Regulamin odznaki "Wzorowy Kierowca".

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 4 grudnia 1963 r.
w sprawie regulaminu odznaki "Wzorowy Kierowca".

Na podstawie § 6 pkt 1 uchwały nr 313 Rady Ministrów z dnia 24 września 1963 r. w sprawie odznaki "Wzorowy Kierowca" (Monitor Polski Nr 73, poz. 362) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się regulamin odznaki "Wzorowy Kierowca", stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  2.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 16 czerwca 1952 r. w sprawie ustalenia regulaminu odznaki "Wzorowego Kierowcy" (Monitor Polski Nr A-58, poz. 897),
2)
zarządzenie Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 7 kwietnia 1953 r. w sprawie nadawania odznak "Wzorowego Kierowcy" kierowcom zwolnionym z czynnej służby wojskowej, którzy w czasie tej służby otrzymali wojskową odznakę "Wzorowego Kierowcy" (Monitor Polski Nr A-41, poz. 502).
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1964 r.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN ODZNAKI "WZOROWY KIEROWCA"

§ 1.
1.
Odznaka "Wzorowy Kierowca", zwana dalej w skróceniu "odznaką", przedstawia koło samochodowe, którego opona jest koloru brązowego - dla odznaki brązowej, koloru srebrnego - dla odznaki srebrnej i koloru złotego - dla odznaki złotej. Na tarczy koloru ciemnoszarego, ujętej kołem samochodowym, umieszczona jest sylwetka samochodu ciężarowego koloru odpowiadającego kolorowi opony. Nad sylwetką samochodu znajduje się godło Państwa. W dolnej części na wysokości 1/3 średnicy koło opasuje wstęga o barwach narodowych. W części środkowej wstęgi znajduje się napis "Wzorowy Kierowca".
2.
Wzór odznaki oraz wzór legitymacji uprawniającej do noszenia i umieszczania na pojeździe tej odznaki podane są w załącznikach nr 1 i 2 do niniejszego regulaminu.
§  2.
Odznaka wykonana jest w dwóch odmianach:
1)
jako znaczek metalowy o średnicy 30 mm, przeznaczony do noszenia przez kierowcę na wierzchniej odzieży,
2)
jako nalepka okrągła z barwnie nadrukowanego celofanu o średnicy 80 mm, przeznaczona do umieszczenia na przedniej szybie pojazdu samochodowego.
§  3.
1.
Odznakę wykonaną jako znaczek metalowy nosi kierowca na wierzchniej odzieży z prawej strony; jeżeli odzież posiada po prawej stronie zewnętrznej górną kieszeń, odznakę należy umieszczać po środku kieszeni.
2.
Odznakę może kierowca nosić w miniaturze.
3.
Odznakę wykonaną jako nalepka celofanowa umieszcza kierowca, któremu odznakę nadano, na obsługiwanym przez siebie pojeździe samochodowym w dolnym rogu przedniej szyby pojazdu po przeciwnej stronie miejsca przeznaczonego w pojeździe dla kierowcy.
4.
Kierowca, który nosi odznakę albo prowadzi pojazd samochodowy, na którym umieszczona jest odznaka, powinien posiadać przy sobie legitymację stwierdzającą uprawnienia do odznaki.
§  4.
Odznakę brązową może uzyskać kierowca, który w zawodzie kierowcy przepracował nieprzerwanie co najmniej 3 lata w jednym lub najwyżej w dwóch zakładach pracy i w okresie tym:
1)
nie spowodował wypadku samochodowego,
2)
nie był karany za naruszenie przepisów ruchu drogowego grzywną powyżej 100 zł lub za przestępstwo popełnione w związku z wykonywaniem zawodu kierowcy,
3)
nie dopuścił do uszkodzenia pojazdu z niedbalstwa lub braku umiejętności,
4)
przydzielony pojazd w okresach pomiędzy planowanymi przestojami technicznymi utrzymuje w sprawności technicznej przez systematyczne doglądanie pojazdu oraz staranne wykonywanie czynności obsługowo-naprawczych, należących do zakresu czynności kierowcy,
5)
właściwie eksploatuje pojazd oraz oszczędnie zużywa paliwo i ogumienie,
6)
posiada dobrą znajomość pojazdów samochodowych i ich obsługi, dobrą znajomość przepisów ruchu drogowego oraz systematycznie pogłębia swoje wiadomości w tym zakresie,
7)
wykazuje całkowite opanowanie techniki jazdy samochodowej we wszystkich warunkach drogowych i atmosferycznych,
8)
wykazuje socjalistyczny stosunek do majątku społecznego powierzonego jego opiece oraz do zleconych mu obowiązków, jak również wysoki poziom kultury jazdy,
9)
jest zdyscyplinowanym pracownikiem i przyczynia się do usprawnienia gospodarki samochodowej na swoim odcinku,
10)
wykazuje wysoki poziom moralny i przykładne zachowanie się,
11)
jest aktywny w pracy społecznej.
§  5.
Odznakę srebrną może uzyskać kierowca, który w zawodzie kierowcy przepracował nieprzerwanie co najmniej 5 lat, posiada odznakę brązową, odpowiada warunkom wymienionym w § 4 i przenosi swoje doświadczenia na innych kierowców. Odznaka srebrna nie może być jednak nadana wcześniej niż po upływie 2 lat od czasu otrzymania przez kierowcę odznaki brązowej.
§  6.
Odznakę złotą może uzyskać kierowca, który posiada odznakę srebrną oraz w czasie swojej pracy zawodowej przejechał jako kierowca 300 000 km, odpowiada warunkom wymienionym w § 4 i przekazuje swoje doświadczenia innym kierowcom. Odznaka złota nie może być jednak nadana wcześniej niż po upływie 2 lat od czasu otrzymania przez kierowcę odznaki srebrnej.
§  7.
Żołnierzom, którzy w czasie pełnienia służby wojskowej zostali wyróżnieni odznaką, zalicza się okres tej służby do ogólnych warunków wymaganych do uzyskania odznaki wyższego stopnia, jeżeli w ciągu trzech miesięcy od dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej podejmą pracę w zawodzie kierowcy.
§  8.
Ustala się następujący tryb postępowanie przy nadawaniu odznaki:
1)
bezpośredni zwierzchnik służbowy kierowcy (kierownik jednostki) po stwierdzeniu, że kierowca spełnia warunki wymagane do uzyskania odznaki danego stopnia (§§ 4, 5 i 6) i zasługuje na wyróżnienie, przedstawia wniosek o nadanie kierowcy odznaki - kierownikowi jednostki nadrzędnej w porozumieniu z prezydium rady robotniczej, a w jednostkach organizacyjnych, w których nie działa rada robotnicza - w porozumieniu z radą zakładową,
2)
kierownik jednostki nadrzędnej (pkt 1) rozpatruje wniosek i w razie uznania jego zasadności przesyła wniosek do wydziału komunikacji prezydium właściwej terenowo wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa), który przedstawia wniosek przewodniczącemu prezydium tej rady.
§  9.
1.
Dla opiniowania wniosków o nadanie odznaki przewodniczący prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) powołuje zespół opiniujący.
2.
W skład zespołu wchodzą:
1)
kierownik wydziału komunikacji prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) lub inna powołana na jego wniosek osoba - jako przewodniczący,
2)
jako członkowie:
a)
przedstawiciel Związku Zawodowego Transportowców i Drogowców;
b)
przedstawiciel Milicji Obywatelskiej.
§  10.
1.
Odznakę brązową nadaje przewodniczący prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa), właściwej ze względu na miejsce zamieszkania kierowcy.
2.
Odznakę srebrną i złotą nadaje Minister Komunikacji na wniosek przewodniczącego prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa), wymienionej w ust. 1.
§  11.
1.
Wręczenie odznaki i legitymacji odbywa się w sposób uroczysty.
2.
Wręczenia odznaki brązowej dokonuje przewodniczący prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
3.
Wręczenia odznaki srebrnej i złotej dokonuje Minister Komunikacji albo przewodniczący prezydium właściwej terenowo wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa), upoważniony do tego stosownie do § 5 ust. 2 uchwały nr 313 Rady Ministrów z dnia 24 września 1963 r. w sprawie odznaki "Wzorowy Kierowca" (Monitor Polski Nr 73, poz. 362).
§  12.
1.
Minister Komunikacji może pozbawić kierowcę odznaki srebrnej i złotej, a przewodniczący prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) - odznaki brązowej, jeżeli uzna, że zachowanie się kierowcy nie uzasadnia dalszego posiadania odznaki.
2.
Pozbawienie odznaki może nastąpić również na wniosek właściwych wydziałów komunikacji prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) lub organów Milicji Obywatelskiej.
3.
Minister Komunikacji pozbawia kierowcę odznaki srebrnej i złotej, a przewodniczący prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) - odznaki brązowej w razie cofnięcia kierowcy prawa jazdy na stałe z winy kierowcy lub pozbawienia go prawa wykonywania zawodu kierowcy.
§  13.
1.
W razie zagubienia lub zaginięcia odznaki (znaczka lub nalepki) albo legitymacji kierowca obowiązany jest zgłosić o tym w terminie 7 dni swojemu bezpośredniemu zwierzchnikowi oraz wydziałowi komunikacji prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) właściwej ze względu na miejsce zamieszkania kierowcy.
2.
W razie zagubienia lub zaginięcia odznaki lub legitymacji wydaje się nową odznakę oraz duplikat legitymacji.

Załącznik  Nr 1

WZÓR ODZNAKI "WZOROWY KIEROWCA"

Załącznik  Nr 2

WZÓR LEGITYMACJI ODZNAKI "WZOROWY KIEROWCA"

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1963.95.446

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Regulamin odznaki "Wzorowy Kierowca".
Data aktu: 04/12/1963
Data ogłoszenia: 23/12/1963
Data wejścia w życie: 01/01/1964