Zgłoszenie danych dotyczących charakterystyki zakładów pod względem ochrony powietrza atmosferycznego oraz zasady określania rodzaju i ilości substancji dopuszczalnych do wydalania przez zakłady.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU GOSPODARKI WODNEJ
z dnia 15 września 1966 r.
w sprawie zgłoszenia danych dotyczących charakterystyki zakładów pod względem ochrony powietrza atmosferycznego oraz w sprawie zasad określania rodzaju i ilości substancji dopuszczalnych do wydalania przez zakłady.

Na podstawie art. 13 ust. 4 ustawy z dnia 21 kwietnia 1966 r. o ochronie powietrza atmosferycznego przed zanieczyszczaniem (Dz. U. Nr 14, poz. 87) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zakłady istniejące w dniu 30 lipca 1966 r., wprowadzające do powietrza atmosferycznego substancje bez względu na ich ilość, obowiązane są zgłosić do organów do spraw ochrony powietrza prezydiów właściwych wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) dane dotyczące rodzaju i ilości wydalanych substancji oraz inne dane dotyczące charakterystyki zakładu w terminie do dnia 8 kwietnia 1967 r.
§  2.
W zgłoszeniu, o którym mowa w § 1, należy podać:
1)
opis poszczególnych źródeł zanieczyszczeń w zakładzie,
2)
okres pracy zakładu w ciągu doby (jedna, dwie lub trzy zmiany),
3)
dla zakładów posiadających wyniki pomiarów:
a)
średnioroczną ilość gazów odlotowych w metrach sześciennych na godzinę (Nm3/h) i ich temperaturą oraz prędkość w punkcie ich wyrzutu do powietrza atmosferycznego w m/sek,
b)
rodzaje i ilości emitowanych substancji w tonach na rok, maksymalne w ciągu roku stężenie i czas jego występowania oraz średnioroczne stężenie, jeżeli produkcja przebiega w sposób cykliczny, powodując zmiany emisji poszczególnych substancji,
4)
dla zakładów nie posiadających wyników pomiarów - rodzaj i ilość emitowanych substancji w przybliżeniu w tonach na rok na podstawie teoretycznych wyliczeń; w razie niemożności dokonania teoretycznych wyliczeń należy podać rodzaj i wielkość produkcji oraz rodzaj zużytych w ciągu doby surowców, mających wpływ na zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego,
5)
dla hałd, wysypisk i innych źródeł zanieczyszczeń - rodzaj zanieczyszczenia dla każdego źródła,
6)
charakterystykę istniejących urządzeń odpylających:
a)
rodzaj, ilość, typ i rok produkcji,
b)
znamionową wydajność w metrach sześciennych na godzinę (Nm3/h),
c)
średnią sprawność eksploatacyjną w ciągu roku, jeżeli jest określana,
d)
sposób odprowadzania i wykorzystania zatrzymanych pyłów,
e)
ilość zatrzymywanych pyłów w tonach na rok,
7)
wysokość i średnicę górnego otworu poszczególnych wylotów gazów odlotowych.
§  3.
Wojewódzki organ do spraw ochrony powietrza w porozumieniu z właściwym państwowym inspektorem sanitarnym określa rodzaj i ilość substancji dopuszczalnych do wydalania przez zakład w zależności od:
1)
stanu zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego na danym obszarze (miejscowość lub dzielnica),
2)
warunków rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w powietrzu atmosferycznym,
3)
zagospodarowania obszaru otaczającego zakład w promieniu 10 km,
4)
możliwości technologicznych i ekonomicznych zakładu, a w szczególności możliwości zainstalowania urządzeń o maksymalnej sprawności.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1966.55.270

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zgłoszenie danych dotyczących charakterystyki zakładów pod względem ochrony powietrza atmosferycznego oraz zasady określania rodzaju i ilości substancji dopuszczalnych do wydalania przez zakłady.
Data aktu: 15/09/1966
Data ogłoszenia: 11/10/1966
Data wejścia w życie: 11/10/1966