Odbywanie praktyki na stanowiskach pracowniczych w prezydiach rad narodowych.

UCHWAŁA Nr 389
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 grudnia 1963 r.
w sprawie odbywania praktyki na stanowiskach pracowniczych w prezydiach rad narodowych.

Na podstawie art. 20 i 21 ustawy z dnia 2 lipca 1958 r. o nauce zawodu, przyuczaniu do określonej pracy i warunkach zatrudniania młodocianych w zakładach pracy oraz o wstępnym stażu pracy (Dz. U. z 1958 r. Nr 45, poz. 226 i z 1961 r. Nr 32, poz. 160) Rada Ministrów w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
§  1.
Powołanie na określone stanowiska pracownicze w prezydiach rad narodowych osób rozpoczynających pracę zawodową w wydziałach i innych jednostkach organizacyjnych prezydiów rad narodowych poprzedza praca na stanowisku praktykanta przewidzianym w tabeli stanowisk, kwalifikacji i uposażenia pracowników prezydiów rad narodowych stanowiącej załącznik nr 1 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 maja 1958 r. w sprawie ustalenia stanowisk, kwalifikacji i uposażenia pracowników prezydiów rad narodowych (Dz. U. z 1958 r. Nr 33, poz. 149, z 1959 r. Nr 17, poz. 95, z 1960 r. Nr 14, poz. 80 i z 1962 r. Nr 31, poz. 145).
§  2.
1.
Na stanowisko praktykanta może być przyjęta osoba, która:
1)
jest obywatelem polskim,
2)
korzysta w pełni z praw cywilnych i obywatelskich,
3)
posiada wymagane kwalifikacje w zakresie wykształcenia.
2.
Na stanowisko praktykanta nie powinny być przyjmowane osoby:
1)
przeciw którym toczy się postępowanie karno-sądowe albo też postępowanie o ubezwłasnowolnienie,
2)
karane za przestępstwa popełnione z chęci zysku lub za inne przestępstwa, których popełnienie dyskwalifikuje do zatrudnienia w administracji państwowej.
§  3.
1.
Czas trwania praktyki wynosi 12 miesięcy.
2.
Usprawiedliwiona nieobecność w pracy praktykanta trwająca łącznie nie dłużej niż 6 tygodni nie powoduje przedłużenia czasu trwania praktyki. Czas trwania praktyki ulega jednak przedłużeniu o dalszy okres nieobecności praktykanta nawet w przypadku jej usprawiedliwienia.
3.
Przepis ust. 2 nie narusza wszelkich innych uprawnień pracownika uzależnionych od okresu pracy w zakładzie pracy lub od ciągłości pracy w danym zatrudnieniu.
§  4.
1.
Praktykant w zasadzie powinien odbywać praktykę w wydziale (równorzędnej jednostce organizacyjnej) prezydium rady narodowej, w którym ma być zatrudniony po odbyciu praktyki, uzupełniając nadto swoją umiejętność zawodową przez odbywanie praktyki w innych jednostkach organizacyjnych prezydium rady narodowej oraz w prezydium rady narodowej niższego stopnia, w zależności od problematyki zawartej w programie szkolenia praktykanta.
2.
Absolwenci inżynierowie, absolwenci posiadający tytuł magistra inżyniera, jak również absolwenci średnich technicznych szkół zawodowych powinni być w czasie praktyki w prezydium rady narodowej skierowani na praktykę w zakładzie produkcyjnym na okres 6 miesięcy; w okresie tym pobierają uposażenie z prezydium rady narodowej.
§  5.
1.
Praktykant odbywa praktykę na podstawie programu szkolenia.
2.
Po ukończeniu przepisanej praktyki praktykanci powinni poddać się egzaminowi kwalifikacyjnemu na zasadach i w trybie określonych w przepisach o egzaminach dla praktykantów w prezydiach rad narodowych.
3.
Praktykantom, którzy składają egzamin poza miejscem odbywania praktyki, przysługują diety za czas niezbędny do złożenia egzaminu i koszty podróży według przepisów obowiązujących przy podróżach służbowych pracowników państwowych.
§  6.
1.
Po złożeniu egzaminu z wynikiem dodatnim powołuje się praktykanta na określone stanowisko pracownicze przy równoczesnym zaszeregowaniu do właściwej grupy uposażenia przewidzianej dla tego stanowiska.
2.
Czas trwania praktyki wlicza się do czasu pracy zawodowej.
§  7.
Prezes Rady Ministrów określi w drodze zarządzenia szczegółowe zasady:
1)
zatrudnienia praktykanta,
2)
zaliczenia pracy do okresu praktyki,
3)
skrócenia lub zwolnienia od odbycia praktyki i zwolnienia od egzaminu,
4)
opracowania programu szkolenia praktykanta.
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, zainteresowanym ministrom oraz przewodniczącym prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024