Określenie przypadków, w których może być nadany tytuł robotnika wykwalifikowanego bez obowiązku zdawania egzaminu.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU PRACY I PŁAC
z dnia 28 maja 1962 r.
w sprawie określenia przypadków, w których może być nadany tytuł robotnika wykwalifikowanego bez obowiązku zdawania egzaminu.

Na podstawie § 5 ust. 2 uchwały nr 367 Rady Ministrów z dnia 21 sierpnia 1959 r. w sprawie przyznawania robotnikom tytułów kwalifikacyjnych (Monitor Polski Nr 76, poz. 402) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Poza osobami wymienionymi w § 5 ust. 1 uchwały nr 367 Rady Ministrów z dnia 21 sierpnia 1959 r. w sprawie przyznawania robotnikom tytułów kwalifikacyjnych - tytuł wykwalifikowanego robotnika bez egzaminu może być nadany osobom, które:
1)
przed dniem 1 stycznia 1959 r. ukończyły:
a)
zasadniczą szkołę zawodową lub szkołę uznaną przez Ministerstwo Oświaty za równorzędną i pracowały w zawodzie wyuczonym lub pokrewnym, jeżeli łączny okres nauki w szkole i pracy tych osób w tych zawodach wynosi co najmniej 4 lata,
b)
technikum zawodowe lub szkołę uznaną przez Ministerstwo Oświaty za równorzędną i pracowały w zawodzie wyuczonym lub pokrewnym na stanowisku robotnika wykwalifikowanego przez okres co najmniej 2 lat;
2)
ukończyły zasadniczą szkołę zawodową, technikum zawodowe lub szkołę uznaną przez Ministerstwo Oświaty za równorzędną i zostały zwolnione od odbycia wstępnego stażu pracy w przypadkach określonych w § 14 uchwały nr 196 Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1958 r. o wstępnym stażu pracy absolwentów zasadniczych i średnich szkół zawodowych oraz średnich szkół ogólnokształcących (Monitor Polski Nr 47, poz. 273) lub w analogicznych przypadkach określonych w przepisach wydanych w wykonaniu § 17 i 23 tej uchwały, jeżeli po ukończeniu szkoły pracowały w tym samym zakładzie pracy przez okres co najmniej 2 lat w zawodzie wyuczonym lub pokrewnym na stanowisku wykwalifikowanego robotnika.
3) 1
ukończyły zasadniczą szkołę zawodową, technikum dla pracujących lub złożyły przed państwową komisją egzaminacyjną, powołaną przez kuratorium okręgu szkolnego, egzamin eksternistyczny w zakresie zasadniczej szkoły zawodowej lub w zakresie technikum, jeżeli pracowały w zawodzie wyuczonym lub pokrewnym na stanowisku robotnika wykwalifikowanego przez okres co najmniej równy łącznemu okresowi nauki danego zawodu i najwyższego okresu wstępnego stażu pracy.
2.
Warunkiem nadania przez Państwową Komisję Egzaminacyjną osobom wymienionym w ust. 1 tytułu wykwalifikowanego robotnika bez egzaminu jest przedstawienie przez nie opinii kierownika zakładu pracy lub osoby przez niego upoważnionej, wydanej po porozumieniu z radą zakładową, a w spółdzielniach pracy - po porozumieniu z radą spółdzielni - na podstawie zaświadczenia zakładowej komisji kwalifikacyjnej stwierdzającego, zgodnie z określonymi wymaganiami kwalifikacyjnymi dla danego zawodu, przygotowanie kandydata do otrzymania w tym zakresie tytułu robotnika wykwalifikowanego.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 1 pkt 3 dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 4 kwietnia 1964 r. (M.P.64.26.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 kwietnia 1964 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024