Wykonywanie działalności przewodnika po muzeach, na wystawach i po zabytkach nieruchomych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 11 września 1962 r.
w sprawie wykonywania działalności przewodnika po muzeach, na wystawach i po zabytkach nieruchomych.

Na podstawie art. 69 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o ochronie dóbr kultury i o muzeach (Dz. U. Nr 10, poz. 48) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Zezwolenie na wykonywanie działalności przewodnika po muzeach lub wystawach wydaje wydział kultury prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa), właściwy terenowo dla danych muzeów i wystaw.
§  2.
O zezwolenie na wykonywanie działalności przewodnika po muzeach lub wystawach może ubiegać się osoba pełnoletnia, która posiada:
1)
obywatelstwo polskie,
2)
odpowiednie kwalifikacje moralne i społeczne,
3)
wykształcenie średnie lub wyższe, stwierdzone odpowiednim dokumentem,
4)
odpowiednie kwalifikacje, stwierdzone przez komisję kwalifikacyjno-egzaminacyjną.
§  3.
Do wniosku należy dołączyć:
1)
życiorys,
2)
odpisy dokumentów stwierdzających wykształcenie,
3)
opinię oraz inne dokumenty (stwierdzające uprawnienia przewodnika miejskiego lub nizinnego).
§  4.
Kierownik wydziału kultury prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) powołuje komisję kwalifikacyjno-egzaminacyjną w składzie:
1)
przedstawiciel wydziału kultury - jako przewodniczący,
2)
przedstawiciel muzeum okręgowego,
3)
przedstawiciel kuratorium okręgu szkolnego,
4)
przedstawiciel Biura Wystaw Artystycznych,
5)
przedstawiciel zarządu okręgu Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
§  5.
1.
Komisja kwalifikacyjno-egzaminacyjna stwierdza, że ubiegający się o zezwolenie posiada odpowiednie przygotowanie, po przeprowadzeniu egzaminu.
2.
Egzamin przeprowadza się według programu opracowanego przez komisję kwalifikacyjno-egzaminacyjną i zatwierdzonego przez komisję wydziału kultury.
§  6.
Wydział kultury może zwolnić kandydata od egzaminu na przewodnika po muzeach lub wystawach, jeżeli z materiałów znajdujących się w aktach sprawy wynika, że kandydat posiada wystarczające przygotowanie i wiadomości do sprawowania tych funkcji.
§  7.
Zezwolenie na wykonywanie działalności przewodnika po muzeach lub wystawach na obszarze województwa mogą być wydane:
1)
dla określonego muzeum lub określonej wystawy albo pewnego ich rodzaju,
2)
na czas określony lub nieokreślony.
§  8.
Wydział kultury prowadzi rejestr wydanych zezwoleń. Rejestr powinien zawierać następujące rubryki: liczba porządkowa, numer rejestracyjny, imię i nazwisko, imiona rodziców, data i miejsce urodzenia, zawód i miejsce pracy, wykształcenie, adres, uwagi.
§  9.
1.
W przypadkach uzasadnionych wydział kultury może cofnąć wydane zezwolenie na wykonywanie działalności przewodnika po muzeach lub wystawach.
2.
Wydział kultury cofnie zezwolenie, jeżeli przewodnik po muzeach lub wystawach został skazany prawomocnym wyrokiem sądowym za przestępstwo z niskich pobudek albo na dodatkową karę utraty praw publicznych i obywatelskich praw honorowych.
§  10.
Zezwolenia na wykonywanie działalności przewodnika turystycznego po zabytkach nieruchomych udzielają organy do spraw kultury fizycznej i turystyki na zasadach i w trybie przewidzianych w zarządzeniu nr 173 Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki z dnia 22 listopada 1960 r. w sprawie wykonywania funkcji przewodnika turystycznego (Biuletyn Urzędowy Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki Nr 1, poz. 1).
§  11.
Zwalnia się od obowiązku uzyskiwania zezwolenia na wykonywanie działalności przewodnika po zabytkach nieruchomych:
1)
turystycznych przewodników miejskich i terenowych, którym przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia nadane zostały uprawnienia przewodników na podstawie przepisów zarządzenia nr 173 Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki, powołanego w § 10,
2)
pracowników podstawowej służby konserwatorskiej wydziału kultury prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 5 lipca 1972 r. (M.P.72.36.201) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 24 lipca 1972 r.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.77.361

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wykonywanie działalności przewodnika po muzeach, na wystawach i po zabytkach nieruchomych.
Data aktu: 11/09/1962
Data ogłoszenia: 29/10/1962
Data wejścia w życie: 29/10/1962