Składanie i rozpatrywanie meldunków o niebezpieczeństwie zderzenia w powietrzu statków powietrznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 17 maja 1962 r.
w sprawie składania i rozpatrywania meldunków o niebezpieczeństwie zderzenia w powietrzu statków powietrznych.

Na podstawie art. 8 ust. 2 lit. a) przepisów z dnia 14marca 1928 r. o prawie lotniczym (Dz. U. z 1935 r. Nr 69, poz. 437, z 1945 r. Nr 48, poz. 273 i Nr 50, poz. 282) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Pilot, który stwierdził wyminięcie się w locie pilotowanego przez siebie statku powietrznego z drugim statkiem powietrznym w odległości uznanej przez niego za niebezpieczną, obowiązany jest złożyć meldunek o tym z powietrza, a następnie zawiadomić na piśmie właściwy organ służby ruchu lotniczego w terminie możliwie najkrótszym.
2.
Właściwym organem do przyjęcia meldunku z powietrza jest ten organ służby ruchu lotniczego, z którym pilot utrzymuje w danej chwili łączność radiową w czasie lotu.
3.
Właściwym organem służby ruchu lotniczego do przyjęcia meldunku pisemnego po wylądowaniu jest:
1)
na lotniskach komunikacyjnych – dyżurny kierownik ruchu w biurze kierownictwa ruchu lotniska,
2)
na lotniskach niekomunikacyjnych – zawiadowca lotniska.
§  2.
1.
Jeżeli pilot posiada łączność radiową z organom służby ruchu lotniczego, składa meldunek natychmiast po stwierdzeniu faktu wyminięcia się w powietrzu z innym statkiem powietrznym (§ 1 ust. 1) w formie telegramu o następującym układzie:
1)
AIRMISS,
2)
znak rozpoznawczy swego statku powietrznego i pozycja, w której nastąpiło wyminięcie,
3)
czas, w którym nastąpiło wyminięcie (z dokładnością do 1 minuty).
4)
wysokość lotu (z podaniem, czy lot był poziomy, czy też było to wchodzenie lub schodzenie z wysokości),
5)
geograficzny kąt drogi,
6)
warunki pogody,
7)
bliższe szczegóły wyminięcia, jak np.: typ napotkanego statku powietrznego, jego znaki rozpoznawcze, jego kierunek lotu, odległość wyminięcia.
2.
Jeżeli pilot nie może złożyć meldunku, o którym mowa w ust. 1, drogą radiową, obowiązany jest natychmiast po wylądowaniu złożyć ten meldunek osobiście w biurze kierownictwa ruchu danego lotniska.
3.
Pilot obowiązany jest potwierdzić meldunek, o którym mowa w ust. 1 i 2, przez wypełnienie dwóch egzemplarzy formularza według wzoru ustalonego przez Ministra Komunikacji i złożenie ich w biurze kierownictwa ruchu danego lotniska; formularze powinny się znajdować na każdym lotnisku w biurze kierownictwa ruchu danego lotniska.
§  3.
Organy służby ruchu lotniczego (§ 1 ust. 3) obowiązane są przekazywać do Działu Służby Kontroli Ruchu Lotniczego Zarządu Ruchu Lotniczego i Lotnisk Komunikacyjnych Ministerstwa Komunikacji natychmiast drogą telefoniczną treść meldunku odebranego od pilota, a następnie przesłać drogą pocztową jeden egzemplarz meldunku.
§  4.
1.
Zarząd Ruchu Lotniczego i Lotnisk Komunikacyjnych Ministerstwa Komunikacji obowiązany jest przystąpić natychmiast do ustalenia bliższych szczegółów wyminięcia, zbadania jego przyczyn oraz przedsięwziąć doraźne środki mające na celu zapobieżenie powtórzeniu się tego rodzaju zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lotniczego. Z przeprowadzonych dochodzeń Zarząd Ruchu Lotniczego i Lotnisk Komunikacyjnych sporządza protokół, zawierający również wnioski w sprawie kroków zapobiegawczych, który z całością materiałów przesyła do Głównej Komisji Badania Wypadków Lotniczych działającej przy Ministrze Komunikacji w celu przeprowadzenia badań.
2.
Sprawy związane z niebezpieczeństwem zderzenia się statków powietrznych w locie powinny być rozpatrywane przez Komisję w pierwszej kolejności.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024