Zaszeregowanie do grup uposażenia lektorów i nauczycieli zatrudnionych w szkołach wyższych i wyższych szkołach zawodowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 29 czerwca 1962 r.
w sprawie zaszeregowania do grup uposażenia lektorów i nauczycieli zatrudnionych w szkołach wyższych i wyższych szkołach zawodowych.

Na podstawie art. 105 i 132 ust. 1 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkołach wyższych (Dz. U. Nr 68, poz. 336), art. 5 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych (Dz. U. Nr 7, poz. 39) oraz § 3 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 września 1961 r. w sprawie uposażenia pracowników szkół wyższych, Polskiej Akademii Nauk i jej placówek naukowych (Dz. U. Nr 43, poz. 225) i w porozumieniu z Ministrami: Zdrowia i Opieki Społecznej, Oświaty, Kultury i Sztuki oraz Przewodniczącym Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki - zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy zarządzenia mają zastosowanie do lektorów, nauczycieli wychowania fizycznego oraz nauczycieli przedmiotów, zawodów i umiejętności praktycznych - zatrudnionych w szkołach wyższych i wyższych szkołach zawodowych, podległych Ministrom: Szkolnictwa Wyższego, Zdrowia i Opieki Społecznej, Oświaty, Kultury i Sztuki oraz Przewodniczącemu Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki.
2.
Zaszeregowanie do grup uposażenia nauczycieli studium wojskowego w szkołach wyższych, nauczycieli przedmiotów pomocniczych w wyższych szkołach artystycznych oraz akompaniatorów regulują odrębne przepisy.
§  2.
1.
Lektorom przyznaje się przy powołaniu do pracy uposażenie zasadnicze grupy 5 K.
2.
Rektor szkoły wyższej (wyższej szkoły zawodowej) może przyznać przy powołaniu do pracy uposażenie:

- grupy 4 K, gdy lektor posiada co najmniej 5 lat pozytywnie ocenionej praktyki pedagogicznej w nauczaniu danego języka w szkołach wyższych i średnich,

- grupy 3 K, gdy lektor posiada co najmniej 10 lat pozytywnie ocenionej praktyki pedagogicznej w nauczaniu danego języka w szkołach wyższych i średnich lub gdy lektor mający co najmniej 7 lat takiej praktyki wykazał się wybitnymi osiągnięciami w pracy dydaktycznej bądź w zakresie doskonalenia metod nauczania języka obcego, bądź przez opracowywanie skryptów i podręczników.

3.
Lektor pobierający uposażenie zasadnicze grupy 5 K lub 4 K awansuje do bezpośrednio wyższej grupy uposażenia przy zastosowaniu zasad określonych w ust. 2.
4.
Przepisy ust. 1-3 stosuje się do lektorów posiadających kwalifikacje określone w uchwale nr 144 Rady Ministrów z dnia 14 lutego 1953 r. w sprawie określania kwalifikacji wymaganych od nauczycieli języków obcych zatrudnionych w szkołach wyższych (Monitor Polski Nr A-24, poz. 201).
§  3.
1.
Nauczycielom wychowania fizycznego przyznaje się przy powołaniu do pracy uposażenie zasadnicze grupy 5 K.
2.
Rektor szkoły wyższej może przyznać przy powołaniu do pracy uposażenia:

- grupy 4 K, gdy nauczyciel wychowania fizycznego posiada co najmniej 5 lat pozytywnie ocenionej praktyki pedagogicznej w szkołach wyższych i średnich,

- grupy 3 K, gdy nauczyciel wychowania fizycznego posiada co najmniej 10 lat pozytywnie ocenionej praktyki pedagogicznej w szkołach wyższych i średnich.

3.
Nauczyciel wychowania fizycznego pobierający uposażenie zasadnicze grupy 5 K lub 4 K awansuje do bezpośrednio wyższej grupy uposażenia przy zastosowaniu zasad określonych w ust. 2.
4.
Przepisy ust. 1-3 stosuje się do nauczycieli wychowania fizycznego posiadających kwalifikacje określone w uchwale nr 342 Rady Ministrów z dnia 13 maja 1953 r. w sprawie określenia kwalifikacji wymaganych od nauczycieli wychowania fizycznego w szkołach wyższych (Monitor Polski Nr A-52, poz. 581).
§  4.
1.
Nauczycielom przedmiotów, zawodów i umiejętności praktycznych przyznaje się przy powołaniu do pracy uposażenie zasadnicze grupy 6 K.
2.
Rektor szkoły wyższej (wyższej szkoły zawodowej) może przyznać przy powołaniu do pracy uposażenie:

- grupy 5 K, gdy nauczyciel przedmiotu, zawodu lub umiejętności praktycznych posiada w zakresie nauczanego przedmiotu co najmniej 5 lat pozytywnie ocenionej praktyki w szkołach wyższych i średnich,

- grupy 4 K, gdy nauczyciel przedmiotu, zawodu lub umiejętności praktycznych posiada w zakresie nauczanego przedmiotu co najmniej 10 lat pozytywnie ocenionej praktyki w szkołach średnich i wyższych.

3.
Nauczyciel przedmiotu, zawodu lub umiejętności praktycznych, pobierający uposażenie zasadnicze grupy 6 K lub 5 K, awansuje do bezpośrednio wyższej grupy uposażania przy zastosowaniu zasad określonych w ust. 2.
§  5.
Awansowanie do wyższej grupy uposażenia, o którym mowa w § 2 ust. 3, w § 3 ust. 3 i § 4 ust. 3, może nastąpić najwcześniej z dniem pierwszym miesiąca następującego po spełnieniu warunków, od których zależy wyższa grupa uposażenia.
§  6.
1.
Lektorów, nauczycieli wychowania fizycznego oraz nauczycieli przedmiotów, zawodów i umiejętności praktycznych, zatrudnionych w szkołach wyższych przed wejściem w życie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 września 1961 r. w sprawie uposażenia pracowników szkół wyższych, Polskiej Akademii Nauk i jej placówek naukowych (Dz. U. Nr 43, poz. 225), przeszeregowuje się do grup uposażenia zasadniczego, określonych w § 3 tegoż rozporządzenia - przy zastosowaniu zasad ustalonych w §§ 2-4 niniejszego zarządzenia.
2.
Nauczyciele zawodu, którzy w czasie określonym w ust. 1 nie mając jeszcze 5 lat praktyki nauczycielskiej pobierali w wyższych szkołach artystycznych uposażenie zasadnicze w kwocie 1.600 zł miesięcznie zgodnie z zarządzeniem nr 119 Ministra Kultury i Sztuki z dnia 29 czerwca 1955 r. w sprawie zasad zaszeregowania nauczycieli przedmiotów pomocniczych i nauczycieli zawodu w wyższych szkołach artystycznych - przeszeregowuje się do grupy 5 K.
§  7.
1.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Ministra Szkolnictwa Wyższego z dnia 3 grudnia 1955 r. w sprawie zaszeregowania do grup uposażenia nauczycieli języków obcych w szkołach wyższych (Monitor Polski z 1956 r. Nr 4, poz. 33),
2)
zarządzenie Ministra Szkolnictwa Wyższego z dnia 7 lutego 1956 r. w sprawie zaszeregowania do grup uposażenia nauczycieli wychowania fizycznego w szkołach wyższych oraz nauczycieli zawodu w niektórych szkołach wyższych (Monitor Polski z 1956 r. Nr 28, poz. 388 i z 1958 r. Nr 55, poz. 262).
2.
W zakresie unormowanym niniejszym zarządzeniem traci moc zarządzenie nr 119 Ministra Kultury i Sztuki z dnia 29 czerwca 1955 r. w sprawie zasad zaszeregowania nauczycieli przedmiotów pomocniczych i nauczycieli zawodu w wyższych szkołach artystycznych.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024