Wytyczne dotyczące ustalania normatywów czasowych oddawania maszyn i urządzeń do montażu i eksploatacji.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW
z dnia 9 listopada 1962 r.
w sprawie wytycznych dotyczących ustalania normatywów czasowych oddawania maszyn i urządzeń do montażu i eksploatacji.

Na podstawie § 10 ust. 2 uchwały nr 189 Rady Ministrów z dnia 1 czerwca 1962 r. w sprawie wzmożenia kontroli nad zamawianiem i montażem maszyn (Monitor Polski Nr 51, poz. 249), zarządza się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się wytyczne dotyczące ustalania normatywów czasowych oddawania maszyn i urządzeń do montażu i eksploatacji oraz normatywów czasowych oddawania do eksploatacji maszyn nie wymagających montażu; wytyczne te stanowią załącznik do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WYTYCZNE DOTYCZĄCE USTALANIA NORMATYWÓW CZASOWYCH ODDAWANIA MASZYN DO MONTAŻU I EKSPLOATACJI ORAZ NORMATYWÓW CZASOWYCH ODDAWANIA DO EKSPLOATACJI MASZYN NIE WYMAGAJĄCYCH MONTAŻU

§ 1.
1.
Wytyczne dotyczą ustalania dopuszczalnych czasokresów (normatywów czasowych) od odbioru kompletnych maszyn (urządzeń) nie wymagających montażu do oddania ich do eksploatacji.
2.
W zakresie maszyn (urządzeń) wymagających montażu wytyczne dotyczą ustalania normatywów czasowych od odbioru kompletnych maszyn (urządzeń) do oddania ich do montażu. Montaż, wypróbowanie i oddanie maszyn (urządzeń) do eksploatacji, do czasu opracowania normatywów czasowych dostosowanych do specyfiki rodzajowej tych maszyn (urządzeń), powinny być wykonane w czasokresie wynikającym z harmonogramów określonych dokumentacją projektowo-kosztorysową inwestycji z zachowaniem przepisu § 2.
3.
Czasokres objęty normatywem czasowym rozpoczyna się w dniu pokwitowania odbioru kompletnej maszyny (przyjęcia jej do magazynu) i kończy się w dniu oddania maszyny do eksploatacji, a w zakresie maszyn wymagających montażu - w dniu protokolarnego przekazania maszyny do montażu.
4.
Termin odbioru kompletnej maszyny (urządzenia) oblicza się od dnia otrzymania ostatniej części tej maszyny (urządzenia), w tym również i dokumentacji techniczno-ruchowej, bez której maszyna ta (urządzenie) nie może być uruchomiona.
§  2.
Normatywy czasowe powinny być ustalone w taki sposób, aby montaż, wypróbowanie, uruchomienie i oddanie do eksploatacji maszyn (urządzeń) zostały zakończone w terminie umożliwiającym pełne wykorzystanie gwarancji udzielonej przez dostawcę na maszynę użytkowaną.
§  3.
Normatywy czasowe powinny być ustalone dla:
1) 1
maszyn (urządzeń) z importu o wartości jednostkowej przekraczającej 100.000 zł oraz maszyn (urządzeń) produkcji krajowej, objętych wykazem stanowiącym załącznik do wytycznych, o wartości jednostkowej przekraczającej 200.000 zł,
2)
wszystkich kompletnych obiektów zarówno z importu, jak i produkcji krajowej, przy czym za kompletny obiekt przy ustalaniu normatywów czasowych uważać należy zestaw maszyn i urządzeń współdziałających ze sobą bez względu na to, czy poszczególne maszyny (urządzenia) pochodzą od jednego, czy też od różnych dostawców.
§  4.
1.
Spis grup maszynowych, dla których należy ustalić normatywy czasowe, oraz resorty zobowiązane do ustalenia normatywów danej grupy określa załącznik do wytycznych. Ustalając normatywy właściwi ministrowie powinni uwzględniać specyfikę inwestycyjną resortu i ustalać możliwie najkrótsze normatywy czasowe.
2.
Normatywy czasowe dla maszyn (urządzeń) należy ustalać z uwzględnieniem przepisu § 2; nie mogą one przekraczać:
1)
4 miesięcy od dnia odbioru do dnia przekazania do montażu:

- kotłów parowych,

- turbin parowych,

- maszyn i urządzeń do procesów chemicznych, do produkcji gumy i wyrobów z gumy oraz dla przemysłu rafineryjnego,

- maszyn górniczych oraz maszyn i urządzeń do mechanicznej przeróbki rud i węgla,

- maszyn i urządzeń hutniczych, koksowniczych i gazowniczych;

2)
3 miesięcy od dnia odbioru do dnia przekazania do montażu nie wymienionych w pkt 1 maszyn produkcji krajowej zaliczonych do grup maszynowych określonych w załączniku do wytycznych (z wyłączeniem środków transportowych) oraz maszyn (urządzeń) z importu wymagających montażu;
3)
1 miesiąca od dnia odbioru do dnia oddania do eksploatacji nie wymagających montażu maszyn (urządzeń) produkcji krajowej, zaliczonych do grup maszynowych wymienionych w załączniku do wytycznych, maszyn (urządzeń) z importu oraz środków transportowych.
§  5.
1.
Normatywy czasowe dla kompletnych obiektów z importu lub produkcji krajowej określone w § 3 pkt 2 ustalane będą dla każdego obiektu oddzielnie z uwzględnieniem przepisu § 2 przez ministra nadzorującego zainteresowanego inwestora, z tym że termin odbioru kompletnego obiektu liczy się od daty otrzymania ostatniej kompletnej maszyny, warunkującej eksploatację zestawu maszyn będących wyposażeniem kompletnego obiektu (nowego lub rekonstruowanego zakładu bądź wydziału fabrycznego - § 3 pkt 2).
2.
Wniosek o ustalenie normatywu dla kompletnego obiektu zakład powinien przedstawić swej jednostce nadrzędnej (zjednoczeniu) nie później niż w ciągu 14 dni przed zawarciem umowy dostawy pierwszego elementu obiektu. Zjednoczenie może wniosek odrzucić, jeżeli dostawa nie kwalifikuje się jako kompletny obiekt w rozumieniu § 3 pkt 2. Wnioski zaopiniowane pozytywnie przez zjednoczenie przedstawia się do zatwierdzenia ministrowi, któremu zjednoczenie podlega.
3.
Wniosek zakładu powinien być rozpatrzony przez zjednoczenie i ministerstwo w terminie nie dłuższym niż w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku.
4.
Normatywy dla kompletnych obiektów powinny być każdorazowo podawane do wiadomości banku finansującego inwestycje.
5.
Jeżeli inwestor nie wystąpi z wnioskiem o ustalenie normatywu czasowego dla kompletnego obiektu przed zawarciem umów (ust. 2), dostarczane maszyny i urządzenia podlegać będą normatywom czasowym ustalonym zgodnie z § 4.
§  6. 2
Jeżeli dla poszczególnych maszyn (urządzeń) z importu nie zostały ustanowione resortowe normatywy czasowe, wówczas do tych maszyn (urządzeń) stosuje się normatywy czasowe ustalone w § 4 ust. 2.

Załącznik 

WYKAZ GRUP MASZYN I URZĄDZEŃ OBJĘTYCH NORMATYWAMI CZASOWYMI

Numer jednolitego wykazu wyrobów Nazwa grupy maszyn i urządzeń Resort obowiązany do opracowania normatywów czasowych
050-004 Kotły parowe o ciśnieniu powyżej 0,5 atn Ministerstwo Górnictwa i Energetyki
050-014 Turbiny parowe "
051-001 Obrabiarki do metali skrawające Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
051-154 Maszyny do obróbki plastycznej metali "
052-001 Maszyny i urządzenia do procesów chemicznych, do produkcji gumy i wyrobów z gumy oraz dla przemysłu rafineryjnego Ministerstwo Przemysłu Chemicznego
052-028
052-035
052-011 Maszyny i urządzenia do produkcji włókien sztucznych oraz tworzyw sztucznych "
052-020
052-053 Maszyny i urządzenia wiertnicze oraz do eksploatacji otworów wiertniczych Ministerstwo Górnictwa i Energetyki
052-070
052-058 Maszyny górnicze oraz maszyny i urządzenia do mechanicznej przeróbki rud i węgla "
052-080
052-088 Maszyny i urządzenia hutnicze, koksownicze i gazownicze Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
052-098
052-105 Maszyny i urządzenia odlewnicze "
052-121 Maszyny i urządzenia do produkcji surowców mineralnych i wyrobów z nich Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych
052-261 Maszyny do obróbki i przerobu drewna, wyrobów z drewna oraz maszyny papiernicze Ministerstwo Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego
Maszyny poligraficzne Ministerstwo Kultury i Sztuki
052-348 Maszyny włókiennicze, odzieżowe, garbarskie oraz do produkcji obuwia i wyrobów ze skóry Ministerstwo Przemysłu Lekkiego
052-409 Maszyny i urządzenia dla przemysłu rolnego i spożywczego oraz aparatura chłodnicza Ministerstwo Przemysłu Spożywczego i Skupu
052-442
052-453 Maszyny do robót ziemnych, budowlanych i drogowych Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych
052-499 Maszyny oraz narzędzia rolnicze i dla gospodarki leśnej Ministerstwo Rolnictwa - w uzgodnieniu z Ministerstwem Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego
053-001 Maszyny do przetłaczania oraz sprężania cieczy i gazów Ministerstwo Przemysłu Chemicznego
053-027 Dźwigi i przenośniki (transportery) ogólnego przeznaczenia Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
060 Maszyny elektryczne wirujące "
061 Urządzenia rozdzielcze elektroenergetyczne oraz aparaty i przyrządy elektroenergetyczne Ministerstwo Górnictwa i Energetyki
062-001 Transformatory mocy "
063 Piece i suszarki elektryczne przemysłowe ogólnego zastosowania Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
070 Tabor szynowy kolejowy naziemny Ministerstwo Komunikacji
071 Tabor szynowy kolejowy podziemny Ministerstwo Górnictwa i Energetyki
1 Załącznik § 3 pkt 1:

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 4 lutego 1965 r. (M.P.65.9.29) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 19 lutego 1965 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 26 lipca 1968 r. (M.P.68.53.369) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 grudnia 1968 r.

2 Załącznik § 6 dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 26 lipca 1968 r. (M.P.68.53.369) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 grudnia 1968 r.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.85.399

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wytyczne dotyczące ustalania normatywów czasowych oddawania maszyn i urządzeń do montażu i eksploatacji.
Data aktu: 09/11/1962
Data ogłoszenia: 11/12/1962
Data wejścia w życie: 11/12/1962