Warunki przenoszenia muzealiów.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 17 grudnia 1962 r.
w sprawie warunków przenoszenia muzealiów.

Na podstawie art. 66 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o ochronie dóbr kultury i o muzeach (Dz. U. Nr 10, poz. 48) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa:
1)
o przenoszeniu muzealiów - rozumie się przez to przenoszenie muzealiów pomiędzy różnymi jednostkami organizacyjnymi,
2)
o muzeum macierzystym - rozumie się przez to muzeum, w którym muzealia wpisane są do inwentarza.
§  2.
1.
Muzealia mogą być przenoszone, jeżeli:
1)
znajdują się w takim stanie, że nie wymagają przeprowadzenia prac konserwatorskich w najbliższym czasie,
2)
warunki i sposób przenoszenia oraz przechowania w nowym miejscu nie narażają przenoszonego przedmiotu na uszkodzenie, zniszczenie lub zaginięcie.
2.
Muzealia przyjęte na przechowanie nie mogą być przenoszone bez zgody składającego.
§  3.
1.
Przeniesienie muzealiów wymaga pisemnej decyzji dyrektora (kierownika) muzeum.
2.
Przed wydaniem decyzji o przeniesieniu zainteresowane strony powinny określić na piśmie wzajemne prawa i obowiązki związane z przeniesieniem muzealiów.
3.
W przypadkach określonych w art. 66 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o ochronie dóbr kultury i o muzeach (Dz. U. Nr 10, poz. 48) przeniesienie muzealiów wymaga:
1)
zezwolenia organu sprawującego bezpośredni nadzór nad muzeum,
2)
zawiadomienia organu sprawującego naczelny nadzór nad muzeum o przeniesieniu.
§  4.
1.
Przeniesienie muzealiów stwierdza się protokołem zdawczo-odbiorczym.
2.
Protokół zdawczo-odbiorczy w szczególności powinien zawierać:
1)
nazwę i adres stron oraz imiona i nazwiska upoważnionych przedstawicieli,
2)
dokładny opis przenoszonych muzealiów (np. określenie materiału, techniki, wymiaru, czasu powstania, stanu zachowania itp.),
3)
sygnaturę inwentarzową i ewentualnie katalogową,
4)
wymagane warunki transportu,
5)
datę i miejsce sporządzenia.
§  5.
Wszelkie prace konserwatorskie przy przeniesionych muzealiach mogą być wykonywane tylko za uprzednią pisemną zgodą muzeum macierzystego.
§  6.
Strona wykonująca czynności związane z przeniesieniem obowiązana jest zachować szczególną staranność w celu zabezpieczenia przenoszonych muzealiów przed uszkodzeniem, zniszczeniem lub zaginięciem.
§  7.
1.
W razie przenoszenia muzealiów poza granice kraju transport ich, niezależnie od wymagań przewidzianych w § 6, powinien odbywać się pod opieką konwojenta.
2.
W razie przenoszenia szczególnie cennych muzealiów, liczbę konwojentów oraz ich kwalifikacje ustala na wniosek muzeum macierzystego jednostka organizacyjna sprawująca bezpośredni nadzór nad muzeum.
3.
Muzealia przenoszone poza granice kraju powinny być ubezpieczone.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024