Zapewnienie ciągłości produkcji przeznaczonej na zaopatrzenie rynku wewnętrznego.

UCHWAŁA Nr 275
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 sierpnia 1963 r.
w sprawie zapewnienia ciągłości produkcji przeznaczonej na zaopatrzenie rynku wewnętrznego.

W celu zapobieżenia wycofywaniu się niektórych przedsiębiorstw przemysłowych państwowych i spółdzielczych z produkcji towarów przeznaczonych na zaopatrzenie rynku wewnętrznego, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Przedsiębiorstwa przemysłowe państwowe i spółdzielcze, zwane dalej "przedsiębiorstwami przemysłowymi", obowiązane są do zapewnienia ciągłości produkcji i dostaw towarów przeznaczonych na zaopatrzenie rynku wewnętrznego w ilości i asortymencie uzgodnionych przez nie lub przez ich jednostki nadrzędne z przedsiębiorstwami handlu wewnętrznego albo z ich jednostkami nadrzędnymi, w ramach realizacji ustaleń rocznych narodowych planów gospodarczych.
2.
Do towarów, o których mowa w ust. 1, należą środki spożycia i środki produkcji stanowiące przedmiot obrotu towarowego rynkowego.
§  2.
Dla właściwej realizacji przepisów § 1 przedsiębiorstwa przemysłowe powinny zapewnić w swoich planach produkcji, stanowiących część składową rocznych i kwartalno-miesięcznych planów gospodarczych, produkcję tych wszystkich towarów przeznaczonych na zaopatrzenie rynku wewnętrznego, które były przez nie dotychczas produkowane, w ilości i asortymencie uzgodnionych z przedsiębiorstwami handlu wewnętrznego albo z ich jednostkami nadrzędnymi i objętych zamówieniami.
§  3.
Przedsiębiorstwa przemysłowe nie mogą odmówić swym dotychczasowym odbiorcom rynkowym zawarcia umowy o dostawę towarów dotychczas przez nie produkowanych na zaopatrzenie rynku wewnętrznego, z wyjątkiem przypadków określonych w § 4.
§  4.
1.
Przedsiębiorstwa przemysłowe, za zgodą zjednoczenia lub innej jednostki nadzorującej bezpośrednio ich działalność gospodarczą, mogą odmówić zawarcia umowy i zaniechać lub ograniczyć produkcję towarów przeznaczonych na zaopatrzenie rynku wewnętrznego w razie:
1)
zmniejszenia popytu na produkowane towary w takim stopniu, że posiadany portfel zamówień nie gwarantuje zbytu minimalnej opłacalnej partii produkcji;
2)
nieuzyskania lub zmniejszenia przydziału surowców rozdzielanych lub importowanych, jeżeli jednostka nadrzędna stwierdzi, że okoliczność ta uzasadnia ograniczenie produkcji i odmowę zawarcia umowy;
3)
ograniczenia zdolności produkcyjnych, gdy produkcja towarów nie pokrywa się z profilem produkcyjnym;
4)
zmiany profilu produkcyjnego z tytułu koncentracji i specjalizacji produkcji;
5)
gdy zachodzą inne niezależne od przedsiębiorstwa przyczyny uniemożliwiające częściowe lub całkowite wykonanie produkcji towarów (wypadki losowe, opóźnienia w realizacji zadań inwestycyjnych lub ich części);
6)
podjęcia produkcji określonych asortymentów towarów przez inne zakłady, zwłaszcza przez zakłady przemysłu terenowego, w ilości odpowiadającej potrzebom rynku.
2.
Decyzje zjednoczeń lub innych jednostek nadzorujących bezpośrednio działalność gospodarczą przedsiębiorstw przemysłowych, dotyczące wyrażenia zgody na zaniechanie lub ograniczenie produkcji towarów (ust. 1), powinny być uzgodnione w ramach porozumień branżowych z właściwymi zjednoczeniami (innymi jednostkami) wiodącymi oraz z właściwymi przedsiębiorstwami handlu wewnętrznego lub ich jednostkami nadrzędnymi.
3.
Jeżeli produkcja towarów wykonywana była wyłącznie na potrzeby rynku danego województwa, decyzje, o których mowa w ust. 2, powinny być podejmowane po zasięgnięciu opinii prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej.
4.
W razie zmniejszenia popytu (ust. 1 pkt 1) na towary przeznaczone na zaopatrzenie rynku wewnętrznego poniżej minimalnej opłacalnej partii produkcji - przedsiębiorstwa handlu wewnętrznego lub ich jednostki nadrzędne złożą zamówienia w przedsiębiorstwach przemysłowych produkujących dotychczas te towary lub w innych przedsiębiorstwach wskazanych przez zjednoczenie (inną jednostkę) wiodące:
1)
w wysokości dopuszczalnej najniższej opłacalnej produkcyjnie partii towarów, określonej przez jednostki nadrzędne przedsiębiorstw przemysłowych, a przeznaczonej do sprzedaży detalicznej w dłuższym okresie czasu, lub
2)
w trybie ustalonym dla wyrobów krótkoseryjnych.
§  5.
1.
Zjednoczenia lub inne jednostki nadzorujące bezpośrednio działalność gospodarczą przedsiębiorstw przemysłowych, podejmując decyzje o zaniechaniu lub ograniczeniu produkcji towarów w jednych przedsiębiorstwach (§ 4), obowiązane są bezpośrednio lub za pośrednictwem zjednoczeń (innych jednostek) wiodących zapewnić jej wykonanie przez inne przedsiębiorstwa, z uwzględnieniem ciągłości produkcji.
2.
Przedsiębiorstwa, które uzyskały zgodę na zaniechanie produkcji towarów (§ 4 ust. 1), przekażą przedsiębiorstwu podejmującemu tę produkcję (ust. 1) dokumentację technologiczną i ewentualnie oprzyrządowanie oraz zapasy półfabrykatów, a także udzielą im pomocy instruktażowej.
§  6.
W razie niemożności uzgodnienia stanowisk w przypadkach, o których mowa w § 4 ust. 2, spory rozstrzygają ministrowie nadzorujący działalność zjednoczeń przemysłowych w porozumieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego oraz właściwymi ministrami.
§  7.
Przedsiębiorstwa przemysłowe, po uzyskaniu zgody na ograniczenie rozmiarów produkcji przeznaczonej na zaopatrzenie rynku wewnętrznego lub całkowite jej zaniechanie (§ 4), obowiązanie są zawiadomić o tym swych dotychczasowych odbiorców w zakresie produkcji środków spożycia - na 6 miesięcy, a w zakresie produkcji innych towarów - na 9 miesięcy przed terminem zaprzestania lub ograniczenia produkcji. Obowiązek ten nie dotyczy przypadków zaprzestania lub ograniczenia produkcji z powodów określonych w § 4 ust. 1 pkt 2 i 5.
§  8.
Dla zachowania ciągłości produkcji i umożliwienia przedsiębiorstwom przemysłowym oraz ich zjednoczeniom przystosowania się do zmienionej sytuacji rynkowej jednostki organizacyjne handlu wewnętrznego na szczeblu centralnym i terenowym powinny w sposób ciągły analizować obroty i kształtowanie się popytu rynkowego na poszczególne artykuły. Jednostki organizacyjne handlu wewnętrznego ponoszą odpowiedzialność za prawidłową ocenę potrzeb rynku i w razie stwierdzenia, że zapotrzebowanie na określone artykuły zwiększyło się lub zmniejszyło w stopniu uzasadniającym istotne zwiększenie lub zmniejszenie albo wstrzymanie zamówień, powinny zawiadamiać o tym właściwe przedsiębiorstwa przemysłowe w miarę możności przynajmniej na 6 miesięcy przed przyjętym w stosunkach wzajemnych terminem składania zamówień.
§  9.
Przepisy niniejszej uchwały nie naruszają odrębnych przepisów dotyczących umów o dostawy, zawieranych na giełdach towarowych.
§  10.
Jeżeli decyzja o ograniczeniu lub zaniechaniu produkcji określonych asortymentów wymaga rozwiązania lub zmiany zawartych już umów o dostawę z odbiorcami rynkowymi, rozwiązanie lub zmiana umowy następuje w trybie i na zasadach przewidzianych w ogólnych warunkach dostaw w obrocie krajowym, stanowiących załącznik do zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 2 kwietnia 1963 r. w sprawie przydziałów, rozdzielników i uzgodnień dostaw oraz ogólnych warunków dostaw w obrocie krajowym pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 34, poz. 172).
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1963.70.345

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zapewnienie ciągłości produkcji przeznaczonej na zaopatrzenie rynku wewnętrznego.
Data aktu: 16/08/1963
Data ogłoszenia: 24/09/1963
Data wejścia w życie: 24/09/1963