Ustalenie granic okręgu ochrony górniczej złóż wód leczniczych (mineralnych) Uzdrowiska Lądek-Zdrój w województwie wrocławskim.

ZARZĄDZENIE
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 12 grudnia 1964 r.
w sprawie ustalenia granic okręgu ochrony górniczej złóż wód leczniczych (mineralnych) Uzdrowiska Lądek-Zdrój w województwie wrocławskim.

Na podstawie art. 14, 15 i 16 ustawy z dnia 23 marca 1922 r. o uzdrowiskach (Dz. U. z 1922 r. Nr 31, poz. 254 i z 1928 r. Nr 36, poz. 331) zarządza się, co następuje:
§  1.
Dla złóż wód leczniczych (mineralnych) Uzdrowiska Lądek-Zdrój tworzy się tymczasowy okręg ochrony górniczej o następujących granicach: począwszy od punktu 1 usytuowanego na granicy państwowej na wzgórzu "Borówkowa" o rzędnych wysokościowych 899,5 m n.p.m. granica okręgu przebiega wzdłuż granicy Państwa w kierunku południowo-wschodnim i dochodzi do punktu 2, usytuowanego na wzgórzu "Szewczyk", stąd biegnie w kierunku południowym na długości 1.458 m i dochodzi do punktu 3 usytuowanego nad brzegiem rzeki Biała Lądecka w miejscowości Nowy Gierałtów. Od tego punktu granica biegnie w kierunku zachodnim wzdłuż rzeki Biała Lądecka i dochodzi do punktu 4, usytuowanego o około 500 m od miejsca ujścia potoku Młynówka do rzeki Białej Lądeckiej w miejscowości Goszów. Stąd biegnie w kierunku zachodnim na długości 716 m i dochodzi do punktu 5 o rzędnych wysokościowych 675 m n.p.m., dalej granica biegnie w kierunku północno-zachodnim na długości 2.190 m, osiągając punkt 6 usytuowany w punkcie triangulacyjnym o rzędnych wysokościowych 598,0 m n.p.m. Stąd biegnie w kierunku północno-zachodnim na długości 2.288 m dochodząc do punktu 7 usytuowanego na wzgórzu "Siniak" o rzędnych wysokościowych 658,2 m n.p.m. Od tego punktu granica biegnie w kierunku północnym na długości 1.119 m i osiąga punkt 8 usytuowany obok drogi polnej Kąty Bystrzyckie - Ugór, stąd dalej granica biegnie na długości 2.116 m do punktu 9 usytuowanego na wzgórzu o rzędnych wysokościowych 565,0 m n.p.m. Od tego punktu granica biegnie w kierunku północno-wschodnim na długości 2.554 m i dochodzi do punktu 10 usytuowanego na wzgórzu "Rasztowiec", skąd biegnie w kierunku północno-wschodnim na długości 1.428 m i dochodzi do punktu 11, dalej w kierunku północno-wschodnim na długości 1.035 m osiągając punkt 12 usytuowany na wzgórzu "Orłówka". Od tego punktu granica biegnie w kierunku wschodnim na długości 918 m i dochodzi do punktu 1 zamykając w ten sposób obwodnicę okręgu ochrony górniczej.
§  2.
W obrębie określonego w § 1 okręgu ochrony górniczej prowadzenie wszelkich robót górniczych, wiertniczych, budowlanych, a w szczególności kopanie studzien, prowadzenie prac geologicznych, badanie przydatności gruntów dla potrzeb budownictwa i zagospodarowania przestrzennego oraz wznoszenie wszelkich obiektów i budowli może być dokonywane zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 1960 r. o prawie geologicznym (Dz. U. Nr 52, poz. 303) oraz art. 29 ust. 1 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1961 r. Nr 23, poz. 113) - po uzyskaniu zgody okręgowego urzędu górniczego, poprzedzonej opinią przedsiębiorstwa państwowego Uzdrowisko Lądek-Zdrój.
§  3.
W razie napotkania przy prowadzeniu robót wymienionych w § 2 wypływu wody leczniczej (mineralnej), jednostka wykonująca i zlecająca te roboty obowiązana jest natychmiast powiadomić o tym właściwy okręgowy urząd górniczy i przedsiębiorstwo państwowe Uzdrowisko Lądek-Zdrój, a wypływ ten do czasu otrzymania decyzji odpowiednio zabezpieczyć.
§  4.
W wymienionym w § 1 okręgu ochrony górniczej zabrania się bez zgody okręgowego urzędu górniczego, poprzedzonej opinią przedsiębiorstwa państwowego Uzdrowisko Lądek-Zdrój, wykonywania robót ziemnych poniżej 5 m, licząc od powierzchni terenu.
§  5.
W wymienionym w § 1 okręgu ochrony górniczej eksploatacja wód wgłębnych może być prowadzona pod warunkiem wykorzystania naturalnych przelewów. Eksploatacja innych ujęć wody dopuszczalna jest jedynie na podstawie zezwolenia, udzielonego przez właściwy organ administracji państwowej, w zakresie ustalonym w tym zezwoleniu.
§  6.
W wymienionym w § 1 okręgu ochrony górniczej prace melioracyjne oraz regulacja rzek i potoków mogą być dokonywane pod warunkiem uzyskania zgody odpowiednich organów administracji państwowej, poprzedzonej opinią okręgowego urzędu górniczego.
§  7.
Dopuszcza się dalszą eksploatację kamieniołomów "Lutynia" i "Lądek Orłowiec" pod następującymi warunkami:
a)
prowadzenie robót strzałowych może odbywać się jedynie krótkimi otworami o głębokości nie przekraczającej 3 m,
b)
rodzaj stosowanych środków strzałowych, wielkość ładunków w jednym otworze oraz ilość otworów w jednej serii każdorazowo ustala okręgowy urząd górniczy,
c)
roboty strzałowe (w caliźnie i rozszczepkowe) mogą być prowadzone nie częściej niż dwa razy w tygodniu, przy czym czas strzelania zostanie każdorazowo ustalony w planie ruchu,
d)
w odniesieniu do kamieniołomu "Lutynia" dopuszcza się prowadzenie eksploatacji jedynie do pierwszego poziomu, tj. warstwicy + 130 m, według planu obszaru górniczego tego kamieniołomu,
e)
w studzienkach kontrolnych, zlokalizowanych w pobliżu kamieniołomu "Lutynia", które wykona ten kamieniołom, mają być prowadzone przez przedsiębiorstwo państwowe Uzdrowisko Lądek-Zdrój obserwacje poziomu wód gruntowych, a wyniki tych obserwacji wraz z ewentualnymi wnioskami przedstawiane właściwemu okręgowemu urzędowi górniczemu w okresach kwartalnych.
§  8.
W wymienionym w § 1 okręgu ochrony górniczej wydziela się ścisły okręg ochrony górniczej, dla którego ustala się następujące granice: począwszy od punktu I, usytuowanego w punkcie triangulacyjnym o rzędnych wysokościowych 691,0 m n.p.m. na północ od miejscowości Lądek-Zdrój, granica biegnie w kierunku wschodnim na długości 2.432 m i dochodzi do punktu II usytuowanego na wzgórzu "Szwedzkie Szańce" obok kamieniołomu "Lutynia". Stąd biegnie w kierunku północno-wschodnim na długości 552 m dochodząc do punktu III usytuowanego na granicy Państwa pomiędzy PRL a CSRS w miejscu położenia punktu triangulacyjnego o rzędnych wysokościowych 711,1 m n.p.m. Od tego punktu granica biegnie w kierunku południowym na długości 3.246 m do punktu IV, usytuowanego na wzgórzu "Królówka". Stąd granica biegnie w kierunku południowo-zachodnim na długości 417 m i osiąga punkt V. Dalej biegnie w kierunku południowo-zachodnim na długości 2.833 m, dochodząc do punktu VI usytuowanego przy torze kolejowym Stronie Śląskie - Lądek-Zdrój. Od tego punktu granica biegnie w kierunku północno-zachodnim na długości 954 m i dochodzi do punktu VII, usytuowanego na wzgórzu "Siedlica" obok miejscowości Stojków. Stąd granica biegnie w kierunku północnym na długości 2.315 m, osiągając punkt VIII usytuowany obok ratusza w Lądku-Zdroju. Stąd biegnie dalej w kierunku północnym na długości 878 m i dochodzi do punktu IX. Od tego punktu granica biegnie dalej w kierunku północnym na długości 857 m, dochodząc do punktu I i w ten sposób zamykając obwodnice ścisłego okręgu ochrony górniczej złóż wód leczniczych (mineralnych) Lądka-Zdroju.
§  9.
W wymienionym w § 8 ścisłym okręgu ochrony górniczej zabrania się bez zgody okręgowego urzędu górniczego, poprzedzonej opinią przedsiębiorstwa państwowego Uzdrowisko Lądek-Zdrój, wykonywania wszelkich prac ziemnych i fundamentowych o głębokości poniżej 3 m, licząc od powierzchni terenu.
§  10.
Szczegółowy przebieg granic okręgu ochrony górniczej, o których mowa w §§ 1 i 8, przedstawia mapa okręgu ochrony górniczej w skali 1:10.000.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1965.5.16

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalenie granic okręgu ochrony górniczej złóż wód leczniczych (mineralnych) Uzdrowiska Lądek-Zdrój w województwie wrocławskim.
Data aktu: 12/12/1964
Data ogłoszenia: 27/01/1965
Data wejścia w życie: 27/01/1965