Badanie sprawozdań finansowych przedsiębiorstw państwowych za rok 1961 (rok gospodarczy 1961/1962).

UCHWAŁA Nr 546
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 grudnia 1961 r.
w sprawie badania sprawozdań finansowych przedsiębiorstw państwowych za rok 1961 (rok gospodarczy 1961/1962).

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Badanie sprawozdań finansowych przedsiębiorstw państwowych za rok 1961 (rok gospodarczy 1961/1962) przeprowadzają w trybie określonym przepisami uchwały nr 187 Rady Ministrów z dnia 12 maja 1959 r. w sprawie rewizji finansowo-księgowej państwowych jednostek organizacyjnych (Monitor Polski z 1959 r. Nr 58, poz. 278 i z 1961 r. Nr 87, poz. 370), zwanej dalej "uchwałą nr 187/59":
1)
dyplomowani biegli księgowi bądź
2)
w przypadkach ustalonych przez zainteresowanych ministrów w porozumieniu z Ministrem Finansów – jednostki lub organy sprawujące bezpośredni nadzór nad przedsiębiorstwem, którego sprawozdanie jest badane.
2.
W okresie do dnia 30 czerwca 1962 r. prawa i obowiązki biegłych księgowych mogą przejściowo wykonywać osoby, które złożyły z wynikiem pozytywnym w terminie do dnia 31 grudnia 1961 r. część egzaminu państwowego, o którym mowa w § 50 pkt 3 uchwały nr 187/59.
§  2.
1.
Właściwi ministrowie spowodują opracowanie i skoordynowanie planów badania sprawozdań finansowych:
1)
przedsiębiorstw podległych, rozliczających się z budżetem centralnym,
2)
przedsiębiorstw nadzorowanych, rozliczających się z budżetami terenowymi

- mając zwłaszcza na uwadze, aby sprawozdania finansowe przedsiębiorstw szczególnie ważnych badane były w trybie określonym w § 1 ust. 1 pkt 1.

2.
Plan badania sprawozdań finansowych powinien zapewniać odpowiedni dobór osób przeprowadzających badanie w celu zabezpieczenia obiektywności ich działania, jak również zapewnić taki rozkład zajęć, aby prace wykonywane przez badającego sprawozdanie finansowe w stałym miejscu zatrudnienia nie uległy istotnym zakłóceniom.
§  3.
1.
Dla umożliwienia prawidłowego i terminowego przeprowadzenia badania sprawozdań finansowych przedsiębiorstw państwowych w trybie nadzoru przez jednostki bezpośrednio nadrzędne (§ 1 ust. 1 pkt 2) upoważnia się właściwych ministrów do ustalenia wykazów zatrudnionych w resorcie osób, uprawnionych do badania sprawozdań finansowych w trybie nadzoru.
2.
W wykazach, o których mowa w ust. 1, mogą być zamieszczone osoby zatrudnione w służbie finansowo-księgowej, których kwalifikacje moralne i zawodowe oraz doświadczenie gwarantują prawidłowe przeprowadzenie badania sprawozdań finansowych.
3.
Osoby objęte wykazem, o którym mowa w ust. 1, mogą być delegowane służbowo do badania w trybie nadzoru sprawozdań finansowych przedsiębiorstw resortu, w którym są zatrudnione.
4.
Kierownik jednostki bezpośrednio nadrzędnej nad przedsiębiorstwem, którego sprawozdanie ma być badane w trybie nadzoru – deleguje jedną lub kilka osób objętych wykazem w celu zbadania sprawozdania finansowego zgodnie z planem, o którym mowa w § 2.
5.
Należności w razie pełnienia czynności poza zwykłym miejscem pracy (koszty przejazdu, noclegów, diety) osób delegowanych do badania sprawozdań finansowych w trybie nadzoru pokrywa przedsiębiorstwo, którego sprawozdanie jest badane.
§  4.
1.
Osobom badającym sprawozdanie finansowe przedsiębiorstw państwowych w trybie nadzoru przysługuje zryczałtowane wynagrodzenie w wysokości 30% wynagrodzenia, przysługującego za zbadanie sprawozdania finansowego przedsiębiorstwa danej kategorii dyplomowanemu biegłemu księgowemu.
2.
Zobowiązuje się właściwych ministrów do wydania zarządzeń dotyczących wypłacania wynagrodzeń, o których mowa w ust. 1.
3.
Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1, pokrywa przedsiębiorstwo, którego sprawozdanie jest badane.
4.
Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1, wypłaca się tylko w przypadku, gdy badanie sprawozdania finansowego przeprowadzone było w siedzibie badanego przedsiębiorstwa, oraz po ustaleniu przez jednostkę bezpośrednio nadrzędną nad przedsiębiorstwem, że protokół, o którym mowa w § 33 ust. 6 uchwały nr 187/59, został sporządzony w sposób prawidłowy.
§  5.
Przepisy niniejszej uchwały dotyczą odpowiednio sprawdzania wyniku roku poprzedzającego porównywalnego do wyniku planowanego na dany rok w przedsiębiorstwach państwowych, czyli tzw. "bazy", stanowiącej podstawę do obliczania odpisów na fundusz zakładowy i inne fundusze specjalne w roku 1962 (roku gospodarczym 1962/1963).
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024