Nadawanie nazw statkom morskim.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ŻEGLUGI
z dnia 29 listopada 1962 r.
w sprawie nadawania nazw statkom morskim.

Na podstawie art. 16 § 3 Kodeksu morskiego (Dz. U. z 1961 r. Nr 58, poz. 318) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Statek polski, przed rozpoczęciem uprawiania żeglugi, powinien być oznaczony w sposób odróżniający go od innych statków nazwą oraz posiadać uwidocznioną nazwę portu macierzystego. Oznaczenie nazwą nie obowiązuje statków rybackich o pojemności poniżej 150 BRT.
2.
Każdy statek rybacki powinien być ponadto oznaczony oznaką rybacką w sposób określony odrębnymi przepisami.
§  2.
1.
Nazwę statkowi nadaje właściciel, a jeżeli właścicielem jest Skarb Państwa - armator.
2.
Nazwę statku zatwierdza na wniosek osoby wymienionej w ust. 1:
1)
Minister Żeglugi - dla statków o pojemności ponad 8000 DWT oraz dla statków nazywanych nazwiskami osób zasłużonych,
2)
urząd morski - dla pozostałych statków.
§  3.
1.
Wniosek do Ministra Żeglugi o zatwierdzenie nazwy statku powinien być złożony za pośrednictwem Gdańskiego Urzędu Morskiego.
2.
W przypadkach, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 2, wniosek o zatwierdzenie nazwy statku powinien być złożony do urzędu morskiego właściwego dla portu macierzystego statku.
3.
Wniosek o zatwierdzenie nazwy statku sportowego powinien być złożony za pośrednictwem Polskiego Związku Żeglarskiego.
4.
We wniosku o zatwierdzenie nazwy statku należy podać proponowaną nazwę, port macierzysty, pojemność (BRT, NRT, DWT), wymiary statku, rodzaj napędu, przeznaczenie statku, charakter żeglugi, rok i miejsce budowy oraz przewidywaną datę oddania statku do eksploatacji. Jeżeli statek posiadał uprzednio inną nazwę, należy ją wymienić.
§  4.
1.
W odniesieniu do statków zatrudnionych w żegludze międzynarodowej i w żegludze przybrzeżnej oraz do statków rybackich o pojemności ponad 150 BRT, lodołamaczy, holowników, statków ratowniczych, pożarniczych, celnych, statków kontrolnych i dozorczych - zatwierdzenie nazwy statku przez właściwy urząd morski następuje po uzgodnieniu z Gdańskim Urzędem Morskim.
2.
Decyzje o zatwierdzeniu nazwy statków, o których mowa w ust. 1 oraz w § 2 ust. 2 pkt 1, przesyła się w odpisie Gdańskiemu Urzędowi Morskiemu.
§  5.
Nazwa statku wycofanego z eksploatacji na stałe nie może być nadana innemu statkowi przed upływem 5 lat od chwili wycofania statku z eksploatacji.
§  6. 1
1.
Port macierzysty statku ustala właściciel, a jeżeli właścicielem jest Skarb Państwa, armator statku - w porozumieniu z urzędem morskim.
2.
Urząd morski może w przypadkach, gdy wymagają tego względy gospodarcze lub bezpieczeństwa żeglugi, zarządzić zmianę portu macierzystego statku z urzędu.
§  7.
1.
Nazwa statku i nazwa portu macierzystego powinny być wpisane do dokumentów okrętowych statku.
2.
O zmianie nazwy statku urząd morski zawiadamia właściwą izbę morską.
§  8.
1.
Gdański Urząd Morski prowadzi centralny rejestr nazw statków wymienionych w § 2 ust. 2 pkt 1 i w § 4 ust. 1.
2.
Urzędy morskie prowadzą rejestry nazw pozostałych statków (§ 2 ust. 2 pkt 2).
§  9.
1.
Jeżeli statek poprzednio posiadał nazwę odmienną od ostatnio nadanej, należy wymienić ją w rejestrze nazw ze słowem "ex" pod wpisywaną aktualną nazwą.
2.
Wpisów w rejestrze nazw należy dokonywać pismem czytelnym; wykreślenia powinny być dokonywane czerwonym atramentem z podaniem daty wycofania statku z eksploatacji.
§  10.
Nazwa statku oraz nazwa portu macierzystego powinny być wypisane w sposób widoczny i trwały na statku oraz na przynależnych do statku łodziach, tratwach, pływakach ratunkowych i kołach ratunkowych.
§  11.
Szczegółowe zasady nadawania nazw statkom i prowadzenia rejestru nazw oraz sposób umieszczania nazw na statkach określi instrukcja Ministra Żeglugi.
§  12.
Statki będące w eksploatacji w dniu wejścia w życie niniejszego zarządzenia zachowują dotychczasowe nazwy.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 6 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 23 czerwca 1964 r. (M.P.64.42.201) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1964 r.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.84.395

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Nadawanie nazw statkom morskim.
Data aktu: 29/11/1962
Data ogłoszenia: 05/12/1962
Data wejścia w życie: 05/12/1962