Odsetki od kredytów udzielanych przez banki państwowe oraz oprocentowanie środków pieniężnych na rachunkach w tych bankach.

UCHWAŁA Nr 347
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 listopada 1962 r.
w sprawie odsetek od kredytów udzielanych przez banki państwowe oraz oprocentowania środków pieniężnych na rachunkach w tych bankach.

Na podstawie art. 13 ust. 2 i art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o prawie bankowym (Dz. U. Nr 20, poz. 121) oraz art. 16 i art. 20 ustawy z dnia 2 grudnia 1958 r. o Narodowym Banku Polskim (Dz. U. Nr 72, poz. 356) Rada Ministrów Uchwala, co następuje:

I.

Odsetki od kredytów bankowych.

§  1.
Odsetki od kredytów udzielanych jednostkom gospodarki uspołecznionej ustala się w wysokości:
1)
od kredytów obrotowych - 4%,
2)
od kredytów inwestycyjnych oraz kredytów na kapitalne remonty - 3%.
§  2.
Odsetki od kredytów udzielanych zespołom i zrzeszeniom rolniczym ustala się w wysokości:
1)
od kredytów obrotowych - 4%,
2)
od kredytów inwestycyjnych - 3%.
§  3.
Odsetki od kredytów obrotowych i inwestycyjnych udzielanych:
1)
rzemieślnikom ustala się w wysokości - 8%,
2)
jednostkom gospodarczym prywatnego przemysłu i handlu ustala się w wysokości

- 10%.

§  4.
Odsetki od kredytów na inwestycje i kapitalne remonty w budownictwie mieszkaniowym ludności ustala się w wysokości do 3%.
§  5.
Minister Finansów na wniosek Prezesa Narodowego Banku Polskiego i naczelnych dyrektorów innych banków państwowych ustali zakres i zasady stosowania oraz wysokość odsetek:
1)
ulgowych, niższych od ustalonych w §§ 1, 2 i 3,
2)
od kredytów udzielanych innym jednostkom lub od innych kredytów niż określone w § 2 i § 3,
3)
określonych w § 4; w uzasadnionych przypadkach Minister Finansów może ustalić od kredytów określonych w § 4 wysokość odsetek do 6%.
§  6.
Banki mogą pobierać od jednostek gospodarki uspołecznionej odsetki wyższe od określonych w § 1 lub ustalonych na podstawie § 5 pkt 1, a mianowicie:
1)
od kredytów inwestycyjnych i na kapitalne remonty - w razie stwierdzenia nieprawidłowości w gospodarce inwestycyjno-remontowej,
2)
od kredytów obrotowych - w razie stwierdzenia nieprawidłowości w gospodarce eksploatacyjnej, jak również w gospodarce inwestycyjno-remontowej.

Wysokość podwyższonych odsetek nie może przekroczyć 10%.

§  7.
1.
Od kredytów nie spłaconych w terminie banki pobierają odsetki za zwłokę.
2.
Minister Finansów określi wysokość odsetek za zwłokę. Odsetki za zwłokę nie mogą przekroczyć 12%.
3.
W uzasadnionych gospodarczo przypadkach banki mogą zaniechać pobierania części lub całości odsetek za zwłokę, w szczególności od przedsiębiorstw i innych jednostek gospodarczych będących w likwidacji lub w okresie uzdrawiania gospodarki finansowej, przeprowadzanego w porozumieniu z bankiem.
§  8.
Odsetki od kredytów refinansowych udzielanych przez Narodowy Bank Polski innym bankom oraz przez Bank Rolny spółdzielniom oszczędnościowo-pożyczkowym, jak również odsetki od kredytu udzielanego przedsiębiorstwu Obsługi Ratalnej Sprzedaży "ORS" ustala Minister Finansów.

II.

Oprocentowanie środków pieniężnych na rachunkach bankowych.

§  9.
Środki pieniężne na bankowych rachunkach rozliczeniowych i bieżących nie podlegają oprocentowaniu.
§  10.
1.
Środki pieniężne gromadzone przez jednostki gospodarki uspołecznionej na bankowych rachunkach funduszów: rozwoju, inwestycyjno-remontowego przedsiębiorstw, rezerwowego, gwarancyjnego, zakładowego i funduszów podobnych, na budownictwo mieszkaniowe, pomocy gospodarczej spółdzielczości mieszkaniowej, szkód górniczych i podobnych, społecznych rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz środki na odrębnych rachunkach lokat terminowych podlegają oprocentowaniu w wysokości od 1% do 3%.
2.
Środki pieniężne gromadzone na bankowych rachunkach funduszu inwestycyjnego zjednoczeń oraz na bankowych rachunkach amortyzacji scentralizowanej, jak też środki przelane z rachunków funduszu inwestycyjno-remontowego przedsiębiorstw i funduszu na budownictwo mieszkaniowe na rachunki finansowania inwestycji i kapitalnych remontów przedsiębiorstw nie podlegają oprocentowaniu.
3.
Szczegółowe stawki oprocentowania środków pieniężnych na rachunkach określonych w ust. 1 ustalają Prezes Narodowego Banku Polskiego i naczelni dyrektorzy innych banków państwowych. Stawki te podlegają zatwierdzeniu przez Ministra Finansów.
4.
Wysokość oprocentowania na rachunkach funduszów i rachunkach lokat terminowych nie wymienionych w ust. 1, jak również na rachunkach jednostek innych niż określone w ust. 1 ustala Minister Finansów na wniosek Prezesa Narodowego Banku Polskiego i naczelnych dyrektorów innych banków państwowych.
§  11.
1.
Środki pieniężne Powszechnej Kasy Oszczędności gromadzone na rachunkach lokacyjnych w Narodowym Banku Polskim podlegają oprocentowaniu w wysokości do 5%.
2.
Środki pieniężne spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych gromadzone na rachunku bankowym jako lokaty podlegają oprocentowaniu w wysokości do 5%.
3.
Stawki oprocentowania lokat określonych w ust. 1 i 2 ustala Minister Finansów na wniosek banku prowadzącego rachunek lokacyjny.
§  12. 1
1.
Wkłady oszczędnościowe podlegają oprocentowaniu w wysokości od 3% do 5%.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy specjalnych wkładów oszczędnościowych wieloletnich, które mogą być oprocentowane do wysokości 6,3%. Przez specjalne wkłady wieloletnie rozumie się wkłady gromadzone przez okres co najmniej pięcioletni.
3.
Wysokość oprocentowania poszczególnych kategorii wkładów oszczędnościowych, o których mowa w ust. 1 i 2, ustala Powszechna Kasa Oszczędności. Szczegółowe stawki oprocentowania wkładów zatwierdza Minister Finansów.

III.

Przepisy końcowe.

§  13.
Przepisy uchwały nie naruszają postanowień zawartych w przepisach dotyczących kredytów nie oprocentowanych.
§  14.
Tracą moc przepisy w zakresie unormowanym uchwałą, a w szczególności:
1)
uchwała nr 503 Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1959 r. w sprawie ustalania wysokości odsetek, prowizji i opłat bankowych banków państwowych (Monitor Polski z 1960 r. Nr 5, poz. 21),
2)
uchwała nr 76 Rady Ministrów z dnia 18 lutego 1961 r. w sprawie wysokości oprocentowania niektórych kredytów bankowych udzielanych na cele gospodarki chłopskiej (Monitor Polski Nr 24, poz. 113),
3)
§ 11 uchwały nr 81 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1957 r. w sprawie pomocy Państwa dla budownictwa mieszkaniowego ze środków własnych ludności (Monitor Polski Nr 22, poz. 157),
4)
§ 3 ust. 3 uchwały nr 345 Rady Ministrów z dnia 29 lipca 1959 r. w sprawie rozszerzenia pomocy Państwa dla budownictwa mieszkaniowego, spółdzielczego i indywidualnego na niektórych terenach Ziem Zachodnich, województwa olsztyńskiego i w niektórych powiatach województw gdańskiego i białostockiego (Monitor Polski Nr 74, poz. 393),
5)
§ 52 uchwały nr 54 Rady Ministrów z dnia 13 lutego 1962 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji i kapitalnych remontów jednostek państwowych w 1962 r. (Monitor Polski Nr 19, poz. 80),
6)
§ 2 pkt 3 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 31 stycznia 1957 r. w sprawie zasad udzielania kredytów bankowych pracownikom zwalnianym z administracji na nabycie narzędzi pracy w związku z założeniem warsztatu pracy (Monitor Polski Nr 10, poz. 72),
7)
§ 6 ust. 1 i 2 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 3 czerwca 1957 r. w sprawie zasad i trybu udzielania, zabezpieczania i spłaty kredytów udzielanych zrzeszeniom ludności, zorganizowanym dla pozyskiwania i produkcji materiałów budowlanych z miejscowych surowców na cele indywidualnego budownictwa mieszkaniowego w miastach i osiedlach miejskich (Monitor Polski z 1957 r. Nr 49, poz. 306 i z 1960 r. Nr 3, poz. 12),
8)
§ 9 zarządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 26 lipca 1957 r. w sprawie zasad i trybu udzielania pomocy Państwa na odbudowę i kapitalne remonty budynków mieszkalnych (Monitor Polski z 1957 r. Nr 63, poz. 388 i z 1959 r. Nr 72, poz. 379),
9)
§ 2 ust. 2 i § 11 ust. 1 pkt 4 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 12 lipca 1958 r. w sprawie zasad lokowania środków zakładowych funduszów mieszkaniowych na rachunkach bankowych oraz zasad i trybu udzielania pożyczek ze środków funduszu (Monitor Polski Nr 55, poz. 319),
10)
§ 5 ust. 3 zarządzenia Ministra Finansów i Gospodarki Komunalnej z dnia 22 listopada 1958 r. w sprawie zasad i trybu udzielania pożyczek na remonty, przebudowy i nadbudowy domów mieszkalnych (Monitor Polski Nr 94, poz. 513),
11)
§ 4 ust. 2 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 27 listopada 1958 r. w sprawie dalszego usprawnienia systemu oszczędzania na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności (Monitor Polski Nr 94, poz. 514) - w części dotyczącej oprocentowania.
§  15.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1963 r., a w stosunku do spółdzielni zrzeszonych w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" - z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 października 1962 r.
1 § 12 zmieniony przez § 1 uchwały nr 51 z dnia 24 lutego 1964 r. (M.P.64.16.71) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 6 marca 1964 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.84.391

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Odsetki od kredytów udzielanych przez banki państwowe oraz oprocentowanie środków pieniężnych na rachunkach w tych bankach.
Data aktu: 08/11/1962
Data ogłoszenia: 05/12/1962
Data wejścia w życie: 01/01/1963, 05/12/1962, 01/10/1962