Postępowanie w sprawach tajnych projektów wynalazczych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW OBRONY NARODOWEJ I SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 24 września 1963 r.
o postępowaniu w sprawach tajnych projektów wynalazczych.

Na podstawie art. 66 ustawy z dnia 31 maja 1962 r. - Prawo wynalazcze (Dz. U. Nr 33, poz. 156) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Twórca tajnego projektu wynalazczego oraz wszystkie osoby pracujące przy tajnym projekcie wynalazczym obowiązane są do zabezpieczenia jego tajności. Przez tajny projekt wynalazczy rozumie się wynalazek, wzór użytkowy lub projekt racjonalizatorski mający cechy tajności.
2.
Przez zabezpieczenie tajności projektu wynalazczego rozumie się w szczególności:
1)
zabezpieczenie prac oraz dokumentacji projektu wynalazczego w taki sposób, aby nie miały do nich dostępu osoby nieuprawnione,
2)
nieuprawnianie wobec osób nieuprawnionych przebiegu i wyniku prowadzonych prac.
§  2.
Kierownik jednostki gospodarki uspołecznionej, w której są lub były prowadzone prace nad tajnym projektem wynalazczym, obowiązany jest do zabezpieczenia tajności tego projektu zgodnie z § 1 ust. 2 oraz obowiązującymi w tej jednostce przepisami o postępowaniu z dokumentami tajnymi.
§  3.
1.
Osoba prowadząca prace nad tajnym projektem wynalazczym, zatrudniona w jednostce gospodarki uspołecznionej, obowiązana jest zawiadomić kierownika tej jednostki o rozpoczęciu prac nad tym projektem oraz o ich przebiegu.
2.
Prace nad tajnym pracowniczym projektem wynalazczym mogą być prowadzone tylko w pomieszczeniach jednostki gospodarki uspołecznionej.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do tajnych niepracowniczych projektów wynalazczych zgłoszonych do zastosowania w gospodarce uspołecznionej.
§  4.
Jeżeli twórca niepracowniczego projektu wynalazczego nie ma możliwości zabezpieczenia tajności projektu (§ ust. 2), obowiązany jest dokumentację dotyczącą tego projektu przechowywać we właściwym do spraw wewnętrznych organie prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej do czasu zgłoszenia projektu wynalazczego do opatentowania lub przekazania go jednostce gospodarki uspołecznionej, jednak nie dłużej niż przez okres 6 miesięcy.
§  5.
1.
Kierownik jednostki gospodarki uspołecznionej po zbadaniu, czy zgłoszony tajny wynalazek lub wzór użytkowy może być przyjęty do zastosowania, obowiązany jest przekazać wstępne materiały dotyczące tego wynalazku lub wzoru użytkowego drogą służbową do Ministra Obrony Narodowej, jeżeli wynalazek lub wzór użytkowy wchodzi w zakres obrony Państwa, bądź do ministra (kierownika urzędu centralnego) właściwego ze względu na przedmiot wynalazku lub wzoru użytkowego, w celu wydania postanowienia o jego tajności.
2.
O tajności projektu racjonalizatorskiego zgłoszonego i mogącego znaleźć zastosowanie w jednostce gospodarki uspołecznionej postanawia kierownik tej jednostki.
§  6.
Twórca tajnego wynalazku lub wzoru użytkowego albo kierownik jednostki gospodarki uspołecznionej, zgłaszając wynalazek lub wzór użytkowy wchodący w zakres obrony Państwa do opatentowania w Urzędzie Patentowym Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, obowiązany jest wynalazek ten lub wzór użytkowy podać z zachowaniem tajności niezwłocznie do wiadomości Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
§  7.
Twórca tajnego niepracowniczego wynalazku lub wzoru użytkowego w razie zgłoszenia wynalazku lub wzoru użytkowego do opatentowania obowiązany jest wszelkie materiały dotyczące tego wynalazku lub wzoru użytkowego doręczyć osobiście lub przez pełnomocnika Urzędowi Patentowemu.
§  8.
1.
W razie zgłoszenia tajnego niepracowniczego wynalazku lub wzoru użytkowego jednostce gospodarki uspołecznionej na zasadach przewidzianych dla pracowniczych projektów wynalazczych, materiały dotyczące tego wynalazku lub wzoru użytkowego ich twórca doręcza osobiście lub przez pełnomocnika zainteresowanej jednostce, a w razie niemożności doręczenia tej jednostce - najbliższej wojskowej komendzie wojewódzkiej lub rejonowej.
2.
Jeżeli w miejscowości, w której twórca wynalazku lub wzoru użytkowego zamieszkuje lub przebywa, nie ma wojskowej komendy wojewódzkiej lub rejonowej, materiały określone w ust. 1 doręcza się właściwemu do spraw wewnętrznych organowi prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej.
§  9.
Urząd Patentowy, po zgłoszeniu przez twórcę tajnego niepracowniczego projektu wynalazku lub wzoru użytkowego, a przed wszczęciem dalszego postępowania, przekazuje ten projekt Ministrowi Obrony Narodowej, jeżeli projekt wchodzi w zakres obrony Państwa, lub ministrowi (kierownikowi urzędu centralnego) właściwemu ze względu na przedmiot wynalazku lub wzoru użytkowego w celu wydania postanowienia o tajności.
§  10.
Jednostka gospodarki uspołecznionej zainteresowana ze względu na przedmiot tajnego projektu wynalazczego, w razie konieczności porozumienia się z twórcą tego projektu nie będącym jego pracownikiem, deleguje do niego swego upoważnionego pracownika lub zaprasza go do osobistego przybycia za zwrotem kosztów przejazdu oraz innych należności według przepisów kodeksu postępowania administracyjnego o należnościach świadków i biegłych.
§  11.
W razie opracowania tajnego projektu wynalazczego lub wzoru użytkowego, który w myśl odrębnych przepisów może być uznany za wchodzący w zakres obrony Państwa, zainteresowane osoby i jednostki gospodarki uspołecznionej obowiązane są postępować zgodnie z przepisami niniejszego zarządzenia.
§  12.
Prace nad tajnym projektem wynalazczym w klubach techniki i racjonalizacji mogą być prowadzone tylko pod warunkiem należytego zabezpieczenia tajności tego projektu.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie jednego miesiąca od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024