imiennego upoważnienia (delegacji), podpisanego przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Cen lub jego zastępcę.
§  4.
1.
Kontrolę przeprowadza się w siedzibie jednostki kontrolowanej, w dniach i godzinach urzędowych obowiązujących w tej jednostce.
2.
Przedstawiciele Państwowej Komisji Cen, przeprowadzający kontrolę w danej jednostce, mogą bez dodatkowego upoważnienia korzystać z materiałów i informacji innych jednostek, dotyczących jednostki kontrolowanej, z wyjątkiem materiałów tajnych.
3.
W szczególnych wypadkach kontrola może być również przeprowadzona na podstawie materiałów i dokumentów dostarczanych na żądanie Państwowej Komisji Cen w siedzibie Państwowej Komisji Cen.
§  5.
Przy przeprowadzaniu kontroli przez przedstawicieli Państwowej Komisji Cen stosuje się odpowiednio przepisy o trybie przeprowadzania rewizji finansowo-księgowej w przedsiębiorstwach państwowych oraz ich jednostkach nadrzędnych utrzymywanych z wpłat przedsiębiorstw.
§  6.
1.
Kierownik jednostki kontrolowanej obowiązany jest wydać niezbędne zarządzenia w celu zapewnienia sprawnego przeprowadzenia kontroli przez przedstawicieli Państwowej Komisji Cen.
2.
Jednostka kontrolowana obowiązana jest w szczególności do:
1)
udostępnienia kontrolującemu materiałów, dokumentów, opracowań i analiz niezbędnych do przeprowadzenia kontroli,
2)
składania niezbędnych wyjaśnień, informacji i opinii w zakresie dokonywanej kontroli.
3.
Jeżeli w trakcie kontroli zachodzi konieczność przeprowadzenia badań specjalnych, kierownik jednostki kontrolowanej lub nadrzędnej wyznacza, na wniosek kontrolującego, odpowiedniego pracownika będącego specjalistą w danym zakresie dla dokonania czynności określonych przez kontrolującego.
4.
Jednostki nadrzędne nad jednostkami kontrolowanymi na wniosek Państwowej Komisji Cen wyznaczą pracowników do współuczestniczenia w kontroli organizowanej przez Państwową Komisję Cen.
5.
Na czas niezbędny do wykonania czynności kontrolnych, Państwowa Komisja Cen pokrywa koszty przejazdów, diet i noclegów pracowników, o których mowa w ust. 3 i 4, według zasad stosowanych wobec odpowiednich pracowników Państwowej Komisji Cen.
§  7.
1.
Po zakończeniu kontroli, kontrolujący sporządza na miejscu, w jednostce kontrolowanej, protokół kontroli. Protokół podpisują kierownik jednostki kontrolowanej lub osoba upoważniona przez niego i kontrolujący. Jeden egzemplarz protokołu pozostawia się w jednostce kontrolowanej.
2.
Kierownik jednostki kontrolowanej lub osoba upoważniona przez niego może zgłosić uwagi, zastrzeżenia i wyjaśnienia do protokołu bądź bezpośrednio przy podpisywaniu protokołu, bądź przez nadesłanie ich na piśmie do Państwowej Komisji Cen w ciągu 7 dni od dnia doręczenia protokołu. W uzasadnionym wypadku Państwowa Komisja Cen na wniosek kierownika jednostki kontrolowanej, zgłoszony przed upływem tego terminu, może go przedłużyć do 14 dni.
3.
Kontrolujący może odstąpić od sporządzenia protokołu, jeżeli nie stwierdzi w jednostce kontrolowanej uchybień i naruszeń przepisów; w tych wypadkach kontrolujący sporządzą sprawozdanie z kontroli.
§  8.
1.
Na podstawie wyników kontroli (protokołu, sprawozdania oraz uwag, zastrzeżeń, wyjaśnień lub wniosków jednostki kontrolowanej) Państwowa Komisja Cen sporządza wystąpienie pokontrolne, zawierające wnioski i zalecenia, które kieruje do jednostki kontrolowanej lub - w zależności od ustaleń kontroli - do jednostki nadrzędnej nad jednostką kontrolowaną. Wraz z wystąpieniem pokontrolnym Państwowa Komisja Cen przesyła do jednostki nadrzędnej jeden egzemplarz protokołu.
2.
Jednostka, którą powiadomiono o wynikach kontroli, jest obowiązana w ciągu 30 dni, licząc od dnia otrzymania wystąpienia pokontrolnego, jeżeli w wystąpieniu nie ustalono innego terminu, przesłać Państwowej Komisji Cen odpis wydanych zarządzeń wraz ze wskazaniem terminu ich wykonania bądź też powiadomić o przeszkodach w wydaniu tych zarządzeń lub też o przyczynie nieuwzględnienia wniosków i zaleceń Państwowej Komisji Cen, zawartych w wystąpieniu.
3.
Państwowa Komisja Cen analizuje odpisy wydania zarządzeń i udzielone wyjaśnienia i w razie potrzeby żąda ich uzupełnienia lub wydania nowych zarządzeń.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 16 stycznia 1967 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1967.10.57

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zakres i tryb wykonywania przez Państwową Komisję Cen kontroli stosowania wytycznych Rady Ministrów w zakresie ustalania cen, opłat i stawek taryfowych.
Data aktu: 16/01/1967
Data ogłoszenia: 17/02/1967
Data wejścia w życie: 17/02/1967, 16/01/1967