Stosowanie jednolitych pojęć dotyczących porodów i urodzeń.

INSTRUKCJA
MINISTRÓW ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ, OBRONY NARODOWEJ, SPRAW WEWNĘTRZNYCH, KOMUNIKACJI ORAZ SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 5 maja 1962 r.
w sprawie stosowania jednolitych pojęć dotyczących porodów i urodzeń.

§  1.
Przy prowadzeniu dokumentacji medycznej i wystawianiu zaświadczeń dotyczących porodów i urodzeń stosuje się jednolite pojęcia, zgodnie z definicjami podanymi w załączniku do instrukcji.
§  2.
Zakłady służby zdrowia, lekarze i położne wystawiają zaświadczenia dotyczące:
1)
noworodków żywo urodzonych - na formularzach Mz. K-10,
2)
noworodków martwo urodzonych - na formularzach Mz. K-10-a,
3)
noworodków niezdolnych do życia - na formularzach Mz. K-10-b.
§  3.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

DEFINICJE POJĘĆ DOTYCZĄCYCH PORODÓW I URODZEŃ

§  1.
1.
Porodem czasowym jest poród następujący w wyniku ciąży, która trwała co najmniej 37 tygodni, z której urodził się jeden noworodek o wadze co najmniej 2.501 g albo dwa lub więcej noworodków, z których chociaż jeden waży co najmniej 2.201 g.
2.
Porodem przedwczesnym jest poród następujący w wyniku ciąży, która trwała ponad 28 tygodni, a krócej niż 37 tygodni, z której urodził się noworodek o wadze co najmniej 1.001 g, a poniżej 2.501 g, w razie zaś urodzenia się bliźniąt lub noworodków z porodu mnogiego - jeżeli chociaż jeden z nich waży co najmniej 1.001 g, a poniżej 2.201 g.
3.
Porodem niewczesnym jest poród następujący w wyniku ciąży, która trwała ponad 16 tygodni, a nie dłużej niż 28 tygodni, z której urodził się noworodek lub płód o wadze co najmniej 301 g, a poniżej 1.001 g.
§  2.
Poronieniem jest samoistne lub sztuczne przerwanie ciąży, która trwała do 16 tygodni, czego wynikiem jest wydalenie lub wydobycie z macicy jaja płodowego wraz z płodem ważącym poniżej 301 g.
§  3.
1.
Noworodkiem żywo urodzonym jest taki noworodek, który bezpośrednio po wydaleniu lub wydobyciu z ustroju matki wykazuje przynajmniej jedną z oznak życia, takich jak: bicie serca, oddychanie, tętnienie pępowiny, skurcze mięśni zależnych od woli, jeżeli:
1)
waży co najmniej 1.001 g albo
2)
waży co najmniej 601 g, a poniżej 1.001 g i przeżył co najmniej 24 godziny.
2.
Noworodkiem żywo urodzonym donoszonym jest noworodek wykazujący w chwili urodzenia oznaki życia określone w ust. 1, jeżeli waży co najmniej 2.501 g, w razie zaś urodzenia się bliźniąt lub noworodków z porodu mnogiego - jeżeli jeden z nich waży co najmniej 2.201 g.
3.
Noworodkiem żywo urodzonym nie donoszonym (przedwcześnie urodzonym) jest noworodek wykazujący w chwili urodzenia oznaki życia określone w ust. 1, jeżeli waży co najmniej 1.001 g, a poniżej 2.501 g, w razie zaś urodzenia się bliźniąt lub noworodków z porodu mnogiego - jeżeli chociaż jeden z nich waży co najmniej 1.001 g, a poniżej 2.201 g.
4.
Noworodkiem niewcześnie żywo urodzonym jest noworodek żywo urodzony, o którym mowa w ust. 1 pkt 2.
§  4.
1.
Noworodkiem martwo urodzonym jest taki noworodek, którego zgon nastąpił przed całkowitym wydaleniem lub wydobyciem z ustroju matki i którego waga w chwili urodzenia wynosi co najmniej 1.001 g.
2.
Noworodkiem martwo urodzonym donoszonym jest noworodek martwo urodzony (ust. 1), jeżeli waży co najmniej 2.501 g, a w razie urodzenia się bliźniąt lub noworodków z porodu mnogiego - jeżeli chociaż jeden z nich waży co najmniej 2.201 g.
3.
Noworodkiem martwo urodzonym nie donoszonym (przedwcześnie urodzonym) jest noworodek martwo urodzony (ust. 1), jeżeli waży co najmniej 1.001 g, a poniżej 2.501 g, w razie zaś urodzenia się bliźniąt lub noworodków z porodu mnogiego - jeżeli chociaż jeden z nich waży co najmniej 1.001 g, a poniżej 2.201 g.
§  5.
Noworodkiem niezdolnym do życia jest noworodek o wadze co najmniej 601 g, a poniżej 1.001 g, który:
1)
w chwili wydalenia lub wydobycia z ustroju matki nie wykazuje oznak życia albo
2)
po wydaleniu lub wydobyciu z ustroju matki żył krócej niż 24 godziny.
§  6.
Płodem niezdolnym do życia jest płód o wadze co najmniej 301 g, a poniżej 601 g.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024