Stypendia fundowane dla studentów szkół wyższych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 22 maja 1962 r.
w sprawie stypendiów fundowanych dla studentów szkół wyższych.

Na podstawie § 5 uchwały nr 89 Rady Ministrów z dnia 16 marca 1962 r. w sprawie fundowania przez Ministra Obrony Narodowej stypendiów dla studentów szkół wyższych (Monitor Polski Nr 27, poz. 115) zarządza się, co następuje:
§  1.
Stypendia fundowane ze środków budżetowych Ministerstwa Obrony Narodowej, zwane dalej "stypendiami", mogą być przyznane studentom odbywającym studia na kierunkach przydatnych dla Sił Zbrojnych, którzy:
1)
wykazują się dobrymi postępami w nauce,
2)
wykazują właściwą postawę obywatelską i posiadają odpowiednie wartości polityczno-moralne,
3)
znajdują się w sytuacji materialnej uzasadniającej przyznanie stypendium.
§  2.
1.
Przez dobre postępy w nauce rozumie się uzyskanie przez studenta w terminach ustalonych w regulaminie studiów obowiązujących na danym roku lub semestrze studiów zaliczeń i złożenie z wynikiem pomyślnym wszystkich egzaminów, jak również spełnienie innych zadań i obowiązków określonych w regulaminie studiów oraz ustalonych wewnętrznymi przepisami szkoły.
2.
Przez właściwą postawę obywatelską i odpowiednie wartości polityczno-moralne studenta rozumie się jego stosunek do ustroju Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, sposób zachowania się względem przełożonych, personelu nauczającego lub innych pracowników szkoły wyższej i kolegów, zachowanie się poza uczelnią oraz stosunek studenta do mienia społecznego.
§  3.
1.
Stypendia przyznaje dziekan właściwego wydziału szkoły wyższej na wniosek komisji powołanej przez Ministra Obrony Narodowej, zwanej dalej "komisją".
2.
Skład komisji oraz tryb jej urzędowania określają odrębne przepisy.
§  4.
1.
Stypendia przyznaje się studentom II roku i wyższych lat studiów, jeżeli spełniają warunki określone w § 1.
2.
Stypendia mogą być przyznawane w drodze konkursu lub w drodze bezkonkursowej. Konkurs ogłasza szkoła wyższa na wniosek i według zasad określonych przez komisję.
§  5.
1.
Student ubiegający się o przyznanie stypendium składa do dziekanatu właściwej szkoły wyższej podanie wraz z życiorysem oraz odpowiednie dokumenty (zaświadczenia) o stanie materialnym rodziny pozostającej z nim we wspólnym gospodarstwie domowym. Komisja może zażądać złożenia przez studenta również innych dokumentów.
2.
Podanie opiniuje dziekan oraz rada uczelniana Zrzeszenia Studentów Polskich, po czym dziekanat właściwej szkoły wyższej przesyła podanie wraz z dokumentami do komisji.
3.
Komisja po rozpatrzeniu podania występuje do dziekana z wnioskiem w przedmiocie przyznania studentowi stypendium.
§  6.
W razie przyznania studentowi stypendium przewodniczący komisji zawiera z nim w imieniu Ministerstwa Obrony Narodowej umowę. Po podpisaniu trzech egzemplarzy umowy przez stypendystę dziekanat właściwej szkoły wyższej przesyła podpisane egzemplarze umowy do komisji.
§  7.
1.
Szczególnie wyróżniającym się w nauce stypendystom mogą być przyznawane nagrody pieniężne lub rzeczowe w wysokości lub wartości nie przekraczającej w ciągu roku kwoty półtoramiesięcznego stypendium fundowanego.
2.
Nagrody przyznaje oraz ich wysokość lub wartość ustala komisja.
§  8.
1.
Stypendystom może być przyznawany bezpłatny pobyt w wojskowych domach wypoczynkowych na okres nie przekraczający 28 dni w ciągu roku.
2.
Zasady korzystania przez stypendystów z wojskowych domów wypoczynkowych określają przepisy wojskowe.
3.
Stypendyści odbywają przejazdy do wojskowych domów wypoczynkowych i z powrotem do miejsca zamieszkania lub studiów na koszt wojska.
4.
Karty do wojskowych domów wypoczynkowych i zlecenia na przejazd przyznaje i wydaje stypendystom komisja.
§  9.
W sprawach nie unormowanych w zarządzeniu stosuje się odpowiednio przepisy wydane na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 stycznia 1959 r. w sprawie pomocy stypendialnej dla studentów szkół wyższych (Dz. U. z 1959 r. Nr 6, poz. 35, z 1960 r. Nr 2, poz. 9 i z 1961 r. Nr 28, poz. 137).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.59.282

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Stypendia fundowane dla studentów szkół wyższych.
Data aktu: 22/05/1962
Data ogłoszenia: 31/07/1962
Data wejścia w życie: 31/07/1962