Prowadzenie przez komunalne przedsiębiorstwa komunikacyjne autobusowej komunikacji podmiejskiej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW KOMUNIKACJI I GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 21 maja 1962 r.
w sprawie prowadzenia przez komunalne przedsiębiorstwa komunikacyjne autobusowej komunikacji podmiejskiej.

Na podstawie art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 27 listopada 1961 r. o transporcie drogowym i spedycji krajowej (Dz. U. Nr 53, poz. 297) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Autobusową komunikacją podmiejską prowadzoną przez komunalne przedsiębiorstwa (zakłady) komunikacyjne, zwane w dalszym ciągu zarządzenia "przedsiębiorstwami komunalnymi", jest w rozumieniu niniejszego zarządzenia komunikacja między miejscowościami leżącymi w pobliżu miasta, stanowiącego miejsce pracy albo ośrodek zainteresowania gospodarczego, kulturalnego i administracyjnego mieszkańców tych miejscowości, a tym miastem; komunikacja ta może być również prowadzona pomiędzy miastem a stacją kolejową, miejscowościami letniskowymi lub ośrodkami turystycznymi położonymi w jego sąsiedztwie.
2.
Jeżeli strefy komunikacji podmiejskiej poszczególnych miast, określone w ust. 1, stykają się ze sobą, można dla tych miast ustalić wspólną strefę komunikacji podmiejskiej.
3.
Na obszarze województwa katowickiego za wspólną strefę regularnej komunikacji podmiejskiej (ust. 2) uważa się obszar Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.
§  2.
Przedsiębiorstwa komunalne mogą wykonywać, w zakresie określonym w § 1, przewóz autobusami w regularnej komunikacji podmiejskiej tych miast, w których prowadzą komunikację miejską.
§  3.
1.
Strefy i sieć regularnej komunikacji podmiejskiej poszczególnych miast, prowadzonej przez przedsiębiorstwa komunalne, ustalają, z zastrzeżeniem przepisów ust. 2, na wniosek organów do spraw gospodarki komunalnej zainteresowanych prezydiów powiatowych (miejskich) rad narodowych właściwe do spraw komunikacji organy prezydiów wojewódzkich rad narodowych w porozumieniu z organami do spraw gospodarki komunalnej tych prezydiów.
2.
Strefy i sieć regularnej komunikacji podmiejskiej miast wyłączonych z województw, prowadzonej przez przedsiębiorstwa komunalne, ustalają właściwe do spraw komunikacji organy prezydiów rad narodowych tych miast w uzgodnieniu:
1)
z organami właściwymi do spraw gospodarki komunalnej tych prezydiów oraz
2)
z organami właściwymi do spraw komunikacji prezydiów rad narodowych województw graniczących z tymi miastami.
3.
Sieć komunikacji podmiejskiej, określona w ust. 1 i 2, powinna być ustalona w taki sposób, aby nie pokrywała się z siecią komunikacji podmiejskiej prowadzonej przez przedsiębiorstwa Państwowej Komunikacji Samochodowej.
4.
Obwieszczenie o ustaleniu strefy regularnej komunikacji podmiejskiej (ust. 1 i 2) podlega ogłoszeniu w dzienniku urzędowym wojewódzkiej rady narodowej, a ponadto powinno być podane do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.47.227

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Prowadzenie przez komunalne przedsiębiorstwa komunikacyjne autobusowej komunikacji podmiejskiej.
Data aktu: 21/05/1962
Data ogłoszenia: 12/06/1962
Data wejścia w życie: 12/06/1962