Zasady i tryb dokonywania zmian cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych oraz ceny robót (usług).

UCHWAŁA Nr 396
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 grudnia 1963 r.
w sprawie zasad i trybu dokonywania zmian cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych oraz cen robót (usług).

W celu skoordynowania zmian cen w powiązaniu z opracowywaniem narodowych planów gospodarczych, na podstawie art. 2 i 3 dekretu z dnia 3 czerwca 1953 r. o ustalaniu cen, opłat i stawek taryfowych (Dz. U. Nr 31, poz. 122) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Zmiany cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych oraz cen robót (usług), z wyłączeniem cen usług wykonywanych dla ludności oraz dla rolnictwa, zwane w dalszym ciągu "zmianą cen", dokonywane są w trybie niniejszej uchwały.
2.
Przepisy uchwały nie dotyczą zmian cen wprowadzających nowy poziom cen w poszczególnych gałęziach przemysłu i mających znaczenie dla proporcji ustalanych w narodowych planach gospodarczych; te zmiany cen dokonywane są na podstawie odrębnych wytycznych Rady Ministrów.
§  2.
1.
Zmiany cen mogą być dokonywane wyłącznie w przypadkach wyraźnie ujemnego wpływu cen na realizację wyznaczonych celów gospodarczych i w trybie określonym niniejszą uchwałą.
2.
Zmienione ceny powinny być wprowadzone w życie z dniem 1 stycznia następnego roku kalendarzowego, z tym że w wyjątkowych przypadkach mogą one być wprowadzone w życie w ciągu roku kalendarzowego.
§  3.
1.
Wnioski w sprawie zmiany cen zainteresowani ministrowie składają Państwowej Komisji Cen najpóźniej w terminie do dnia 30 kwietnia roku poprzedzającego rok, od którego zmiana cen ma wejść w życie.
2.
Do wniosków w sprawie zmian cen powinno być załączone uzasadnienie konieczności zmiany cen, oparte na analizie wpływu proponowanych cen na realizację wyznaczonych celów gospodarczych, a w szczególności na:
1)
pożądaną substytucję artykułów,
2)
wdrażanie nowej techniki,
3)
oszczędności dewizowe,
4)
wielkość produkcji (wzrost lub ograniczenie),
5)
wskaźniki techniczno-ekonomiczne w procesie produkcyjnym (eksploatacyjnym) u odbiorców.
3.
Do wniosków należy załączyć również opinię ministerstwa nadzorującego głównych odbiorców danego artykułu oraz wyliczenia skutków finansowych proponowanej zmiany cen u głównych odbiorców w podziale według przeznaczenia artykułów (usług), których cena ma ulec zmianie (inwestycje, eksploatacja, eksport, rynek). Do wniosków o zmianę cen podstawowych materiałów i maszyn używanych w budownictwie oraz taryf transportowych należy dołączyć także opinię Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury oraz Ministra Komunikacji.
4.
Wnioski w sprawie zmian cen powinny być oparte na analizie cen dokonywanej przez zjednoczenia i ministerstwa.
§  4.
Zmiany cen w zakresie artykułów i usług nie objętych wykazami stanowiącymi załączniki do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 sierpnia 1957 r. w sprawie ustalania przez Radę Ministrów wytycznych do określania cen i stawek taryfowych niektórych artykułów i usług (Dz. U. Nr 49, poz. 235) dokonywane będą przez Państwową Komisję Cen. Ważniejsze zmiany cen mające wpływ na wielkość wskaźników planu dokonywane będą po zasięgnięciu opinii Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, a również - jeżeli zmiana cen dotyczy materiałów podstawowych i maszyn używanych w budownictwie lub taryf transportowych - Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury oraz Ministra Komunikacji.
§  5.
1.
Zmiany cen powinny być podawane do wiadomości zainteresowanych w terminie do dnia 30 czerwca roku poprzedzającego rok, od którego zmiana cen ma wejść w życie, w trybie określonym w porozumieniu z Komisją Planowania przy Radzie Ministrów.
2.
Odpis decyzji o zmianie cen dokonywanej w ciągu roku kalendarzowego Państwowa Komisja Cen przesyła Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i zainteresowanym ministrom.
§  6.
Przepisy uchwały nie naruszają:
1)
przekazanych ministrom i dyrektorom zjednoczeń uprawnień do dokonywania zmian cen,
2)
uprawnień w zakresie zmian cen wynikających w przepisów dotyczących ustalania cen artykułów (usług):
a)
nietypowych,
b)
przeznaczonych na eksport,
c)
zbywanych w ramach kooperacji przemysłowej.
§  7.
Przepisy uchwały nie mają zastosowania do zmian cen artykułów i robót (usług) wykonywanych wyłącznie na zaopatrzenie Sił Zbrojnych.
§  8.
Ilekroć mowa w uchwale o ministrze, rozumie się również przewodniczących komitetów sprawujących funkcje naczelnych organów administracji państwowej, kierowników urzędów centralnych oraz zarządy centralnych związków spółdzielczych.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024