Postępowanie w sprawach tajnych projektów wynalazczych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW OBRONY NARODOWEJ I SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 24 września 1963 r.
o postępowaniu w sprawach tajnych projektów wynalazczych.

Na podstawie art. 66 ustawy z dnia 31 maja 1962 r. - Prawo wynalazcze (Dz. U. Nr 33, poz. 156) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Twórca tajnego projektu wynalazczego oraz wszystkie osoby pracujące przy tajnym projekcie wynalazczym obowiązane są do zabezpieczenia jego tajności. Przez tajny projekt wynalazczy rozumie się wynalazek, wzór użytkowy lub projekt racjonalizatorski mający cechy tajności.
2.
Przez zabezpieczenie tajności projektu wynalazczego rozumie się w szczególności:
1)
zabezpieczenie prac oraz dokumentacji projektu wynalazczego w taki sposób, aby nie miały do nich dostępu osoby nieuprawnione,
2)
nieuprawnianie wobec osób nieuprawnionych przebiegu i wyniku prowadzonych prac.
§  2.
Kierownik jednostki gospodarki uspołecznionej, w której są lub były prowadzone prace nad tajnym projektem wynalazczym, obowiązany jest do zabezpieczenia tajności tego projektu zgodnie z § 1 ust. 2 oraz obowiązującymi w tej jednostce przepisami o postępowaniu z dokumentami tajnymi.
§  3.
1.
Osoba prowadząca prace nad tajnym projektem wynalazczym, zatrudniona w jednostce gospodarki uspołecznionej, obowiązana jest zawiadomić kierownika tej jednostki o rozpoczęciu prac nad tym projektem oraz o ich przebiegu.
2.
Prace nad tajnym pracowniczym projektem wynalazczym mogą być prowadzone tylko w pomieszczeniach jednostki gospodarki uspołecznionej.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do tajnych niepracowniczych projektów wynalazczych zgłoszonych do zastosowania w gospodarce uspołecznionej.
§  4.
Jeżeli twórca niepracowniczego projektu wynalazczego nie ma możliwości zabezpieczenia tajności projektu (§ ust. 2), obowiązany jest dokumentację dotyczącą tego projektu przechowywać we właściwym do spraw wewnętrznych organie prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej do czasu zgłoszenia projektu wynalazczego do opatentowania lub przekazania go jednostce gospodarki uspołecznionej, jednak nie dłużej niż przez okres 6 miesięcy.
§  5.
1.
Kierownik jednostki gospodarki uspołecznionej po zbadaniu, czy zgłoszony tajny wynalazek lub wzór użytkowy może być przyjęty do zastosowania, obowiązany jest przekazać wstępne materiały dotyczące tego wynalazku lub wzoru użytkowego drogą służbową do Ministra Obrony Narodowej, jeżeli wynalazek lub wzór użytkowy wchodzi w zakres obrony Państwa, bądź do ministra (kierownika urzędu centralnego) właściwego ze względu na przedmiot wynalazku lub wzoru użytkowego, w celu wydania postanowienia o jego tajności.
2.
O tajności projektu racjonalizatorskiego zgłoszonego i mogącego znaleźć zastosowanie w jednostce gospodarki uspołecznionej postanawia kierownik tej jednostki.
§  6.
Twórca tajnego wynalazku lub wzoru użytkowego albo kierownik jednostki gospodarki uspołecznionej, zgłaszając wynalazek lub wzór użytkowy wchodący w zakres obrony Państwa do opatentowania w Urzędzie Patentowym Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, obowiązany jest wynalazek ten lub wzór użytkowy podać z zachowaniem tajności niezwłocznie do wiadomości Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
§  7.
Twórca tajnego niepracowniczego wynalazku lub wzoru użytkowego w razie zgłoszenia wynalazku lub wzoru użytkowego do opatentowania obowiązany jest wszelkie materiały dotyczące tego wynalazku lub wzoru użytkowego doręczyć osobiście lub przez pełnomocnika Urzędowi Patentowemu.
§  8.
1.
W razie zgłoszenia tajnego niepracowniczego wynalazku lub wzoru użytkowego jednostce gospodarki uspołecznionej na zasadach przewidzianych dla pracowniczych projektów wynalazczych, materiały dotyczące tego wynalazku lub wzoru użytkowego ich twórca doręcza osobiście lub przez pełnomocnika zainteresowanej jednostce, a w razie niemożności doręczenia tej jednostce - najbliższej wojskowej komendzie wojewódzkiej lub rejonowej.
2.
Jeżeli w miejscowości, w której twórca wynalazku lub wzoru użytkowego zamieszkuje lub przebywa, nie ma wojskowej komendy wojewódzkiej lub rejonowej, materiały określone w ust. 1 doręcza się właściwemu do spraw wewnętrznych organowi prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej.
§  9.
Urząd Patentowy, po zgłoszeniu przez twórcę tajnego niepracowniczego projektu wynalazku lub wzoru użytkowego, a przed wszczęciem dalszego postępowania, przekazuje ten projekt Ministrowi Obrony Narodowej, jeżeli projekt wchodzi w zakres obrony Państwa, lub ministrowi (kierownikowi urzędu centralnego) właściwemu ze względu na przedmiot wynalazku lub wzoru użytkowego w celu wydania postanowienia o tajności.
§  10.
Jednostka gospodarki uspołecznionej zainteresowana ze względu na przedmiot tajnego projektu wynalazczego, w razie konieczności porozumienia się z twórcą tego projektu nie będącym jego pracownikiem, deleguje do niego swego upoważnionego pracownika lub zaprasza go do osobistego przybycia za zwrotem kosztów przejazdu oraz innych należności według przepisów kodeksu postępowania administracyjnego o należnościach świadków i biegłych.
§  11.
W razie opracowania tajnego projektu wynalazczego lub wzoru użytkowego, który w myśl odrębnych przepisów może być uznany za wchodzący w zakres obrony Państwa, zainteresowane osoby i jednostki gospodarki uspołecznionej obowiązane są postępować zgodnie z przepisami niniejszego zarządzenia.
§  12.
Prace nad tajnym projektem wynalazczym w klubach techniki i racjonalizacji mogą być prowadzone tylko pod warunkiem należytego zabezpieczenia tajności tego projektu.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie jednego miesiąca od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024