Międzybranżowy centralny ośrodek normalizacyjny organizacji i techniki pracy biurowej oraz wyposażenia biur.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 24 października 1963 r.
w sprawie międzybranżowego centralnego ośrodka normalizacyjnego organizacji i techniki pracy biurowej oraz wyposażenia biur.

Na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 27 listopada 1961 r. o normalizacji (Dz. U. Nr 53, poz. 298) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zakład Organizacji i Techniki Pracy Biurowej zgodnie z załącznikiem do uchwały nr 407 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 28 listopada 1960 r. w sprawie centralnych ośrodków normalizacyjnych - ustalonym zarządzeniem nr 68 Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 lipca 1962 r. - sprawuje funkcje międzybranżowego centralnego ośrodka normalizacyjnego organizacji i techniki pracy biurowej oraz wyposażenia biur, zwanego dalej "centralnym ośrodkiem normalizacyjnym".
2.
Zakład Organizacji i Techniki Pracy Biurowej jako międzybranżowy centralny ośrodek normalizacyjny odpowiada za należyty rozwój i poziom fachowy prac normalizacyjnych w zakresie organizacji i techniki pracy biurowej oraz wyposażenia biur i koordynuje działalność normalizacyjną właściwych jednostek niezależnie od ich administracyjnego podporządkowania.
§  2.
1.
Do zadań Zakładu Organizacji i Techniki Pracy Biurowej jako centralnego ośrodka normalizacyjnego należy:
1)
inicjowanie i organizowanie prac normalizacyjnych w porozumieniu z Polskim Komitetem Normalizacyjnym oraz z zainteresowanymi ministerstwami (urzędami centralnymi),
2)
opracowywanie projektów własnych planów prac normalizacyjnych oraz opiniowanie projektów planów prac normalizacyjnych innych ośrodków,
3)
inicjowanie, prowadzenie lub organizowanie prac naukowo-badawczych i doświadczalnych, stanowiących podstawę ustalania norm,
4)
opracowywanie lub organizowanie opracowania projektów norm z zakresu organizacji i techniki pracy biurowej oraz wyposażenia biur,
5)
opiniowanie projektów norm dotyczących urządzeń i środków technicznych pracy biurowej, opracowywanych przez inne ośrodki normalizacyjne,
6)
badanie skutków technicznych i ekonomicznych norm oraz inicjowanie zmiany norm przestarzałych,
7)
koordynacja działalności normalizacyjnej ośrodków normalizacyjnych w zakresie tematyki centralnego ośrodka normalizacyjnego,
8)
opracowywanie wniosków w sprawie właściwego wykorzystania prac normalizacyjnych,
9)
opiniowanie dokumentów normalizacyjnych o charakterze międzynarodowym (RWPG-ISO), przygotowywanie materiałów dla przedstawicieli Polski w tych organizacjach.
2.
Plany prac normalizacyjnych stanowią integralną część planu działalności Zakładu Organizacji i Techniki Pracy Biurowej.
3.
W realizacji planu prac związanego z funkcją ośrodka biorą udział komórki organizacyjne Zakładu odpowiednio do swego zakresu działania.
4.
Zakład Organizacji i Techniki Pracy Biurowej uzgadnia z właściwymi jednostkami organizacyjnymi ministerstw (urzędów centralnych) szczegółowe zasady współpracy w zakresie normalizacji.
5.
Zakład Organizacji i Techniki Pracy Biurowej jest uprawniony do:
1)
samodzielnego występowania do zainteresowanych instytucji i jednostek organizacyjnych w sprawach dotyczących normalizacji,
2)
zbierania materiałów i informacji niezbędnych do realizacji zadań,
3)
zgłaszania wniosków o wprowadzenie do planów pracy innych ośrodków określonych zadań,
4)
analizowania wykonania planów innych ośrodków realizujących zadania dotyczące problematyki organizacji i techniki pracy biurowej, środków organizacyjnych pracy biurowej i przedmiotów wyposażenia biur.
§  3.
1.
Zadania Zakładu Organizacji i Techniki Pracy Biurowej jako centralnego ośrodka normalizacyjnego wykonuje komórka normalizacyjna Zakładu, podległa bezpośrednio dyrektorowi Zakładu.
2.
Komórka normalizacyjna wykonuje zadania w zakresie planowania, koordynacji oraz kontroli rzeczowej i formalnej prac normalizacyjnych.
3.
Szczegółowe zadania oraz organizację pracy komórki normalizacyjnej (ust. 1) określi dyrektor Zakładu Organizacji i Techniki Pracy Biurowej.
§  4.
Organem opiniodawczym i doradczym Zakładu Organizacji i Techniki Pracy Biurowej w zakresie prac normalizacyjnych jest Komisja Normalizacyjna, utworzona odrębnym zarządzeniem.
§  5.
Zasady finansowania działalności normalizacyjnej regulują przepisy zarządzenia Ministra Finansów z dnia 28 czerwca 1962 r. w sprawie źródeł i sposobu finansowania prac normalizacyjnych oraz zasad wynagradzania za te prace (Monitor Polski Nr 56, poz. 267).
§  6.
Traci moc zarządzenie nr 103 Ministra Finansów z dnia 22 czerwca 1959 r. w sprawie powierzenia funkcji ośrodka normalizacyjnego Zakładowi Organizacji i Techniki Pracy Biurowej.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024