Nagrody i wyróżnienia przyznawane na targach i wystawach krajowych.

UCHWAŁA Nr 276
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 września 1962 r.
w sprawie nagród i wyróżnień przyznawanych na targach i wystawach krajowych.

Na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 27 listopada 1961 r. o targach i wystawach krajowych (Dz. U. Nr 53, poz. 299) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Na targach i wystawach o zasięgu ogólnokrajowym, międzywojewódzkim i wojewódzkim oraz na kiermaszach o zasięgu ogólnokrajowym mogą być przyznawane nagrody i wyróżnienia.
2.
Nagrody i wyróżnienia przyznaje się na targach i wystawach ogólnokrajowych. Na pozostałych przedsięwzięciach przyznaje się tylko wyróżnienia.
§  2.
1.
Przedmiotem nagród i wyróżnień mogą być wystawiane towary pochodzące z produkcji dostarczanej na rynek lub których produkcja jest zapewniona, wyróżniające się wysoką jakością, nowoczesnością konstrukcji i estetycznym wykonaniem.
2.
Przedmiotem wyróżnień mogą być również ekspozycje wystawianych towarów i usług.
§  3.
Towar wystawiony na poszczególnym przedsięwzięciu może być odznaczony tylko jedną nagrodą lub wyróżnieniem - przewidzianym w niniejszej uchwale.
§  4.
Nagrodami są "Złoty medal" i "Srebrny medal". Wyróżnieniem jest dyplom uznania.
§  5.
Medal posiada kształt okrągłej tarczy zawierającej:
1)
na pierwszej stronie wizerunek godła państwowego i napis "Polska Rzeczpospolita Ludowa",
2)
na drugiej stronie napis w środku "za wzorowy wyrób", a na obwodzie oznaczenie nazwy, miejsca i daty przedsięwzięcia.

Oprócz tych napisów można zamieszczać na medalu znaki związane z przedsięwzięciem.

§  6.
1.
Dyplom powinien zawierać:
1)
nazwę, miejsce i datę przedsięwzięcia, na którym nadano wyróżnienie,
2)
nazwę producenta wyróżnionego towaru lub wyróżnionej ekspozycji,
3)
określenie wyróżnienia,
4)
datę przyznania wyróżnienia oraz nazwę i podpis organu przyznającego wyróżnienie.
2.
Dyplom może być ozdobiony znakami związanymi z przedsięwzięciem, na którym został przyznany.
§  7.
Organ przyznający nagrodę wydaje zaświadczenie stwierdzające przyznanie nagrody. Zaświadczenie zawiera określenie nagrody, a nadto dane, o których mowa w § 6.
§  8.
Nagrodę przyznaje się:
1)
za towary posiadające szczególnie pozytywne cechy jakościowe, estetyczne i użytkowe,
2)
za towary, na których wygląd decydujący wpływ posiada moda, jeżeli spełniają one wymagania określone w § 2 ust. 1.
§  9.
1.
"Złoty medal" można także przyznać za towar zasługujący co najmniej na "Srebrny medal", jeżeli został już odznaczony czterokrotnie "Srebrnym medalem".
2.
"Srebrny medal" można przyznać za towar, który został już trzykrotnie wyróżniony dyplomem uznania.
3.
Do ilości nagród i wyróżnień wymaganej dla uzyskania "Złotego medalu" lub "Srebrnego medalu" nie zalicza się nagród i wyróżnień przyznanych przed dniem wydania zakazu, o którym mowa w § 15.
§  10.
Nagrody i wyróżnienia przyznaje się w wyniku konkursu. Konkurs organizuje organizator przedsięwzięcia.
§  11.
Ocenę eksponatów objętych konkursem przeprowadza oraz stawia wnioski o przyznanie nagrody lub wyróżnienia komisja konkursowa powoływana przez organizatora przedsięwzięcia, działająca na zasadach określonych w regulaminie (§ 12).
§  12.
Zasady, tryb i warunki konkursu, skład i regulamin komisji konkursowej, zasady oceny i kwalifikacji eksponatów objętych konkursem oraz wzory medali i dyplomów określa każdorazowo regulamin konkursu zatwierdzany dla poszczególnych przedsięwzięć przez organ właściwy do udzielania zezwolenia na urządzenie przedsięwzięcia.
§  13.
Nagrody i wyróżnienia przyznaje - na wniosek komisji konkursowej - oraz wręcza organ właściwy do udzielania zezwolenia na urządzenie przedsięwzięcia.
§  14.
Wystawcy, których towary zostały nagrodzone lub wyróżnione, uprawnieni są do publicznego posługiwania się tymi nagrodami lub wyróżnieniami dla celów handlowych danego towaru, pod warunkiem wymienienia nazwy, daty i miejsca przedsięwzięcia, na którym nagrodę lub wyróżnienie nadano, oraz niewprowadzania zmian pogarszających jakość i estetykę odznaczonego towaru.
§  15.
W razie stwierdzenia na podstawie reklamacji konsumentów, przedsiębiorstw handlowych lub przez organy kontrolne pogorszenia jakości albo estetyki towaru, za który przyznano nagrodę lub wyróżnienie - organ właściwy do przyznania nagrody lub wyróżnienia może zakazać publicznego posługiwania się nagrodą lub wyróżnieniem i podać ten fakt do publicznej wiadomości.
§  16.
Za osiągnięcia, o których mowa w § 2, mogą być na targach, wystawach i kiermaszach przyznawane również inne nagrody i wyróżnienia nie określone w niniejszej uchwale, jeżeli organ udzielający zezwolenia na urządzenie przedsięwzięcia zatwierdzi regulamin nagród i wyróżnień, określający zasady, tryb i warunki oceny oraz nagradzania eksponatów.
§  17.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024